Зростання пенсії залежить від розміру зарплати й стажу

Зростання пенсії залежить від розміру зарплати й стажу

Нещодавно відбулось засідання ради ветеранів. На ньому заступник начальника управління Пенсійного фонду Валентина Ященко розповіла про зміни в пенсійному законодавстві та перерахунки пенсій.

Як повідомила Валентина Олексіївна, працівники Пенсійного фонду уже провели перерахунки грошових виплат основній масі пенсіонерів. Перерахунок складний і проводиться в основному в автоматизованому режимі.

— Відомості на виплати пенсій були надруковані наприкінці вересня, — пояснила доповідач.  — Новий закон прийнятий 3 жовтня, а набрав чинності лише 11-го числа. Тому пенсіонери й отримали менші грошові виплати. Та всім, кому пенсії перерахували, надійдуть доплати в цьому місяці. Узагалі, людям, які отримують пенсії через банк, одночасно принесуть новий розмір і підвищення. Тим, хто користується послугами Укрпошти, видадуть дві відомості: стару і нову пенсії. Для пенсіонерів, які отримали виплати до 11 жовтня, буде проведена доплата. Частина пенсіонерів отримають доплати в листопаді. Сума підвищення пенсії залежить від розміру заробітної плати й стажу, а також від року, коли людина пішла на пенсію.

Відповідно до нового закону, відбулось осучаснення пенсій. Валентина Ященко пояснила методику їх нарахування:

— Перш за все, розраховується коефіцієнт заробітної плати конкретної людини. Для цього її зарплата ділиться на середню заробітну плату в Україні за кожен із місяців і вираховується коефіцієнт зарплати. У такий спосіб обраховується, наскільки високою у людини була заробітна плата. У кожній пенсійній справі вказаний цей коефіцієнт. Наприклад, це може бути показник 0,2, 1 чи 3. Тобто, «одиниця» означає, що заробітна плата людини була на рівні середньої по Україні.

Раніше при призначенні пенсії коефіцієнт заробітної плати множили на середню зарплату за рік, що передує зверненню за призначенням пенсії. А з 2011-го в розрахунок брали три останні роки.

Для пенсіонерів, які вийшли на заслужений відпочинок до 2008 року, перераховані виплати з розрахунку 1197 гривень. Тобто, коефіцієнт зарплати помножений на 1197.  Потім, починаючи з 2009-го, коефіцієнт множили на середню заробітну плату, яка поступово збільшувалась щороку. А в цьому році при призначенні пенсії коефіцієнт заробітної плати множиться на 3764 гривні 40 копійок.

Осучаснення пенсій полягає в тому, що коефіцієнт заробітної плати перемножили на 3 764,4. Завдяки цьому Закону, вдалося вирівняти заробітні плати при розрахунку пенсій, призначених раніше, і тих, які призначаються зараз.

Далі осучаснена заробітна плата множиться на коефіцієнт стажу. Тобто, якщо людина відпрацювала 40 років, то коефіцієнт дорівнює 0,4. До внесення змін у законодавство коефіцієнт стажу множився на 1,35. З 1 жовтня цього підвищення не буде. Осучаснена зарплата множитиметься на безпосередній коефіцієнт стажу.

Таким чином, виходячи із заробітку і стажу, визначається основний розмір пенсії. Якщо розмір пенсії менший прожиткового мінімуму, то виплати доводяться до цього мінімуму. Якщо ж більший, то пенсія виплачується в тому розмірі, у якому вона призначена.

Крім того, іде доплата за понаднормативний стаж. У випадках, коли пенсія призначена до 1 жовтня 2011 року, доплата у жінок проводиться за стаж понад 20 років, у чоловіків — понад 25. Починаючи з жовтня 2011-го, у жінок понад 30 років, у чоловіків — понад 35.

Другий етап, за яким здійснений перерахунок, — зміна прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум для непрацездатних громадян, який використовується при розрахунку пенсії, затверджується державним бюджетом на певний рік. Відповідно до держбюджету-2017, з грудня прожитковий мінімум для непрацездатних громадян мав зрости до 1373. Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» передбачено зміну прожиткового для непрацездатних громадян з жовтня цього року до 1452 гривень.

Що стосується мінімальної пенсії, то законом передбачено доплату до прожиткового мінімуму (1452 гривні) у тому випадку, коли є необхідний стаж роботи. Тобто, якщо пенсія призначена до жовтня 2011-го, то це 20-25 років стажу, після 2011-го — 30-35. Якщо цього стажу немає, пенсія становила 949 гривень. Із жовтня цього року мінімальний розмір пенсії замість 949 гривень зріс до 1373. Пенсії, які не перераховувались із вересня 2015 року, зросли до 1373 гривень. Усі ці перерахунки вже проведені.

Щодо індексації пенсії. Новим законом внесені зміни, які передбачають щорічний перерахунок пенсій у зв’язку з ростом  середньої заробітної плати в Україні та показника зростання споживчих цін.

Зберігається право проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам. Законом передбачено: здійснювати такий перерахунок без звернення громадян.

Зберігається обмеження виплати пенсії. До кінця року максимальний розмір пенсії залишається на рівні 10 740 гривень. Із 1 січня 2018-го максимальний розмір пенсії становитиме 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.

Законом також передбачено введення накопичувальної системи з 2019 року.

Вік виходу на пенсію. Залишається право виходу на пенсію у віці 60 років за наявності 25 років стажу. Діапазон необхідного стажу щороку збільшуватиметься на 12 місяців.  Якщо в людини немає цього стажу, то на пенсію вона може вийти в 63, щоправда, за наявності 15-річного стажу. Діапазон необхідного стажу також збільшуватиметься. За певних умов є право виходу на пенсію у 65 років.


Автор: Олександр ДІДЕНКО, «ЕХО»
Поділитися:
28 жовтня 2017, 13:19 | Регіон: Полтавщина | Категорія: Фінанси | Сторінка для друку

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Щоб прокоментувати матеріал, Вам необхідно зареєструватися, або увійти на сайт під своїм логіном
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації