Вхід | Реєстрація

Як зберігати насіння соняшнику?

Досвідченим аграріям добре відомо, що навесні за насіння соняшнику доводиться платити значно дорожче, ніж восени чи на початку зими. Різниця може сягати 30-50%. Така закономірність пов’язана насамперед із вибагливістю соняшника до умов зберігання. Потрібно створити такий мікроклімат, за якого б зерна не втратили своєї здатності до проростання та інших важливих для врожайності характеристик.

У чому ж полягає складність зберігання? Та як створити необхідні умови, щоб придбане заздалегідь насіння не псувалось?

 

Відмінності зберігання зерен олійних та злакових культур

Для зрілого сухого насіння стан спокою характерний за низької температури. Підвищення температури та вологості здатні спровокувати інтенсивні зміни в зернах. І якщо насіння злаків утримує вологу завдяки білкам та крохмалю, то жир, присутній в зернах олійних культур, до цього не здатний. Саме тому надмірна вологість призводить до їхнього псування.

 

Оптимальні умови для зберігання соняшникового насіння

Для того щоб зберегти високу здатність насіння до проростання та не допустити появи цвілі й розвитку мікроорганізмів, варто дотримуватись певних правил зберігання. Приміщення має бути прохолодним, сухим і темним, добре провітрюватись.

Протруєне соняшникове насіння рекомендується тримати в паперових чи поліпропіленових мішках, складених на дерев’яні піддони. Відстань від підлоги має бути не менше 15 см, а проходи між піддонами — до 1,5 м. Допускається зберігання олійного зерна насипом. Його висота не повинна перевищувати 1,5 м.

 

Температура та вологість

Насіння соняшника найкраще зберігається в приміщеннях з плюсовою температурою до 10 °С та відносною вологістю не більше 7%. За таких умов можна зберігати зернята до шести місяців.

За інших показників тривалість безпечного зберігання скорочується:

  • при вологості 8%, температури 10°С — 4,5 місяці;
  • при вологості 8%, температури 20°С — 1,5 місяця.

 

Контроль за самозігріванням

Підвищена вологість та відсутність вентиляції можуть призводити до самозігрівання соняшникового насіння. Цей процес передбачає підвищення температури зерен до 25-55°С, не дивлячись на температуру повітря в приміщенні.

Для порятунку насіння важливо вчасно виявити осередки зігрівання. Це можна зробити за допомогою термоштанги, що має вбудований термометр, та ефективного охолодження. Доведено, що самозігрівання соняшникового насіння до температури 55 °С призводить до 100% його втрати.

Дотримуючись рекомендованих умов, ви зможете зберігати соняшникове насіння навіть більше року. Варто пам’ятати: чим вища температура, тим менший термін зберігання. В разі протравлення зерен виробником обов’язково потрібно регулярно провітрювати приміщення для уникнення накопичення у повітрі хімічних випарів від протруйника.

Розміщено на правах реклами
24 березня 2019 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації