Аналітичний дворік


Автор: dvorikmisha
Кількість записів: 27

Спроби аналітичного тлумачення та висновків щодо подій, що відбуваються в Україні та в світі.

Ново-український суржик: ознака патріотизму чи неосвіченності?

За даними Київського міжнародного інститут соціології та соціологічної групи “Рейтинг”, за останні чотири роки кількість тих, хто постійно розмовляє українською мовою, зросла до 47-51%. Ця інформація ґрунтується на твердженнях громадян про те, яку мову вони обирають для щоденного спілкування.

Така статистика звісно викликає тільки позитив, адже саме мова є одним з тих чинників, що впливають на самоідентифікацію, на єдність нації, на патріотичність. Починаючи з 2014 року усі ці показники виросли у кілька разів, це видно і без офіційної статистики: телебачення, радіо, інтернет – приналежність до української державності, культури, мови – всюди. Більшість громадян із гордістю кажуть: «Я українець». Звісно, українською мовою.

Цікаво, що серед цих 55% є частка тих, хто ще чотири роки тому розмовляв виключно російською, а української навчався хіба що в школі.

Українська мова стала трендом. Зараз, якщо ти говориш українською, ти – автоматично патріот. Українська – це модно, стильно, молодіжно, сучасно та прогресивно.

Проте, як показує практика, те, що стає модним, автоматично набуває широкого вжитку (якщо пам’ятаєте радянське «ширпотреб»), і, нажаль, втрачає свою якість. Такими невблаганними є тенденції ринку, адже все модне втрачає свою вибірковість, унікальність і стає звичайним і масовим.

Мова не є виключенням. І справа не в тому, що це робиться умисно. Зовсім ні. Просто більшість тих, хто переходить у спілкуванні на українську, її просто не знає. Чомусь, вважається, що говорити українською може будь-хто, і вивчати мову для цього зовсім непотрібно. Таким хибним стереотипом слід завдячити відомому кожному українцеві явищу – суржику. Це штучне поєднання двох мов є не лише не літературною і нечистою за означенням мовою, але й дуже простою у використанні. Немає жодних правил, чи норм, за якими утворюється суржик, окрім регіональних тенденцій, тож розмовляти можна, як завгодно.

Відмінність тієї мови, яка утворюється протягом цих останніх років, від традиційного суржика саме у традиційності. Адже суржик так чи інакше утворився внаслідок місцевих особливостей, зумовлених способом життя, особливостями господарства й етнічним складом населення. Нова ж українська мова створюється російськомовними людьми, які не наслідуючи нікого, не знаючи її літературної версії, особисто трансформують за принципом суржика російські слова, уподібнюючи їх до українських – закінченнями, чи то просто вимовою. Ця трансформована, понівечена мова поринає в маси і повторюється, приймаючи нові форми.

Якщо подивитися, як спілкуються українці у соціальних мережах, наприклад, у Facebook, катастрофа письмової безграмотності просто жахає. Бо якщо перекручені слова звучать ще «більш-менш» через подібність та спільні корені двох мов, то надруковані слова, у яких просто замінені російські літери на українські, виглядають, як нагле глузування.

Сумна унікальність України в тому, що державна мова до двохтисячних років не була основною не лише у житті, але й офіційно, на телебаченні, радіо. Але й дотепер державна мовна політика фактично відсутня. Найбільшими її досягненнями за останні 10 років стали введення і заборона «регіональних мов», до чого це призвело – ми знаємо…Крим, Донбас…Здавалося б, у країні є більш серйозні проблеми, аніж чистота мови. Проте непослідовність державної мовної політики руйнує суспільство і створює у ньому додаткову соціальну напруженість.

Попри все, ніщо не заважало державі провести грамотний курс мовної політики із м’яким вливанням регіонів у спільне мовне середовище. Запроваджувати курси, видавати гранти, заохочувати стипендіями та конкурсами.

Однак все що ми наразі маємо – це недолугі спроби постригти населення під одну гребінку, й обов’язково, всіх одразу. Наприклад, минулорічний закон про державну службу, який зараз намагаються допрацювати у Верховній Раді: кожен, хто претендує на посаду держслужбовця має скласти іспит на знання української, або ж принести довідку зі свого університету, яка підтвердить ці знання. Добридень, хабарі за куплені довідки! Навіть, якщо довідка і не куплена, всі ми навчалися в університетах і знаємо, як у непрофільних вишах вивчають мову – зазвичай це протягом семестру предмет «Українське ділове мовлення», з якого у кращому випадку складається диференційований залік.

Такі тенденції зовсім не зачіпають посадовців, адже навіть у офіційних промовах вони не встидаються користуватися російською, або ж суржиком. Проблема росте, як снігова куля, адже неправильне, неграмотне і засмічене використання мови щоденно чують усі. А, психологія людини невблаганна: погане і неправильне хочеться наслідувати і відтворювати. Все частіше на ТБ, з радіодинаміків чи просто на вулиці ми чуємо: «Пака», «Харашо», «Подзвоню», «Білєт». І все рідше зустрічаються поціновувачі перекладів «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-Ги» чи глибоко українських авторських слівець Ірени Карпи.

Ще в школі ми мали урок «Культура мовлення». Там нас навчали основам спілкування та використання мови. Чистота та грамотність мови – от основні риси освіченої та культурної людини. То що ж сьогодні є більш важливим: власна культура із повагою до справжньої української мови чи модний тренд із суржикоподібною підробкою «Made in Ukraine»?

Поділитися:
9 липня, 13:58 | Блог: Аналітичний дворік
1. Neznayko / 9 липня, 15:30 Вставити цитату
Ні-ні, авторе, ну що Ви, який там суржик, матка Боска, в суверенній і незалежній країні вже вшисько мовлять лише на державній мові, пся крев, як ся мовили великі українці Іван Франко та Леся Українка, шляк то би їх трафиф, грубий москальский язік забуваємо, то є так!
2. orakul / 9 липня, 19:19 Вставити цитату
" мова є одним з тих чинників, що впливають на самоідентифікацію, на єдність нації, на патріотичність." Ну скільки можна пояснювати пришелепуватим українцям, що мова в різномовній країні таки да впливає на єдність нації виключно негативно, тобто вона розєднує націю, якщо ще ми нація, бо ось пан Кравчук вже каже, що українці не нація. Посилання на www.youtube.com
3. orakul / 9 липня, 19:23 Вставити цитату
"Я буду вперто рідну мову вчить Не пожалію ради цього сил і праці, Щоб не москалькою "ми в ж.опе говорить", А гордо рідною - "держава наша в сра.ці" СУГС!
4. orakul / 9 липня, 19:35 Вставити цитату
Кастрюлеголовим поцреотам нагадаю, що 90% представників кагалу, яким поцреоти віддали з потрохами Україну не знають своєї рідної мови і це їм не заважає успішно лошарити свідомих поцреотів. Кім того, пора б вже зрозіміти, що звичайна метода кагалу все перевертати і дзеркалити. Коли вам кажуть що ви "кіборг", то це має означати, що ви "гробік". Коли турбуються про вашу землю, то це має означати, що не сьогодні завтра ви залишитесь зовсім без землі. Коли вам впарюють що на вас напав Путін, то це має означати, що Путін там вАще не при дєлах. Коли турбуються про вашу мову, то це означає що скоро ви лишитесь мови. Як це буде відбуватись? Та дуже просто. Спочатку вас лишать російської мови. Діти вже її не вчать і не знають. Потім замусорять українську мову галицизмами. Потім переведуть вас на латиницю, бо "так у всьому світі". В результаті латинізації, мова буде вбита назавжди. Ваші діти не знатимуть ні російської ні української, зате добре знатимуть слово "кур.ва", бо до ньго їх привчать на плантаціяїх гейропи. СУГС! Думаєте для чого СМСки пишуть вам латинськими буквами? Таки да, вас потихеньку дресирують, привчають.
5. orakul / 9 липня, 19:40 Вставити цитату
Засновник української академії наук і ще чомусь недекомунізований академік Вернадський пояснював: "Страна, которая не работает самостоятельно в области научной мысли, которая только усваивает образование – чужую работу, - есть страна мертвая." Тож щоб ви знали, що живете ви вже в мертвій країні, так як ви повністю знищили Академію наук і вищу і середню школу. Зараз вже важко знайти не те що живого академіка а навіть адекватного вчителя. СУГС!
Щодо фейсбуку, авторе, не хвилюйтесь - там суржиком спілкуються(для сміху) якраз ті люди, які чудово володіють українською мовою. Набагато більше мене засмучують і злять наші звичайні кобелячани, які в житті говорять українською, а в ФБ переходять на рос. мову. На жаль, нам ще довго позбуватися оцього відчуття меншовартості
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Щоб прокоментувати матеріал, Вам необхідно зареєструватися, або увійти на сайт під своїм логіном
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації