EURO 2012 триває, а з ним і моя подорож українськими містами, які приймають головний футбольний турнір року. На черзі перша столиця України – Харків та матч групи B Нідерланди - Німеччина.
Відстань від Кобеляк до харківського стадіону «Металіст» становить 210 кілометрів. Після неймовірних для мене львівських 955 км подорож до Харкова здавалася легкою прогулянкою.
Подорож історією
В часи Київської Русі на місці теперішнього Харкова знаходилося місто Донець. За однією версією його назва походила від козака Івана Каркача (Харкача), за іншою – козака Харитона (Харька). Датою заснування міста вважається період 1654 рік (або 1655).
З часом місто стало оборонною фортецею. Наприкінці XVII ст. фортеця занепала і почала називатися Старим містом. Харків будувався в основному навколо цієї фортеці.
Особливою сторінкою історії міста стала російсько – шведська війна. За дорученням Петра І харківське укріплення розбудували та збільшити кількість захисників міста в рази.
XVIII ст. – Харків стає столицею Слобожанської України та центром різноманітних ярмарків регіону.
В наступні століття місто продовжує розбудовуватися. На початок XX ст. Харків став одним з найважливіших міст Російської імперії. Вплив східних сусідів на місто відчувається і по нині.
19 грудня 1919 року була проголошена Українська Соціалістична Радянська Республіка. На противагу Києву, який був столицею УНР(Української Народної Республіки), столицею УРСР було проголошено Харків (у 1934 році столиця була перенесена у Київ).
Найстрашнішим часом для Харкова стали 30-40 роки XX ст. За час сталінських репресій та Другої світової війни місто понесло величезні людські втрати.
Під час війни Гітлер перед своїм командуванням однією з найголовніших цілей в Україні ставив захоплення Харкова. Місто двічі переходило з рук в руки та було практично повністю знищено.
Під час другого звільнення Харкова від німецьких військ (16 лютого - 10 березня 1943 року) місто тимчасово (до звільнення від німців Києва) знову виконувало функції столиці. До Харкова почали повертатися державні органи УРСР, почали працювати ЦК Компартії України та Раднарком УРСР. Однак, після того, як 10 березня 1943 року німецькі війська знову зайняли місто, центральні органи влади були евакуйовані.
Титанічними зусиллями місцевих жителів після війни Харків був повністю відбудований .
Зараз Харків – одне з найбільших міст України, суміш радянського минулого та теперішнього українського, на який і досі великий вплив мають східні сусіди – росіяни.
Танк перемоги
Воєнні історики, які досліджують Другу світову війну, вирізняють танк Т-34 як найкращу броньовану техніку війни. Ці танки пройшли всю війну під початку й до переможного кінця, не один раз демонструючи свою перевагу перед німецькою технікою. Т-34 знають майже всі, проте мало хто знає ім’я людини, під керівництвом якої він був створений.
Михайло Кошкін у грудні 1936 року очолює Конструкторське бюро Танкового відділу «Т2» заводу № 183 Харківського паровозобудівного заводу (ХПЗ). За той час, який він керував КБ, було створено багато хороших танків, серед яких головною «дитиною» Кошкіна став Т-34. Танк прославив конструктора на вічні часи. Кошкіна не стало в 1940 році. Могила його не збереглася. Кладовище, на якому було поховано конструктора, в 1941 році було знищено льотчиками люфтваффе цілеспрямованої бомбардуванням (Гітлер оголосив Кошкіна своїм особистим ворогом).
Помаранчева окупація
Площа Свободи – центральна площа Харкова, шоста по величині в Європі та дванадцята в світі. Саме тут під час EURO 2012 розташовується офіційна фан-зона міста. Я був тут лише 20 хвилин, проте і цього вистачило для «помаранчевого» враження.
Вболівальників збірної Нідерландів у фан-зоні була переважаюча більшість. Доки музиканти та співаки з країни тюльпанів розважали гостей, голландські вболівальники смакували Carsberg та залюбки фотографувалися. Енергетика була неймовірна! Її найвищий рівень став в той момент, коли на сцену вийшов найкращих DJ Європи Армін ван Бюрен (Armin van Buuren). Його музика та ритм були неперевершені…
Знаєте що по справжньому в цьому всьому мене вразило? Людська простота фанів Нідерландів та Німеччини (хоч останніх і було мало). Їм в цей момент було однаково якої ти національності чи орієнтації. Головне, що ти любиш футбол! От і все! Царила справжня атмосфера футбольного свята.
За сову плати!
А тепер про українські реалії.
Недалеко біля фан-зони знаходиться парк з фонтанами. На фоні помаранчевих кольорів дуже вирізнявся один чоловік. Він був одягнений у джинси, сіру футболку та кросівки. На проти нього стояв стілець, до якого були прив’язні голуби та … маленька сова. У неї були зв’язані лапки, а вона тим часом міцно спала. В той день було спекотна погода, і по вигляду птаха взагалі не було помітно, що його бодай один раз на день напували водою. Я спробував наблизитися до сови, щоб сфотографувати, проте мені цього її «власник» не дозволив («хочеш фото – плати»). Цікаво було б побачити, якби його самого прив’язали до дерева та змусили стояти на неймовірній спеці цілий день…
У логові «тхорів»
Стадіон «Металіст» - багатофункціональний стадіон, який може використовуватися для проведення футбольних матчів та легкоатлетичних змагань. Іншими словами це один з небагатьох нових стадіонів, де ще є легкоатлетичні бігові доріжки. Стадіон бачив не одну велику битву «Металіста» в Лізі Європи та чемпіонату України. Тепер же настав час побачити матчі найвищого рівня.
UEFA EURO 2012™ Poland-Ukraine. Група «B».
Нідерланди - Німеччина 1:2
13 червня. Харків. Стадіон «Металіст». 21:45.
Рефері: Йонас Ерікссон (SWE)
Асистент рефері: Штефан Віттберг (SWE) , Матіас Класеніус (SWE)
Додатковий помічник рефері: Маркус Стрьомбергссон (SWE) , Стефан Йоганнессон (SWE)
Четвертий рефері: Том-Гаральд Хаген (NOR)
Резервний рефері: Дам'єн Мак-Грат (IRL)
Делегат УЄФА: Айнар Леппянен (EST)
Суддівський спостерігач: Марк Батта (FRA)
Голи: ван Персі (73) – Гомес (24, 38)
Нідерланди: Стекеленбург, ван дер Віль, Хейтінга, Матейсен, Віллемс , ван Боммель (ван дер Ваарт, 46), Н.де Йонг, Роббен (Куйт, 83), Снайдер, Афеллай (Хунтелаар, 46), ван Персі
Німеччина: Нойер, Боатенг, Хуммельс, Бадштубер, Лам, Хедіра, Швайнштайгер, Мюллер (Л.Бендер, 90+2), Езіл (Кроос, 81), Подольскі, Гомес (Клозе, 72)
Попередження: Н. де Йонг (80), Вільямс(90) – Боатенг (87)
Супер Маріо приносить другу перемогу на EURO 2012 збірній Німеччині.
Після суперматчу на «Арена Львів», в якому Португалія ціною над зусиль перемогла датських футболістів, Нідерланди мали хороші шанси «зрівняти» групу (у разі їх перемоги усі команди групи перед останнім туром мали б по три очки). В іншому випадку підопічні Лева практично б собі гарантували вихід до 1/4 фіналу турніру.
Напередодні «помаранчеві» вболівальники практично окупували Харків. Центр міста взагалі перетворився на таке собі представництво Нідерландів. На їхньому фоні німецькі вболівальники виглядали як біла пляма у помаранчевому морі. У фан-зоні міста гостей розважали діджеї та музиканти з країни тюльпанів. Особливим гостем став найвідоміший Dj-й світу Армін ван Бюрен, який додав адреналіну у кров фанів.
Тренери команд не стали змінювали склади своїх команд, проте одна зміна таки відбулася. Ван Марвейк в захисті замість Рона Влаара випустив Йориса Матейсена.
Стартували команди досить жваво. Ван Персі змарнував два перспективних момента. В обох випадках йому на заваді став кіпер німців Нойер. Німецька команда не поспішала йти вперед, а віддала перевагу контратакуючій грі.
Починаючи десь з 12 хвилини Нідерланди включили свою головну силу – фланги. Гра йшла в основному через Роббена. Якщо ж він був прикритий, то м’яч передавався на правий фланг, де на нього вже чекав Аффелай. Саме їх продуктивна робота призвела до першого небезпечного моменту біля воріт Нойера, який був ліквідований у підкаті Боатенгом .
Німецькі футболісти пів тайму спокійно перепасовувалися в середині поля, а на 24 хвилині взяли та й забити! Матейсен не встиг накрити Гомеса і Супер Маріо з подачі Швайштайгера спокійно розправився з Стекеленбургом.
Підопічні ван Марвейка понеслися вперед, а в результаті отримали другий гол в свої ворота. Езіл відпасував на Гомеса, який увірвався у штрафний майданчик голландців та влучно пробив у дальній кут воріт. На даний момент він очолює бомбардирську гонку турніру з 3 забитими м’ячами.
Голландці почали сипатися. В результаті на останніх хвилинах тайму вони ледве третій гол не пропустили. Стекеленбург витягнув з під перекладини м’яч після удару зі штрафного Швайштайгера.
На старті другої 45-хвилинки німці продовжували контролювати матч. Хуммельс двічі непогано пробивав – Стекеленбург на місці.
Голландці перебудувалися та почали насідати на волота Нойера. На 74 хвилині ван Персі влучним ударом один м’яч відквитав. В запасі ще був час, проте на більше «помаранчевих» вже не вистачило.
Німеччина впевнено набирає чергові три очки, а Нідерландам тепер вийти з групи допоможе лише найнеймовірніший випадок.
Берт ван Марвейк (тренер збірної Нідерландів):
Звісно, ми розчаровані. Ми добре провели стартові 20 хвилин - саме такого виступу я очікував. У нас було кілька класних моментів, тоді як голи суперників вийшли з нічого. Вони отримали забагато простору.
Йоахім Лев (тренер збірної Німеччини):
Перемога, гадаю, відчинила нам двері в чвертьфінал. Усе тепер у наших руках, аби вирішити завдання в неділю. Сьогодні ми стали свідками дуже напруженої гри, дуже щільної. Температура була дуже висока, а в таких умовах важко тримати високий темп увесь матч. Ми дуже сильно відіграли в обороні, оскільки голландці робили ставку на атаку. Попереду в них було четверо-п'ятеро висококласних футболістів.
P.S.Після матчу голландська преса розносила в пух і прах гру своєї команди, називаючи її найгіршою за останні 25 років. Ван Марвейку зараз не позаздриш…
Статистика:
Володіння м’ячем (%): 52 – 48
Усього ударів: 13 – 12
Удари (у ствір):6 – 9
Удари мимо: 7 – 3
Кутові: 6 – 5
Офсайди: 1 – 4
Фоли: 11 - 7
Олег Дубина
із Харкова