Олександр Гречаний вирощує помідори без «хімії» (фото) (відео)

Олександр Гречаний вирощує помідори без «хімії»

У цьому році городник не застосовував на своїй плантації хімічних засобів захисту рослин, обходячись виключно біопрепаратами. Результатом експерименту житель Красного дуже задоволений.

Олександр Гречаний живе в селі Красне. Як і більшість жителів населеного пункту, розташованого обабіч автодороги Дніпро — Решетилівка, займається вирощуванням овочів. При цьому не боїться експериментувати, охоче ділиться власним досвідом і слідкує за новими технологіями та використовує їх. Кілька років тому ми писали про те, як Сашко вирощував гігантського розміру цибулю без зайвих нітратів та помідори ізраїльської селекції, які навіть у трьохлітрову банку не влазили.

У цьому році городник не застосовував на своїй плантації хімічних засобів захисту рослин, обходячись виключно біопрепаратами. Результатом експерименту житель Красного дуже задоволений.

Олександр Гречаний живе в селі Красне. Як і більшість жителів населеного пункту, розташованого обабіч автодороги Дніпро — Решетилівка, займається вирощуванням овочів. При цьому не боїться експериментувати, охоче ділиться власним досвідом і слідкує за новими технологіями та використовує їх. Кілька років тому ми писали про те, як Сашко вирощував гігантського розміру цибулю без зайвих нітратів та помідори ізраїльської селекції, які навіть у трьохлітрову банку не влазили.

У цьому році Гречаний зважився на черговий експеримент. Цього разу він вирішив обійтися без хімічних засобів захисту рослин. Не повністю, адже гербіциди для боротьби з бур’янами Олександр таки застосовував. А ось хімічні фунгіциди для боротьби з хворобами та інсектициди, що знищують комах, він замінив на так звані біопрепарати, котрі зроблені на основі бактерій та грибків. Є навіть вірусні препарати природного походження. Усі вони мають здатність знищувати шкідливі для овочів, зернових і технічних культур мікроорганізми та комахи. Вони борються з попелицею, гусеницями, совками, такими хворобами як фітофтороз, фузаріоз, молініоз, різними гнилями та бактеріальними опіками.

 

Відмовитися від «хімії» примусила криза

Саша Гречаний не вважає себе прихильником органічного землеробства. Це таке ведення сільськогосподарського бізнесу, що повністю виключає застосування мінеральних добрив та хімічних засобів захисту рослин. Він каже:

— З усього потрібно брати корисне. Мінеральні добрива, такі як селітра, нітроамофоска і карбамід, я застосовую. Вони ефективніші й дешевші, аніж традиційний перегній. Яким, до речі, можна занести в ґрунт не лише безліч бур’янів, глистів та болячок, а й нітратів. Міндобрива — це їжа для рослин. Ви ж не проживете без вуглеводів, білків та жирів. От і рослини не ростимуть без азоту, фосфору, калію та інших хімічних елементів. А їх часто в землі не вистачає. Обробляю землю й гербіцидами, адже самотужки півгектара не виполеш, а найняти людей на таку роботу зараз практично неможливо. Та водночас я не відмовляюся і від екологічно безпечних способів ведення землеробства. У цьому році буквально відкрив для себе біопрепарати. Я то про них знав, але не застосовував. Зараз спробував і не жалкую.

До того, щоб використовувати біопрепарати, Гречаного примусила економічна криза. Якісні хімічні засоби захисту рослин в основному вироблені в Німеччині, США, Ізраїлі. Через низький курс гривні, вони коштують дуже дорого. І тому, коли настав час обробляти помідори і перець фунгіцидами, перед Гречаним постала дилема: позичати гроші на придбання імпортних препаратів чи купляти біопрепарати. Справа в тому, що біологічні засоби захисту рослин виробляють в Україні і коштують вони відносно недорого.

Вибір був зроблений на користь біопрепаратів. Гречаний відвів під помідори, перець, баклажани та пізню капусту півгектара землі. Усю городину обробляє біопрепаратами. Для боротьби з хворобами рослин використовує Триходермін, Планриз, Пентафаг-С, Гліокладін. Проти комах-шкідників використовує Бітоксібацилін, Ліпідоцид, Вертицилін. Інколи для того, щоб знищити дорослих колорадських жуків, додає до розчину Актофіт. Розповідає, що личинки жука буквально згнивають під дією біопрепаратів. Не було проблем у цьому році і з попелицею. Ліпідоцид знищив майже всю совку, що дошкуляє помідорам.

Та найбільше Олександр задоволений тим, як біопрепарати спрацювали проти хвороб томатів. У той час, як у більшості городників помідори буквально «згоріли»» від спеки і викликаних нею «болячок», у нього рослини почуваються добре і віддячують за турботу чудовим врожаєм. Саша говорить:

— Ось дивіться, плоди лежать під листям, на вологій землі. Але вони здорові, немає ні ознак фітофторозу, ні гнилей.

Особливо задоволений городник врожаєм гібриду Чіблі. Кущі буквально всипані великою червоною сливкою. Непогано вродили і Комплімент та Імран. Багато на кущах і рожевих томатів Тарпан. Саша сміється:

— Купляв то я насіння баклажанів, а в пакеті виявилися помідори. За виглядом плодів це саме Тарпан.

Олександр помітив, що біопрепарати краще працюють при належному поливі. Там, де помідори відчувають дефіцит вологи, є ознаки хвороб. Городник, не боячись, змішує різні препарати. Пояснює:

— Це не «хімія», ними рослину не спалиш. Коли змішую, то даю меншу норму за ту, яку рекомендує виробник. Скажімо, на пляшці написано, що потрібно на десять літрів по 200 грамів Триходермину та Гаупсину, а я, коли змішую, ллю по сто грамів. Буває й по п’ятдесят.

Гречаний стверджує, що на його городі після того, як почав «бризкати» овочі біопрепаратами, різко збільшилась кількість корисних комах, які в народі звуть «сонечками». До речі, вони теж успішно знищують попелицю. Крім того, город облюбували дикі бджоли. Вони створюють невеликий клопіт: кусаються.

У наступному році задоволений результатом Гречаний планує збільшити площу під помідорами. І оброблятиме їх виключно біопрепаратами. Його досвід свідчить, що це дешево і ефективно.

P. S. При бажанні читачів у наступних номерах ми можемо більш детально розповісти про той чи інший біопрепарат.


Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
Поділитися:
22 вересня 2017, 15:03 | Регіон: Кобеляки | Категорія: Цікаве | Сторінка для друку

1. Beri Mor / 3 вересня 2017, 11:00 Вставити цитату
Сашко-молодець.Купував у нього помідори на базарі,в Кобеляках.Томат вийшов-сонце!
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Щоб прокоментувати матеріал, Вам необхідно зареєструватися, або увійти на сайт під своїм логіном
Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації