Надання допомоги на догляд за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу

Роз’яснення щодо надання допомоги на догляд за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу.

Законом України “Про психіатричну допомогу” встановлено грошову допомогу особі, яка  проживає  разом з інвалідом I чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного  закладу  потребує  постійного стороннього догляду, - на догляд  за  ним.

06 грудня 2016 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким внесено зміни, зокрема, до статті 5 Закону України “Про психіатричну допомогу”.

Згідно з внесеними змінами, з 1 січня 2017 року допомога на догляд розраховується, як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць (з 01.01.2016 – 1544 грн.).

 

Кому надається допомога

Допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за ним.

 

Розрахунок середньомісячного сукупного доходу

Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення допомоги на догляд провадиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки, Держкоммолодьспорттуризму, Держкомстату від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370.

При цьому для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку І групи, незалежно від отриманих (не отриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць. Для ІІ і ІІІ груп дохід враховується в розмірі відповідно трьох і чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

 

Хто входить до складу сім`ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд

До складу сім'ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, включаються:

 • чоловік, дружина;
 • рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб, а також діти до досягнення ними 23 років, які навчаються у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання і не мають власних сімей, незалежно від місця проживання або реєстрації;
 • неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I чи II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками;
 • непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів;
 • жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

До складу сім'ї не включаються особи, визнані інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії медичного закладу потребують постійного стороннього догляду і не належать до зазначених членів сім'ї, та особи, які перебувають на повному державному утриманні.

 

Строк, протягом якого виплачується допомога

Допомога на догляд призначається на шість місяців і виплачується щомісяця з місяця звернення за допомогою.

У разі коли особа, яка здійснює догляд за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, є непрацюючим пенсіонером (інвалідом), їй призначається допомога на догляд на 12 місяців на підставі заяви та копії трудової книжки.

 

Перелік документів, необхідних для отримання допомоги

Допомога на догляд призначається на підставі висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу (за формою затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України  від 31.07.2013  № 667).

Крім того, для призначення допомоги до територіального управління соціального зхаисту населення подаються:

 • заява;
 • документ, що посвідчує особу;
 • декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї);
 • довідка про наявність та розмір земельної ділянки, частки (пая);
 • копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, яка видана інваліду І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, за яким здійснюється догляд.  

Інформація про склад сім’ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

 

Хто здійснює прийом документів та призначення допомоги

Призначення і виплата допомоги на догляд провадиться територіальними управліннями соціального захисту населення.

У сільській місцевості заяви з документами, необхідними для призначення допомоги на догляд, приймаються та передаються відповідним органам соціального захисту населення:

 • уповноваженими особами сільських (селищних) рад;
 • у разі утворення об’єднаної територіальної громади - уповноваженими особами, об’єднаної територіальної громади.

 

Виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли:

 • сталися зміни у складі сім'ї у зв'язку із смертю або зміною місця проживання інваліда I чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога;
 • закінчився строк установлення інвалідності I чи II групи і протягом місяця не підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги на догляд;
 • інвалід I чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.

Про виникнення вказаних обставин особи, яким надається допомога, зобов'язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.Автор: Прес-служба Полтавської ОДА
Поділитися:
11 січня 2017 | Категорія: Юридична консультація

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Щоб прокоментувати матеріал, Вам необхідно зареєструватися, або увійти на сайт під своїм логіном
Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації