Вхід | Реєстрація

іДжобс    

 

Рік 2011 видався врожайним на різноманітні події в світі. Революції в Лівії та Тунісі, багатолюдні мітинги в Греції, США та Росії, землетрус в Японії … список буде довгим, але мова зараз буде йти не про це. 
5 жовтня у інших світ відійшла людина, яка перевернула світ IT-технологій верх ногами. Завдяки ньому «гаражне» підприємство, яке спочатку складалося лише з двох людей перетворилося на гіганта світу електроніки (за останніми підрахунками бренд Apple оцінюється в $153,3 млрд. ). 
Його любили, його ненавиділи, але поважали, з ним рахувалися. Головний «яблучник» світу, комп’ютерний геній, людина – легенда – все це стосується однієї людини, про яку буде розповідатися в цьому матеріалі. 
 
Земне життя Стівена Пола Джобса розпочалося 24 лютого 1955 року в одному з пологових будинків Сан-Франциско (штат Каліфорнія, США). Батьки - Абдулфаттах Джандалі (емігрант із Сирії, на той момент аспірант в університеті Сан-Франциско, згодом — професор політології) та Джоан Сімпсон (аспірантка в тому ж університеті, майбутній логопед) відмовилися від нього одразу після народження. 
Згодом майбутнього винахідника усиновила каліфорнійська сім’я Джобсів (Пол та Клара), які дали йому ім’я Стів Пол. 
 
«Моя біологічна мати була молодою незаміжньою аспіранткою, тому вона вирішила віддати мене на усиновлення. Вона дуже хотіла, щоб люди, які мене візьмуть, мали вищу освіту. Все було влаштовано так, щоб після мого народження мене повинні були усиновити юрист з дружиною. В останню хвилину, коли я народився, вони вирішили, що насправді хочуть дівчинку. Тому моїм батькам, які стояли в черзі, подзвонили в середині ночі з питанням: «У нас тут випадково народився хлопчик, хочете його?». Вони сказали: "Звичайно". Моя біологічна мати пізніше дізналася, що моя мама ніколи не закінчувала університету, а мій батько навіть не закінчив середню школу. Вона відмовилася підписувати документи на усиновлення. Вона здалася тільки тоді, коли мої батьки поклялися їй, що я піду в коледж....» 
 
Деякі з близьких друзів Стіва через багато років розповідали, що відмова від нього біологічних батьків досить сильно вплинуло на нього. На їхню думку саме цей факт пояснює майбутню жорсткість у відносинах з певними людьми. Сам Пол на протязі свого життя з цим категорично не погоджувався. Особливо він не любив, коли журналісти називали його прийомних батьків нерідними: 
 
«Зараз серед людей шириться думка, що через те, що від мене відмовилися, я працював не покладаючи рук, аби змусити моїх біологічних батьків пошкодувати про свій вчинок. Це смішно! Усвідомлення того, що я був прийомним, можливо, змусило мене відчувати себе більш незалежним, але я ніколи не відчував себе покинутим. Я завжди відчував себе особливим. Мої батьки (Пол і Клара Джобс) навчили мене відчувати себе особливим ». 
 
Початкову та середню освіту Джобс отримав в середній та старшій школі «Садиба» (Homestead) міста Купертіно (штат Каліфорнія), а після навчання він відвідував лекції в компанії Hewlett-Packard (і тоді, і зараз – один з лідерів по рішенням в області комп’ютерних технологій). Саме в цей період відбувається доленосне знайомство Джобса зі Стівом Возняком, яке вплине на його подальше життя. 
Гроші на вітер 
У 1972 році Джобс вступив до Рід-коледжу в Портленді (штат Орегон), але там його чекало розчарування: 
 
«Я вибрав коледж, який за оплатою був такий же дорогий, як і Стенфорд. Всі накопичення моїх батьків-робітників йшли на оплату мого навчання. Через півроку значимість освіти втратила для мене цінність. Я не знав, що мені робити в цьому житті та не розумів, як освіта допоможе мені це зрозуміти. І ось я тут, спускаю гроші на вітер, які мої батьки накопичили за все своє життя. Тому я вирішив кинути навчання в коледжі, але я вірив в те, що все буде ОК. У той час мені було дуже страшно, але коли я зараз озираюся назад, то розумію, що це було одним з кращих рішень, яке я коли не будь приймав. У момент коли я кинув навчання, я почав ходити лише на ті заняття, які здавалися мені цікавими.» 
 
Життя було далеко не солодким. Джобсу доводилося спати на підлозі в кімнатах друзів, жити на гроші за здані пляшки з-під «Кока-Коли» та «ходити за сім миль через все місто кожен недільний вечір, щоб раз на тиждень нормально поїсти в храмі кришнаїтів». 
 
Подорож до Індії 
Восени 1973 року Джобс влаштувався на роботу в Atari (виробник комп’ютерних ігор) з однією метою – заробити кошти для подорожі до Індії. Необхідна сума назбиралася досить швидко, тому вже на початку наступного року разом з другом з коледжу Даніелем Коттке, який в майбутньому стане комп’ютерним інженером та одним із перших співробітників Apple Inc., він відправився у далеку подорож. 
Сім місяців, які він провів на землі «перлини цивілізації», стали особливими в житті Джобса. Нарешті з’явилося те, чого йому так бракувало – духовна урівноваженість. Саме в цей час він експериментує з сильнодіючими психічними речовинами (особливо з ЛСД), назвавши це «одним із трьох найважливіших подій в своєму житті». 
Повернувся з Індії Джобс вже буддистом. 
Практично весь 1975 рік Джобс разом з Возняком провели у клубі Homebrew, в якому вони самовдосконалювалися. Homebrew був не звичним клубом. Там збиралися люди, захоплені новими технологічними ідеями, аматори та професійні інженери, що шукали новизну. 
 
Apple, NeXT та Pixar 
1 квітня (четвер) 1976 року Джобс та Возняк офіційно зареєстрували Apple. Допомогли їм в цьому успішні продажі власного дітища - першого персонального комп'ютера на базі процесора MOS Technology 6502 (на момент появи на ринку це був найдоступніший мікропроцесор, що коштував в декілька разів дешевше за аналоги компаній-конкурентів) Apple I. 
За десять місяців було продано 175 штук Apple I за ціною 666 доларів. Слід зазначити, що перший персональний комп’ютер Apple виглядав доволі бідно ( по суті це була материнська плата без корпусу, клавіатури, звуку і графіки). 
Через рік у світ виходить наслідник Apple I - Apple Computer II, який допоміг міцно стати компанії на ноги. Комп'ютер був вперше представлений на виставці West Coast і став одним з найбільш успішних персональних комп'ютерів того часу. Було представлено декілька моделей Apple II (найбільш популярна з них, з відносно невеликими змінами, продавалася аж до початку 1990-х). Усього було продано приблизно 5,5 мільйонів екземплярів Apple II. 
Компанії не зупинялася на досягнутому, і 24 січня 1984 році Стів Джобс на зібранні аукціонерів Apple представив напевно головний комп’ютер тодішньої часу – Macintosh. 
Mac став проривом в часі. Це був перший персональний комп'ютер, який використовував графічний інтерфейс користувача замість стандартного на той момент інтерфейсу командного рядка. Окрім цього вперше з’явилася «мишка», до якої ми всі вже так звикли, та різноманітні екранні шрифти. 
 
«Здавалося, немає ніякої надії, що коли-небудь каліграфія знайде практичне застосування в моєму житті. Але 10 років тому, коли ми розробляли перший комп'ютер Macintosh, це стало в нагоді. Ми розробили шрифти для Мак'а. Це був перший комп'ютер з гарними шрифтами. Якби я не ходив на каліграфію в коледжі, Мак можливо ніколи б не отримав того різноманітного набору пропорційних шрифтів. Оскільки Windows - це просто скопійований Мак, можливо персональні комп'ютери взагалі ніколи не отримали б їх. Якби я не кинув навчання і не став відвідувати клас каліграфії, персональні комп'ютери могли б не отримати цих дивовижних шрифтів.»
 
Хоча Джобс був добротним директором Apple, деякі з його співробітників того часу описували його як досить темпераментного менеджера. Через свій характер він багатьом не подобався. До того ж саме в цей час почалися проблеми з продажами комп’ютерів компанії. Окрім цього погіршилися робочі відносини Джобса з тодішнім головним виконавчим директором Apple Джоном Скаллі. В травня 1985 року після внутрішньої боротьби за владу Скаллі звільнив Джобса.
 
«Звільнення з Apple стало найпам’ятнішою подією в моєму житті. Тяжкість успіху змінилася легкістю початківця. Я увійшов до найбільш творчого періоду свого життя. Протягом наступних 5 років я створив компанію NeXT, потім Pixar та покохав дивовижну жінку, яка стала моєю дружиною.» 
 
Незважаючи на невдачу, Джобс довго без роботи не сидів. Через невеликий проміжок часу він заснував NeXT Computer – компанію, яка розробляла та виготовляла графічні робочі станції, які були призначені для університетів та бізнесу. Головним успіхом компанії за час свого існування прийнято вважати OpenStep - стандарт прикладного програмування, який успішно використовується і в наші дні. 
Геніальна людина геніальна в усьому. В наступному році Джобс за 10 млн. доларів викупив у підрозділу комп'ютерної графіки Lucasfilm (хто такий Джордж Лукас нагадувати вам напевно не треба) невеличку компанію The Graphics Group, яка зараз всім відома під назвою Pixar. 
Перший же мультфільм, який був створений працівниками Pixar – «Історія іграшок» («Toy Story», 1995) приніс їм славу та великі гроші (при бюджеті в 30 млн. доларів картина принесла своїм засновникам майже 400 млн.!). Окрім неї були ще успішні «Корпорація монстрів», «Суперсімейка», «Тачки», «Рататуй», «ВАЛЛ-І», «У пошуках Немо» та інші анімаційні фільми. Компанію визнали на найвищому рівні: мультфільми «Вгору» (2009) та «Історія іграшок: Велика втеча» (2010) отримали по «Оскару» як «найкращі анімаційні повнометражні фільми року». 
У 2006 році після непростих переговорів студія була куплена компанією Walt Disney Pictures за 7,4 мільярда доларів. В результаті цього Стіва Джобс став найбільшим акціонером Walt Disney. 24 січня 2006 року був укладений договір про злиття, а 5 травня 2006 угода була схвалена акціонерами. 
 
Apple. Повернення. 
У 1996 році Apple оголосила, що купить NeXt за 429 мільйонів доларів. Операція була завершена в кінці того ж року, що дозволило Джобсу повернутися у компанію, яку він заснував. 
Переступивши поріг Apple, Джобс в першу чергу закрив ряд збиткових проектів та розпочав «чистки» серед робітників компанії. Доходило до того, що людина втрачала роботу через будь-яку найменшу помарку (наприклад якщо робітник зайшов до ліфту, в якому в цю мить знаходився Джобс, йому можна було сміливо пакувати валізи). Таких випадків було небагато, але вони змусили робітників досить сильно занервувати. 
Зазначу, що купівля NeXt не була простим «викидом грошей на вітер». В першу чергу це стосується операційної системи NeXTSTEP, яку встановляли на NeXT Computer та яка з часом перетворилася у головну ОС «маків» - Mac OS. 
 
В новому тисячолітті Apple по новому подивився на світ. З’явилися Ipod (портативний музичний програвач), Iphone (мобільний телефон нового покоління) та Ipad (Інтернет - планшет) – революційні витвори людського розуму, які підняли дітище Стіва Джобса на новий якісний рівень. 
 
«Технології невід’ємні від гуманітарних наук. Це твердження як ніколи справедливо для пристроїв посткомпьютерної епохи. Конкуренти намагаються намацати оптимальний баланс в нових моделях персональних комп'ютерів. Це не той шлях, який обирає Apple - насправді, майбутнє за посткомпьютерними пристроями, які простіші та зрозуміліші звичайних ПК».
 
Життя таке коротке 
«Майже рік тому мені сказали, що в мене рак. Мене просканували в 7:30 ранку. Аналіз чітко показав, що у мене злоякісна пухлина в підшлунковій залозі. Я до цього навіть не знав, де знаходиться підшлункова залоза. Лікарі сказали, що є велика ймовірність, що в мене різновид раку, який не виліковується та що я буду жити від трьох до шести місяців.» 
 
Взагалі діагноз, який поставили Джобсу, є смертельним (за статистикою п'ятирічна виживаність після оперативного втручання становить лише 10%) , але у керівника Apple виявилася дуже рідкісна форма захворювання, яку можна вилікувати за допомогою операції. Спочатку Джобс відмовлявся від неї, так як з особистих переконань не визнавав втручань в людський організм. 
Протягом 9 місяців Стів Джобс сподівався вилікуватися самостійно. Весь цей час ніхто з керівництва Apple не повідомляв інвесторам про характер його хвороби. Згодом Стів все ж зважився довіритися лікарям. 31 липня 2004 року в медичному центрі при Стенфордському інституті йому провели успішну операцію. 
У грудні 2008 року лікарі виявили у Джобса гормональний дисбаланс. Влітку 2009 року стає відомо, що Стів переніс пересадку печінки. 
У серпні 2011 року Джобс залишив посаду CEO Apple, але залишився в компанії в якості голови ради директорів, про що оголосив у відкритому листі, оприлюднену 24 серпня. У ньому він подякував всім співробітникам компанії за хорошу роботу та порекомендував призначити наступником Тіма Кука, а також висловив бажання працювати головою ради директорів Apple. 
Через кілька днів ряд світових видань опублікував фотографії Джобса, на яких було видно, що він сильно схуд. Колишній голова Apple потроху згасав на очах мільйонів людей. 
Земне життя Стіва Джобса обірвалося 5 жовтня 2011 року. Через п’ять днів були оприлюднені офіційні дані про причину смерті: 
 
«Безпосередньою причиною смерті засновника Apple Стіва Джобса стала зупинка дихання, викликана раком підшлункової залози, метастази якої проникли в інші органи та легені»… 
 
Стів Джобс не був простим винахідником. Це була людина, яка наперекір долі зуміла знайти себе в житті та досягти таких високих вершин, про які більшість людей на Землі можуть лише мріяти. Його часто називали Едісоном ХХІ століття. З цим твердженням важко не погодитися. 
Джобс прожив трішки більше півстоліття, але за цей короткий час він зумів перевернути світ високих технологій наскільки сильно, що тепер історію комп’ютерної техніки та інтернету слід поділяти на «до та після Джобса». Зараз комп’ютери вже не виглядають такими великими та примітивними «коробками з екранчиком» як у 70-і, а створюються настільки компактними, настільки тільки можна собі уявити. І в цьому велика заслуга одного каліфорнійського генія - Стіва Джобса. 
 
Олег Дубина,
 
за матеріалами AP, Wikipedia та Reuters
Поділитися:
4 січня 2012, 12:23 | Блог: Блог Олега Дубини | Переглядів: 2445
Автор: olegda
Кількість записів: 46

Блог, в якому буде розповідатися по те, що зараз у мене на душі
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіномКурс НБУ
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації