Кобелячанка Оксана Сліпко у цьому році закінчила школу і тепер намагається вступити у шість вузів одночасно. В такі умови абітурієнтів поставила держава. Вступних іспитів немає. Все залежить від кількості балів, які були набрані під час зовнішнього незалежного оцінювання.
Випускники шкіл намагалися подати документи у якнайбільше вищих освітніх закладів. Так у них з’являється хоч якась надія вступити на безкоштовне навчання. Хоча абітурієнти гадають, що в наш час це зробити практично неможливо. Оксана Сліпко ще не знає, ким буде за фахом.
- Можливо вчитель, а може залізничник. Зараз все залежить не від наших бажань, а від результатів відбору в університетах. Вже на днях дізнаюсь, за якою професією здобуватиму вищу освіту.
Втім, інша абітурієнтка Юлія Бігун пішла другим шляхом.
– Документи подала лише до одного ВНЗ. Хочу навчатись в Полтавській Аграрній академії на факультеті облік і аудит. Так як тепер через інтернет можна прослідкувати за своїм положенням в списках вступаючих, стало можливо реально оцінювати свої шанси. Швидше за все, я поступлю, бо з 425 місць я на 47-му. На моєму факультеті навіть недобір 70 чоловік.
За словами Юлі, гуртожиток за рік коштує близько 1000 грн., а квартира - близько 3000 грн. Проблемою при вступі, як і минулого року, залишаються пільговики. Вони на безкоштовне навчання проходять з доволі низькими балами. І вступити без пільг майже неможливо. На факультеті Юлі 14 безкоштовних (бюджетних) місць і тільки тиждень тому на них вже претендувало 20 осіб з пільгами.
Даша Карнаух подала документи у два вищі заклади. Якщо поступить в Кременчук – житиме в гуртожитку і сплачуватиме щомісяця 250 гривень. Якщо в Полтаву – проживатиме на квартирі, яка коштує від 200 гривень за місяць і вище.
Другокурсниця Марина Худенко навчається в Харківському інституті фінансів. За наступний навчальний рік їй доведеться сплатити за гуртожиток 2400 грн. До того ж, адміністрація гуртожитку «рекомендує» в обов’язковому порядку сплатити на окремий рахунок до благодійного фонду внесок у сумі 100 гривень для ремонту.
– Нехай не бояться, вчитися легко, – радить Марина першокурсницям. – Головне, якби вчили, а не гуляли, та в бібліотеку частіше навідувалися.
Тепер давайте спробуємо порахувати, скільки батькам потрібно коштів, щоб їх дитина провчилася в університеті один рік.
Для прикладу уявимо, що наш абітурієнт вступив до Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара на спеціальність інформатика. За навчання 2009/2010 н.р. він заплатить 5000 грн. Ми обрали спеціальність середнього престижу, а от за такі спеціальності як правознавство студенти сплачуватимуть 10200 грн. щороку. Але ми рахуватимемо по мінімуму. Отже, спочатку потрібно заплатити за гуртожиток суму, не меншу за 2000 грн. Далі у ряд витрат додаються кошти, витрачені на проїзд з місця проживання і назад на навчання (рядовий студент Кобеляцького району приїжджає додому щотижня). Ми підрахували, що «на дорогу» в середньому студент витрачатиме 1500 грн. у рік. Далі продукти харчування. Припустимо, що студент харчується виключно продуктами, привезеними у важких сумках з Кобеляк. В такому випадку він витрачатиметься лише на хліб, мінімум – 500 грн. на рік. Таким чином на свою дитину, яка вступила в цьому році до вищого навчального закладу ви повинні витратити близько 9000 гривень. І це в тому випадку, якщо студент не купуватиме собі взуття, одягу та пива :).
А в договорах, які нині складаються з ВНЗ часто зазначають, що сума оплати може змінюватись відповідно до рівня інфляції. Тобто з кожним роком ваші гаманці будуть спустошуватись все більше. Можливо, навіть, і гаманець доведеться продати разом з сорочкою.