Вхід | Реєстрація

З 1 жовтня пацієнти зможуть отримати інсуліни за програмою «Доступні ліки». Як їх отримати

З 1 жовтня пацієнти зможуть отримати інсуліни за програмою «Доступні ліки». Як їх отримати

Нині фінансування програми відбувається за субвенцією. Такий принцип працює з квітня 2016 року. Відколи діє Програма відшкодування вартості препаратів інсуліну, затверджена Постановою КМУ № 239. Але таких механізм має певні недоліки. 

Перше, це недостатній розмір субвенції  для забезпечення 100% потреби пацієнтів з цукровим діабетом. Така фрагментація бюджету спричиняє залежність програми від рішень місцевої влади. Тобто місцеві бюджети змушені дофінансовувати програму. Але різна спроможність місцевих бюджетів до співфінансування в деяких областях спричиняє ризики неможливості забезпечити пацієнтів життєвонеобхідними препаратами. 

Внаслідок цієї ситуації пацієнт не є захищеним протягом всього місяця. Часто траплялись ситуації, коли інсулінів для пацієнтів вистачало лише на перші дні місяця, все інше залежало від місцевих бюджетів і спроможності людей сплачувати за свої ліки. Також через недостатнє фінансування протягом року та особливо в період закінчення бюджетного року, пацієнти, які потребують інсулінотерапії, змушені були приймати менші дози препаратів інсуліну, ніж їм було призначено або пропускати їх. Це впливало на їхній стан здоров'я та якість життя. 

Це несправедлива система, бо пацієнт не повинен залежати від рішень місцевої влади та фінансової спроможності кожної області, якщо це державна гарантія таких препаратів, як інсулін. Доступ до лікування не має залежати від того, як швидко пацієнт дійшов до лікаря і аптеки. Інсуліни мають бути доступними цілий місяць та цілий рік.

Але навіть цієї суми недостатньо, щоб забезпечити кожного пацієнта бажаним типом і формою випуску інсуліну, проте достатньо, щоб забезпечити гарантованим інсуліном згідно з визначеними категоріями. 

Другий важливий недолік це слабкий моніторинг. Тобто чинний реєстр не збирає необхідні дані для того, щоб держава мала повну картину того, як пацієнти забезпечуються інсулінами. Це також не дає можливості адекватно аналізувати дані та прогнозувати потребу в лікарських засобах і відповідні бюджетні витрати. Адже підхід до збору та доступності даних для прийняття вчасних управлінських рішень не найкращий.

Тому потрібно змінити правила. З 1 жовтня реімбурсацію інсулінів адмініструватиме НСЗУ. 

Необхідність змін та встановлення  чітких і зрозумілих правил програми реімбурсації як для пацієнтів і лікарів, так і для виробників та дистриб'юторів інсуліну є очевидною. Національна служба здоров’я стане єдиним платником за програмою. Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник НСЗУ, як це зараз відбувається з програмою  «Доступні ліки». 

З 1 жовтня і до кінця року на програму виділено 660 млн  грн. Цього достатньо, щоби забезпечити всіх пацієнтів інсуліном безоплатно - за умови запровадження та дотримання певних чітких правил. 

Відповідно, алгоритм дій лікаря-ендокринолога та маршрут пацієнта до безоплатного інсуліну дещо зміниться.

 

Що потрібно знати пацієнтам?

Отже, що потрібно знати пацієнтам. 

  1.  Держава гарантує пацієнтам з цукровим діабетом доступ до базового лікування інсулінами. Базове лікування – це можливість для пацієнтів, які потребують інсулінотерапії, отримати необхідну форму препаратів інсуліну, згідно категорії та стану пацієнта – безоплатно.
  2. Рецепт на препарати інсуліну стає електронним. За е-рецептом пацієнт отримує інсулін або безоплатно, або з невеликою доплатою. Електронний рецепт дійсний на всій території України. 
  3. Щоб отримати електронний рецепт з 1 жовтня, пацієнтам необхідно мати індивідуальний план лікування. В якому ендокринолог фіксує в діагноз  із визначенням типу та дозування інсуліну. Такий план складає ендокринолог. Тому варто відвідати ендокринолога, щоб лікар створив індивідуальний план в електронній системі охорони здоров’я. 
  4.  До речі, в подальшому електронний рецепт зможе також виписати і семейний лікар або лікарка. Тому тим, хто ще не обрав лікаря, який надає первинну медичну допомогу, потрібно це зробити вже зараз.
  5. Зверніть увагу, сімейний лікар виписує електронний рецепт відповідно до плану лікування, який складено ендокринологом. Змінити призначення ендокринолога сімейний лікар не зможе. Тому при закінченні кількості інсуліну за планом лікування сімейний лікар направляє пацієнта до ендокринолога для коригування або створення нового плану. А до кого звертатись за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно. Це сприятиме кращому доступу до потрібних лікарських засобів.

 

Що потрібно зробити ендокринологам?

З 1 липня 2021 ендокринологи мають обов'язково вести медичні записи  щодо плану лікування пацієнтів з цукровим та не цукровим діабетом, та реєструвати їх в електронній системі охорони здоров’я. Коректне внесення даних - надзвичайно важливо, адже на їхній підставі будуть виписуватися електронні рецепти і пацієнт отримуватиме потрібні йому препарати. 

Для забезпечення готовності лікарів, Академія НСЗУ розробила спеціальний курс навчання. Однак, рівень реєстрації та проходження навчання на курсі залишається низьким. Зареєструвались на навчання 75% лікарів, завершили навчання - 48%. 

  • Найвищий відсоток серед тих, хто зареєструвався на навчання: Хмельницька (92%), Закарпатська (майже 90%), Львівська (87%), Полтавська (84%), Дніпропетровська, Луганська області (понад 83%). 
  • Найнижчий відсоток: Харківська (49%), Чернівецька (майже 58%) та Волинська (60%) області. 

За кількістю лікарів, які вже отримали сертифікат після навчання, серед лідерів Закарпатська, Луганська, Житомирська, Тернопільська області. 

Натомість серед лікарів Харківської, Чернігівської, Чернівецької, Волинської, Сумської, Донецької, Дніпропетровської, Херсонської областей та міста Київ найменша кількість тих, хто вже завершив навчання. 

Відповідно, на 9  вересня в Україні створено в електронній системі охорони здоров’я 8327 план лікування для 7820 пацієнтів. А прогнозована кількість пацієнтів, які потребуватимуть інсуліну  у 2021 році становить 217 606 осіб.

Хочу акцентувати на такому. За даними Державного експертного центру найбільше пацієнтів, які потребують інсуліну, у таких регіонах: Дніпропетровська область - 20 894 пацієнти, Київ - 15 184 пацієнти, Харківська область - 14 232 пацієнти, Одеська область - 12 571 пацієнт та Львівська область - 12 200 пацієнтів. Але з них лише 913 мають плани лікування. 1,2% на Дніпропетровщині, 2% у місті Київ, 2,2% на Харківщині, 0,03%  у Одещині та 0,09% на Львівщині. 

Однак жодного плану лікування для пацієнтів не створили ендокринологи Волинської області. Загалом в медзакладах Волині працює 40 лікарів-ендокринологів, які зареєстровані в Електронній системі охорони здоров’я. У Волинській області 5 214  пацієнтів з діабетом, які потребують інсулін, станом на кінець 2020 року за даними Державного експертного центру.

У лікарнях Рівненської, Закарпатської, Вінницької, Одеської, Херсонської, Хмельницької,  Львівської областей створено лише до 20 таких планів лікування. 

Натомість є області-лідери, де працюють найбільш пацієнт-орієнтовані лікарі-ендокринологи, де місцева влада не стоїть осторонь. 

  • Так, у Луганській області 11% пацієнтів мають створені плани лікування. Активно опановують новий функціонал 12 з 26 ендокринологів. Вони створили 491 план лікування. 
  • У Кіровоградській області 13 найактивніших лікарів створили 576 планів лікування. Відтак 9% пацієнтів мають план лікування. 
  • Сумська область - 447 планів лікування для 7% пацієнтів створили 12 активних ендокринологів.  
  • У Полтавській області з 63 ендокринологів активними користувачами ЕСОЗ є 16, і вони вже створили 516 планів лікування для 5% пацієнтів. 

Щодо навантаження на ендокринологів. Загалом в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано близько 1800 ендокринологи. З них лише 255 активно створюють плані лікування для пацієнтів. 

  • Найбільша кількість лікарів такої спеціалізації зареєстрована в місті Київ - 271. Тобто умовно на 1 лікаря припадає 56 пацієнтів. Найменша кількість ендокринологів працює у Луганській області - 26 та Херсонській області - 27. На Херсонщині на 1 лікаря припадає 226 пацієнтів. У Кіровоградській області 37 ендокринологів. На одного лікаря в середньому припадає 170 пацієнтів. Однак  Кіровоградська область - лідер за кількістю створених планів лікування. 

 

Тепер про Роль місцевої влади

Місцева влада має:

  • стимулювати ендокринологів пройти навчання та створити плани лікування в електронній системі охорони здоров’я;
  • стимулювати аптеки заходити в участь у програмі забезпечення інсулінами;
  • бути готовими запустити місцеві програми підтримки пацієнтів з інсулінозалежним діабетом. 

 

Програма медичних гарантій у 2022

У 2022 році планується подальша деталізація послуг, включених до програми медичних гарантій, а також посилення умов надання медичних послуг відповідно до галузевих стандартів та міжнародних практик. 

У 2022 році фокус Програми медичних гарантій не зміниться. Це - пацієнт та його потреби. Адже фінансова захищеність пацієнтів - наш пріоритет. В фокусі уваги програми медичних гарантій на 2022 рік будуть:  

Первинна медична допомога, а саме: підвищення охоплення послугами первинної медичної допомоги та розширення обсягу надання послуг ПМД, щоб більшість потреб пацієнтів міг забезпечити сімейний лікар. Важливим пріоритетом залишатиметься вакцинація, зокрема вакцинація від COVID-19. Особливу увагу буде приділено якості медичної допомоги, для чого спільно з лікарською спільнотою та експертами ВООЗ будуть розроблені індикатори якості.

Особлива увага приділятиметься охороні материнства та дитинства. Зокрема пріоритетними залишатимуться пакети  медичних послуг щодо надання допомоги при вагітності, пологах та допомоги новонародженим, які народилися хворими чи захворіли. Окремо пропонується приділити увагу наданню екстреної допомоги для дітей, які потребують перевезення із лікарським супроводом. Для цього мають бути забезпечені належні умови та чітко дотримуватися принцип екстериторіальності. Додатково пропонується встановити підвищені вимоги для закладів, які надають спеціалізовану та високоспеціалізовану допомогу дітям із забезпеченням відповідної оплати.

Зважаючи на рівні смертності, пріоритетними залишатимуться послуги з надання допомоги пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями, зокрема лікування інсульту та інфаркту, до надання яких висуватимуться підвищені вимоги, а оплата відбуватиметься за підвищеним тарифом.

Важлива увага приділятиметься ранньому виявленню онкологічних захворювань та їх лікуванню у разі виявлення, особливо у дітей. Зокрема пріоритетними залишатимуться пакети медичних послуг з ендоскопічних досліджень та мамографії в групі підвищеного ризику. А також планується подальше підвищення вимог до надання послуг з лікування онкологічних захворювань з метою забезпечення більш ефективної надання допомоги пацієнтам.

В фокусі і надалі перебуватиме стаціонарозамінні форми лікування, зокрема забезпечення лікування в умовах стаціонару одного дня, та відбуватиметься подальша деталізація амбулаторних послуг. 

Ми продовжуємо працювати для наближення послуг до пацієнта, зокрема щодо охорони психічного здоров’я за допомогою мобільних команд з охорони психічного здоров’я, мобільної паліативної допомоги та лікування окремих інфекційних захворювань на первинному рівні (ТБ, ВІЛ).

З цією ж метою ми плануємо розширення програми реімбурсації, зокрема для лікування окремих неврологічних захворювань (хвороба Альцгеймера та Паркінсона), та лікування хвороб органів дихання, зокрема хронічного обструктивного захворювання легень. Таким чином пацієнти зможуть контролювати хронічні захворювання не зазнаючи катастрофічних витрат та уникаючи госпіталізації.

Озираючись на досвід із коронавірусною хворобою, пропонується розширити пакет готовності до реагування на інфекційні хвороби на готовність до реагування на інші надзвичайні ситуації природного та техногенного характеру.



Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Спорт і здоров'я
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
Читайте також
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації