11-12 вересня на базі чутівського кінного заводу «Тракен» відбувся фінал Всеукраїнських змагань з кінного спорту «Кубок Дарлінга — 2010 CSN*» та турнір «Кубок Тракeна».
Довідково. Тракенська — порода коней, яку вивели в XVIII столітті на німецькому державному Тракенському кінному заводі, звідки вона й отримала свою назву.
Для людей байдужих змагання за участю коней цікавості не представляють. А дарма. Красиве дійство, відпочинок на лоні природи — біля хвойного лісу та благородних тварин — дітям і дорослим подарували вершники, коні та організатори двох турнірів, що проходили одночасно. Але про все — по порядку.
Генеральний директор КЗ «Тракeн» Олександр Алексєєв зазначає, що радий гостям і спортсменам з усієї України. Він прагне, щоб трибуни і денники не пустували, а слава Полтавщини, як кінного регіону, відродилася і ширилася всім світом. Саме тому, окрім традиційного національного «Кубку Дарлінгу», який відбувався вже 12-ий раз, він започаткував у минулому році власні змагання — «Кубок Тракeна». І у тих, і в інших брали участь десятки спортсменів та коней з усіх куточків України.
Довідково. Денник — окреме просторе стійло для верхових коней у стайні.
Міжнародний суддя з конкуру, президент оргкомітету «Кубку Дарлінга» Ганна Скабард зазначає, що коні з вершниками щороку показують кращі результати у турнірі. Його фінал недарма вдруге проходить саме на базі КЗ «Тракeн»: сюди зручно діставатися, тут зручно змагатися.
Довідково. Конкур — змагання з подолання перешкод верхи на коні, що проходять на спеціальному полі.
— «Кубок Дарлінга» має статус національного і міжнародний статус CSN*. Не за назвою, а по суті, адже тут представлені всі регіони України. Кубок Дарлінга відбувався у три етапи, з фіналом у Чутовому. На жаль, цього року коней було менше, ніж у минулому. Можна сказати, що у 2009-му був встановлений своєрідний рекорд. Але і близько 120 фіналістів у 4 лігах це багато. Таку кількість не збирає жоден інший турнір в Україні, — сказала Анна Скабард «Полтавщині». — Приємно, що зростає професіоналізм учасників змагань. Так, якщо раніше на 115 сантиметрів плигали 20-25 коней, то тепер 55. Зрозуміло, що підготовка коня залежить від вершника. Для них обох подібні змагання важливіші для досвіду, ніж щоденні тренування.
Довідково. Кубок Дарлінга — перші змагання в Україні, присвячені коню. Дарлінг належав Ганні Скабард, 12 років свого життя він перемагав на змаганнях з конкуру в СРСР, незалежній Україні, посідав перші місця на турнірах міжнародного рівня. Через рік після його смерті Ганна влаштувала для кінників нашої країни турнір імені свого улюбленця.
Після змагань — водні процедури
У кінних змаганнях, як у футбольних, є свої ліги. У першій змагаються найслабші та діти, тобто ті учасники, коні яких можуть подолати висоту бар’єра лише у 90 сантиметрів. У четвертій лізі — найсильніші, тут беруть висоту в 1,3 метра. У відбіркових змаганнях на обидва кубки переможці визначалися так:
1 ліга — бар’єр 90 см, беруть участь вершники національної категорії, аматори і діти — 20 учасників;
2 ліга — 105 см — вершники національної категорії, аматори і діти — 20 учасників,
3 ліга — 115 см — професіонали — 10 учасників,
4 ліга — 130 см — професіонали — 10 учасників.
Для кожної ліги судді розробляли свій маршрут. Якщо вершнику вдавалося пройти його без штрафних, — не заваливши бар’єр — він ішов на переприжку. Переможців визначали за результатами саме цього додаткового маршруту.
Переможцями у кожній лізі кожного кубку стали 5 учасників. Деякі з них виступали на кокурному полі на різних конях і в «Кубку Дарлінга», і в кубку «Тракена». Абсолютним чемпіоном обох турнірів став Володимир Вощакін, причому вже другий рік поспіль.
Між вершниками, які представляли власників коней або самі володіли тваринами, розподілили призові кошти, медалі і пам’ятні дипломи. Коні, що посіли І місце отримали попони від керівництва КЗ «Тракен», грудочки цукру і... приємний душ після виснажливих змагань.