Раніше такі огляди проводили пізно восени у кожній школі окремо. До навчального закладу приїздила комісія лікарів, які за один день мали оглянути всіх учнів школи. За новими правилами вже до 1‑го вересня кожен зі школярів має принести у школу довідку про стан здоров’я.
Цього тижня ми цікавились ходом проведення медогляду школярів за новим форматом у Новосанжарському районі. За тією інформацією, яку нам вдалося отримати, великий відсоток учнів уже успішно пройшли медичний огляд і тепер можуть спокійно очікувати на 1‑е вересня. У цьому нас, зокрема, переконав начальник районного відділу освіти Микола Таран.
— Оті візуальні перегляди учнів, які проводили по школах, були неефективними, — зазначив Микола Григорович. — Той формат, який запроваджується зараз, більше підходить і батькам, і вчителям. Батьки на індивідуальному відвідуванні можуть дізнатися про існуючі проблеми зі здоров’ям власної дитини, а потім усунути їх чи провести профілактику. Учителі, в свою чергу, вже з 1‑го вересня мають уявлення про фізичні можливості дитини та про можливі індивідуальні застереження чи обмеження.
Щодо проблем, які виникли у ході проведення медогляду, Микола Таран визначив наступне:
— Одразу ж забезпечити стовідсоткове проходження не вдалося. І цьому є пояснення. Деякі діти майже ціле літо проводять за межами району — хтось поїхав на відпочинок, хтось у гості до родичів. Щодо підвезення учнів із сільських шкіл, то з цим проблем фактично не виникало. Там, де була нормальна співпраця між агроформуванням та керівництвом школи, там дуже швидко вирішували і питання підвезення. Там, де співпраці не було, батькам доводилося везти дітей самостійно. Але якщо проаналізувати ситуацію в цілому, то для першого року ми спрацювали досить добре: на сьогодні медичний огляд вже пройшли 85–90 відсотків усіх учнів.
Позитивно оцінив зміни у проведенні медоглядів директор Новосанжарського НВК Микола Решетило.
— Це потрібно було зробити вже давно, — зазначив Микола Іванович. — Адже здоров’ям школярів мають насамперед опікуватися медики, а не педагоги. Ну який медичний огляд може бути у звичайному класі? Інша справа, коли він проводиться у спеціалізованому медичному кабінеті. Звичайно, так як огляд за новим форматом проводиться вперше, виникають деякі непорозуміння. Зокрема, щодо того, хто саме має забезпечувати явку дітей на проходження огляду — школа, батьки чи заклад охорони здоров’я? Але, гадаю, це тимчасові проблеми, які поступово вдасться вирішити.
Оптимістично оцінювала проведення цьогорічного медичного огляду школярів і головний лікар Новосанжарської ЦРЛ Ольга Гиря.
— Практично у нас було два місяці на його проведення. І зараз ми маємо дуже непогані цифри: на 29 липня огляд пройшли 90 відсотків учнів Новосанжарського НВК та близько 83 відсотків учнів сільських шкіл району, — повідомила Ольга Василівна. — До початку проведення оглядів ми, чесно кажучи, очікували на гірший результат, враховуючи наші проблеми із кадрами — насамперед, із сімейними лікарями та педіатрами. Але завдяки спільним зусиллям медиків, педагогів, сільських голів та керівників агроформувань, вдалося досягти непоганого результату. Це питання постійно тримала на контролі районна влада. Взагалі запровадженням медичного огляду за такою схемою планується охопити 100 відсотків школярів — це і є головною метою нововведення.
За словами Ольги Гирі, під час проведення медичного огляду виникали деякі проблеми із перевантаженням лікарів. Біля деяких кабінетів вишиковувалися довжелезні черги. Але причиною їх були у більшості випадків самі відвідувачі лікарні.
— Був складений спеціальний графік, — пояснює Ольга Василівна. — Відповідно до нього, наприклад, 2‑го числа огляд мають пройти 50 чоловік. Це — не рахуючи звичайних відвідувачів. Так от, якщо людина не приходить 2‑го числа, у свій день за графіком, а приходить наступного дня, то, звичайно ж, навантаження збільшується. А якщо іще вирішать прийти раніше строку ті, кому призначено на 3 і 4 число, то, звичайно ж, утворяться черги. І лікарі просто фізично не зможуть впоратися із таким напливом людей. Та й про яку детальну діагностику тоді йтиме мова, якщо у лікаря елементарно не вистачатиме часу на прийому всіх пацієнтів?
Наостанок Ольга Гиря висловила переконання, що з часом проходження медогляду у такому форматі стане звичайною нормою і у майбутньому суттєвих проблем із його проведенням взагалі не виникатиме.