Невдовзі вишні й абрикоси «загоряться»

Невдовзі вишні й абрикоси «загоряться»

Якщо хтось із садоводів‑аматорів думає, що після пережитого морозу фруктовим деревам вже ніщо не загрожує, то він глибоко помиляється. Випробування лише розпочинаються.

Тим людям, котрі до цього часу вірять у міф про те, що на українському чорноземі в умовах прекрасного клімату достатньо застромити у землю дрючок і з нього у будь-якому разі щось виросте, краще цю статтю не читати. А й далі жити у полоні міфів, свято вірячи у те, що пшеницю достатньо восени посіяти, а потім влітку зібрати урожай, що яблуні і вишні ростуть без всякого догляду і говорити один одному:

— А раніше ж таких «болячок» на помідорах (яблунях, огірках, винограді — перелік можна продовжувати безкінечно) не було.

Усе, шановні, було. І сто, і двісті, і тисячу років тому окультурені людьми рослини хворіли. Бували роки, коли фітофтороз повністю знищував посаджену картоплю не в одного чи двох фермерів, а по всій країні. Агрономи ж, а пізніше — спеціалісти в галузі хімії, вигадували нові й нові способи та методи боротьби з численними «болячками». З часом любителі органічного землеробства розробили біопрепарати, що дозволяють боротися з хворобами та шкідниками і отримувати екологічно чисті продукти.

 

Молініоз не спить

Квітневий мороз, попри песимістичні очікування, не знищив цвіт абрикос та вишень. Уже зараз можна констатувати, що на цих деревах достатньо завязі для отримання цілком пристойного врожаю. Не постраждали і яблуні, груші та сливи. Більше того, зав’язалися плоди і на примхливих персиках. Але радіти від цього зарано, адже мороз і наступні за ним холодні ночі зробили свою «чорну» справу. Рослини ослабли від отриманого стресу і, навпаки, активізувалися збудники хвороб.

Уже зараз, враховуючи названі чинники і прогнози синоптиків, які наприкінці цього тижня обіцяють рясні дощі з холодними ночами, можна очікувати спалаху небезпечних для фруктових дерев хвороб. Найпершим проявить себе молініоз. Протягом кількох днів господарі, в чиїх садах ростуть вишні та абрикоси, помітять, як листя на деревах почне буквально «горіти». «Згорять» і опадуть і плоди. Це — прояви молініозного опіку, хвороби, збудником якої є мікроскопічні гриби, котрі живуть на деревах. Вони проникають у вегетуючі роснини через квіти і особливо активізуються в період дощів і похолодання.

Із молініозом можна і потрібно боротися завчасно: ще до роспускання квіткових бруньок обробити дерева спочатку препаратом «Брунька», а потім бордоською сумішшю. Але зараз, у травні, це робити пізно. Та й необхідно враховувати, що навіть ранньовесняне обприскування дерев згаданими препаратами не є стовідсотковою гарантією від спалаху молініозу. Він, до речі, вражає і сливи, в меншій мірі — яблуні та груші. Якщо не «згорять» плоди, то вони швидко згниють прямо на гілках.

Що ж робити зараз? При перших проявах молініозу необхідно негайно обрізати і спалити вражені хворобою гілочки. А також обробити всі рослини фунгіцидами. Обробляти необхідно весь садок, а не лише дерева, на яких помітили хворобу.

Із дієвих препаратів, що борються не лише з молініозом, а й іншими хворобами, професіонали рекомендують «Хорус», «Скор», «Фундазол», «Топсін». Разом із ними можна змішувати «Актару», щоб одночасно знищити шкідливих комах. Провести необхідно хоча б один обробіток дерев. Це — мінімум. Боятися якогось хімічного забруднення майбутніх плодів не варто. Адже в іншому разі ви просто не отримаєте ніякого врожаю і купите фрукти на ринку чи в супермаркеті. Врахуйте, що там продають яблука, сливи, груші та абрикоси, вирощені професіоналами. А ті обробляють садки фунгіцидами не два-три рази за сезон, а 10–20 разів.

 

Біопрепарати — для мужніх і терплячих

Існують і так звані біопрепарати, що дозволяють успішно боротися з хворобами та шкідниками на фруктових деревах. Ці препарати зроблені на основі бактерій. Обробляючи сади і городи ними, ви можете стверджувати, що ваші фрукти та овочі вирощені без «хімії» і є екологічно чистими. Але тут є одне «але». Ви повинні бути готовими, що обприскувати, приміром, ті ж фруктові дерева доведеться через кожні десять днів протягом усього періоду вегетації, з весни до осені. А це досить дорого і потребує терпіння і дисципліни. Якщо пропустите хоча б одне обприскування, то бажаного ефекту вже не буде.

Отже, що із біопрепаратів, присутніх на нашому ринку, можна і потрібно застосовувати.

Гаупсин — бореться із молініозом, паршею, кучерявістю, чорним раком, плодовими гнилями, кокомікозом, білою плямистістю, знищує попелицю, букарок, казарок, довгоносиків, молодих гусениць.

Триходермін — бореться із молініозом, паршею, плодовими гнилями, бактеріальними опіками, мучнистою росою.

Застосовувати ці препарати можна і на овочевих культурах.


Автор: Матеріал підготував Ігор Філоненко
Поділитися:
18 травня 2017, 09:21 | Регіон: Кобеляки | Категорія: Цікаве | Сторінка для друку

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Щоб прокоментувати матеріал, Вам необхідно зареєструватися, або увійти на сайт під своїм логіном
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації