Вхід | Реєстрація

«Незалежність: Білицький вимір»:комунальний музей Білицької ОТГ презентував докфільм    

 1 грудня, з нагоди 30-ї річниці всенародного голосування за незалежність України Білицький краєзнавчий музей презентував на своєму ютуб-каналі короткометражний документальний фільм «Незалежність: Білицький вимір». Стрічку побудовано на інтерв’ю з очевидцями та учасниками переломних подій 1989 – 1991 років у Полтаві, області та Біликах зокрема.

Як і підкреслює назва, фільм акцентує увагу на локальних подіях. До зйомок було залучено переважно біличан. Їхні спогади природно вписані у канву загальноукраїнських події рубежу 80 – 90-х років минулого століття.

Консультації щодо деяких спікерів, музичного наповнення, фрагментів загальноукраїнської кінохроніки тощо надавав Полтавський офіс Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті. До речі, музичним тлом «короткометражки» стала мелодія маршу «Україна» – пісні часів визвольних змагань за незалежність у ХХ ст. Автор музики до цього твору Григорій Китастий – уродженець Кобеляк, композитор, диригент і бандурист. А ще він був концертмейстером Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка, яка у 1943 році виступала перед вояками Української повстанської армії.«Про події, пов’язані зі здобуттям Україною незалежності, які тоді відбувалися у столиці чи великих містах, ми чуємо та бачимо постійно. Водночас, на другому плані опиняється контекст малих містечок, а тим більше сіл. – говорить автор фільму, директор Білицького краєзнавчого музею Євгеній Калашник. – Я не зміг відшукати у документалістиці цього локального контексту. Але ж ті, хто на загальнонаціональному референдумі 1991 року підтвердив Акт проголошення незалежності України – це понад 90% українців, і мешкали вони не лише у Києві. Так з’явився задум, показати події тридцятирічної давнини на прикладі Біликів – селища міського типу із п’ятитисячним населенням»

Документальний фільм «Незалежність: Білицький вимір»

https://www.youtube.com/watch?v=b8qwYOFHQWI&ab_channel=%D0%91%D1%96%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%94%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B8%D0%B9%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9

є серією інтерв’ю. Наприклад, про ситуацію та процеси у Полтаві й області, свою участь у них, згадують уродженець Біликів, у 1991 р. депутат Полтавської міської ради від Народного Руху України Володимир Годзенко та командир обласної організації УНСО Валерій Пальчик. Тогочасні події у Біликах відтворюють у своїх спогадах Станіслав Пуха – у 1991 р. голова виконавчого комітету Білицької селищної ради та Віктор Киричко – голова Білицького осередку Народного Руху України.

Серед спікерів-оповідачів також Юрій Радченко – учасник російсько-української війни. 30 років тому, у буремні часи відновлення державної незалежності, Юрій був школярем. Однак і йому, серед багатьох, довелося боронити незалежність зі зброєю в руках через чверть століття. Таких як він, оборонців донецького аеропорту, заведено називати «кіборгами». Юрій нагадує: що війна за Незалежність не програна, але і не завершена.

«Сподіваюсь, вдалося створити цікаві епізоди, – відзначив Євгеній Калашник – Нинішня селищна рада дала дозвіл на зйомку зі Станіславом Семеновичем в тій само залі, де відбувалися засідання у 1991 році. Валерія Пальчика, сам він полтавець, було залучено, як одного з організаторів СНУМу, адже у 1989 році вишколи цієї організації проводилися буквально в кількох кілометрах від Біликів. На жаль, важко говорити про високу якість продукту. Вона – на розсуд глядача. Однак, будемо вважати, що початок подібній фільмографії покладено».

У відеоряд потрапили кадри сучасної кінохроніки Біликів й світлини 80-х років минулого століття, що зберігаються у краєзнавчому музеї громади. Також автори фільму використали фото та документи з приватних архівів респондентів та обласної преси.

Полтавський офіс Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті

Поділитися:
1 грудня 2021, 23:52 | Блог: УІНП | Переглядів: 907
Автор: УІНП
Кількість записів: 108

Український інститут національної пам’яті (УІНП) є центральним органом виконавчої влади із реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації