- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Виноград: красиво і корисно
У попередніх номерах «ЕХО» ми говорили про правила посадки таких популярних в Україні ягідних культур, як суниця і малина. Згадували і про лохину, яка із кожним роком стає все більш популярною. Але не можна забувати і про виноград. Смачнющі ягоди є улюбленими ласощами дітвори і дорослих.
Безумовно, в епоху «Кока-Коли» та відносного достатку наївно сподіватися на те, що більшість українців будуть вирощувати у своїх садках те, що дійсно корисно і смачно. Досвідчені ягідники із цього приводу сумно жартують:
— Нашими головними конкурентами на ринку є не колеги з інших країн, а виробники всіх отих «кол». Люди відвикли їсти те, що потрібно, вони воліють споживати хімічний сурогат справжнього.
І навіть якщо не драматизувати ситуацію, то потрібно визнавати, що споживання солодких газованих напоїв із кожним роком зростає. Чомусь, більшість наших співгромадян воліють не напружуватися ні фізично, ні розумово, а купити продукт транснаціональної компанії, спожити самостійно, ще й дітей привчити. А потім дивуються, чому вони, діти, страждають від нетипових для їх віку хвороб.
Та не будемо про сумне. Достатньо в Україні і таких людей, котрі розуміють що для їх організму набагато кориснішими і потрібнішими є свіжі овочі та фрукти. Достатньо й таких ентузіастів, які воліють самотужки забезпечити себе і рідних натуральними вітамінами. Тому й знаходять і час, і сили, і гроші для того, щоб виростити у маленькому садочку і малинку, і лохинку, і суничку, і порічку.
Ну і звичайно, не забувають і про виноград. Про нього ще класик української поезії Максим Рильський казав: «У щастя людського два рідних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне».
Про користь винограду людство знало ще з часів народження Христа. Та не буде зайвим вчергове нагадати про необхідність регулярного споживання цієї цілющої ягоди.
Користь винограду для організму людини
Виноград поряд з відмінними смаковими характеристиками володіє настільки високою поживністю (0,7–1,0 ккал/кг), що його вживання рекомендується людям у виснажливий період реабілітації. Крім того, винограду притаманні протизапальні та муколітичні (розріджують мокротиння) властивості, завдяки чому його бажано включити в меню людей, які страждають від хронічних бронхітів.
Регулярне споживання ягід покращує всі значимі показники крові, сприяє підвищенню гемоглобіну. А враховуючи те, що виноград є справжнім джерелом незамінних мікроелементів, включаючи кремній, залізо, фосфор, цинк, кальцій, і життєво необхідних вітамінів (групи В, С, Р і РР), його можна використовувати для підвищення захисних функцій організму, поліпшення опірності хворобам і заповнення життєвих сил.
Виноградна дієта показана і тим, хто має в анамнезі такі діагнози, як панкреатит і холецистит виключно через те, що виноград провокує виділення жовчі, а це, відповідно, дозволяє очистити організм. Виноградні кісточки містять антиоксиданти, які перешкоджають окисленню холестерину. Незамінний виноград і при хронічних запорах. Однозначно, користь і шкода винограду для організму людини є тим крихким балансом, який допомагає продовжити молодість без шкоди для здоров’я.
Посадка винограду восени
Основним плюсом осінньої посадки є те, що вже наступної весни почнеться активна вегетація молодих паростків. А через три роки дбайливий господар отримає повноцінний урожай
Осінню посадку проводять із початку жовтня і аж до настання морозів. Найпростіший спосіб — висадити саджанці в ямки.
- Виберіть правильне місце для посадки. Ідеальний варіант — ділянка вздовж південного боку будинку, сараю або гаража.
- Викопайте яму розмірами 80 на 80 на 80 сантиметрів. При цьому зробіть дві окремі купки із землею: у одну насипте верхній шар ґрунту (приблизно 1/3 землі з ями), а в другу — землю, що залишилася.
- Верхній шар ґрунту добре перемішайте із перегноєм, додайте 1 кг попелу і 500 г добрив, у складі яких є калій та фосфор, насипте в яму так, щоб від шару приготовленого вами ґрунту до краю ями залишалось ще півметра. Добре полийте. Якщо земля просіла, досипте до заданого рівня.
- Залиште яму в такому вигляді на два тижні. Це потрібно для того, щоб земля остаточно осіла. «Свіжий» ґрунт обов’язково просяде і саджанець буде глибше, аніж потрібно.
- Замочіть саджанці у воді на 12–20 годин. Обріжте пошкоджені та ті, що ростуть на верхніх вузлах, корінці.
- У яму вбийте дерев’яний пакілець. Посадіть туди саджанець винограду, прив’яжіть його до пакільця і засипте яму землею з іншої купки.
- Перед засипанням землю із другої купи змішайте з крупним піском.
- Добре підгорніть саджанець землею, накрийте обрізаною пляшкою із пластику чи поліетилену і залийте 3?ма відрами води.
Остерігайтеся філоксери
Для того, щоб перевірити адекватність оприлюднених нами рекомендацій, які були взяті з Інтернету, звернулися із проханням надати коментар, до кобелячанина Дмитра Омельяненка. Дмитро вже із десяток років займається любительським вирощуванням винограду. Має багато сортів. Усього на його подвір’ї ростуть 60 кущів винограду.
Дмитро одразу попередив:
— Я не вважаю себе дуже досвідченим лозоводом. У Кобеляках є люди, досвідченіші і освіченіші в цій сфері, але якщо вже звернулися до мене, то трішки розкажу.
Омельяненко погодився із більшістю надрукованих рекомендацій, зазначивши, що для початківців цих знань достатньо. Але додав:
— Я особисто пакільців у ямі для посадки винограду не застосовую. Чому поясню. Штамб далі стане товщим і міцнішим. Не розумію, як при такій посадці можна буде пригнути його до землі і укрити на зиму. Тому я свою лозу саджу під кутом у 45 градусів.
Також Дмитро Омельяненко застеріг потенційних лозоводів?аматорів від покупки саджанців у неперевірених продавців. Він пояснив:
— Є такий шкідник — філоксера. Його практично неможливо побороти. Так от, саджанці із південних областей України можуть бути уражені цим шкідником. Тому я рекомендую брати виноград у лозоводів з Полтавщини. Не буду нікого рекламувати, але таких продавців достатньо.
Отже, садіть і вирощуйте виноград. Але пам’ятайте, що 90 відсотків успіху залежить від правильного вибору саджанця.