УІНП


Автор: УІНП
Кількість записів: 35

Український інститут національної пам’яті (УІНП) є центральним органом виконавчої влади із реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу
Інші записи

Сотник УПА з Полтавщини: до 100-річчя Миколи Савченка («Байди»)


Майстер глиняної іграшки: до 100-річчя Олександри Селюченко


Симона Петлюру вбили за зв’язки з поляками


«Честь України» — «готов боронити»: спілка української молоді відзначає 75-річчя з часу відновлення


100-Річчя від дня народження письменника Володимира Малика відзначили на полтавщині


Декомунізація в Україні і на Полтавщині: історичний поступ


Творчі кольори Олександра Білаша: до 90-річчя видатного композитора з Полтавщини


14 Героїв російсько-української війни не дочекалися нової весни: у Полтаві панахидою вшанували захисників Вітчизни


ЯКІВ ЖАРКО КРІЗЬ ПРИЗМУ ЧАСУ:ДО 160-РІЧЧЯ УРОДЖЕНЦЯ ПОЛТАВИ, РЕПРЕСОВАНОГО ПИСЬМЕННИКА І АКТОРА


«Та й осоружна ж ся мені Москва!» Україна – Московія: протиставлення двох світів у забороненій в СССР драмі «Бояриня» Лесі Українки


Видатна українська вишивальниця Віра Роїк: до 110-річчя від дня народження

Віра Сергіївна Роїк народилася 25 квітня 1911 року у Лубнах на Полтавщині. Герой України, заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки художників України, заслужений художник Криму, лауреат Державної премії Автономної Республіки Крим і премії імені Володимира Короленка. Нагороджена орденом Княгині Ольги, Міжнародним орденом Миколи Чудотворця І ступеня «За примноження добра на землі». Ювілей майстрині з ініціативи Полтавської облдержадміністрації та Українського інституту національної пам’яті згідно з парламентською Постановою Верховної Ради цьогоріч відзначається на державному рівні.

«Часом мені самій важко повірити, що за допомогою всього лише маленької тоненької голки і звичайних ниток я можу втілювати надії і печалі, радості і страждання, любов і віру минулих поколінь», — писала українська вишивальниця у своїй книзі «Мелодії на полотні».

У 1981 році вперше на полтавській землі, на її батьківщині в Лубнах, відкрилася персональна виставка під назвою «Український рушничок». Загалом Віра Роїк організувала 140 однойменних виставок своїх творів, 71-ша експозиція була відкрита у Полтавському краєзнавчому музеї 2001 року. Вишиті роботи майстрині експонувалися в усіх обласних центрах України, а також — за кордоном (у Росії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Туреччині, Бельгії, Франції, Угорщині, Італії, Монголії, США, Хорватії та інших країнах).

Твори вишивальниці зберігаються у багатьох музеях України й світу. У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського сформований фонд Віри Сергіївни Роїк. Він вміщує матеріали про її життя, творчу та виставкову діяльність, передані сином Вадимом Михайловичем. Інформаційні папери, журнальні та газетні статті, ксерокопії документів зберігаються у науковому архіві, тканини, кераміка, документи, плакати, книги і брошури — у фондах музею. Серед експонатів вагомими є Посвідчення про присвоєння звання «Герой України» з врученням ордена Держави (2006 р.), автобіографічне видання «Мелодії на полотні», матеріали конференцій, дослідження творчого стилю мисткині; зберігаються інші документи, афіші, запрошення, каталоги персональних виставок майстрині за різні роки, колекція наперстків, а також особистий одяг та твори, зокрема рушники.

Віра Роїк більше півстоліття прожила в Криму, але ніколи не втрачала духовного зв’язку з рідною Полтавщиною. «Тут я заряджаюсь оптимізмом, знаходжу нові мотиви для моїх витворів, отримую нові враження від знайомства з художниками, письменниками, поетами, вишивальницями... Моє коріння звідси... Полтавська земля є невичерпним джерелом моєї творчості», — зауважувала у своїй книзі вишивальниця. Пані Віра є почесною громадянкою міст Кобеляки, Лубни, Сімферополь. У цих містах встановлені меморіальні дошки. А в Лубнах школа № 7 носить ім’я Віри Роїк.

Марія ПІСЦОВА, завідувачка відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського

 

Поділитися:
28 травня, 00:05 | Блог: УІНП


Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіномЗавантажуємо курс валют

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації