Спочатку до кореспондента «ЕХО» звернувся малоперещепинський сільський голова Микола Сімійон. Він був вкрай стурбований ситуацією з водопостачанням дорученої йому сільської громади.
— Наші люди залишилися без води. 10 листопада головний державний санітарний лікар району Олександр Пантелей прислав мені постанову, якою заборонив використовувати нову артсвердловину, яка забезпечувала водопостачання села, — розповів сільський голова. — 11 листопада я повідомив йому, що постанову виконав, припинив подачу, але без води лишилося 1820 чоловік. Цілу добу люди були без води, а потім 12 листопада ми із комісією прийняли акт і відновили водопостачання усупереч постанові Олександра Пантелея.
Аби пояснити ситуацію, Микола Сімійон розповів коротку передісторію. Отже, цього року в селі пробили нову артезіанську свердловину, встановили водонапірну башту та проклали водогін. Але використовувати їх малоперещепинська громада по закону не мала право, позаяк на це не видала дозвіл районна санепідстанція. До пори, до часу село споживало воду, яка подавалася із існуючої старої свердловини. Але на початку вересня відповідальний за електрогосподарство Валентин Бородай повідомив, що електрообладнання насоса та кабель старої свердловини знаходяться в аварійному стані і потребують ремонту. Микола Сімійон скликав засідання комісії, до складу якої увійшли депутати сільської ради та члени виконкому, і вони разом прийняли рішення припинити подачу води із старої свердловини до ліквідації існуючих несправностей. А тим часом запустити в дію нову свердловину.
— Хоча дозволу санепідемстанції в нас і не було, — пояснює Микола Сімійон, — але ж іще в серпні працівники райСЕС брали у новій башті проби води і перевищення бактеріологічних показників не виявили.
На ремонт електрообладнання старої свердловини було потрібно близько 3 тисяч гривень. Але коштів таких в сільської ради не знайшлося. Микола Сімійон повідомляв про ситуацію в новосанжарську райдержадміністрацію, там пообіцяли розглянути питання на спеціальній комісії і виділити потрібні гроші. Але час ішов, а коштів на ремонт все не було.
Тим часом малоперещепинці продовжували пити воду, яка надходила з нової артсвердловини, проходила через новозбудовану водонапірну башту та свіжопрокладеним водогоном. Так тривало доти, доки 6 листопада до Малої Перещепини не приїхали з перевіркою санітарні лікарі з райСЕС. Вони виявили ряд порушень, серед яких головне — подача води населенню системою водопостачання, яка введена в дію без дозволу санепідемстанції. Після проведеної перевірки не забарилася і реакція Олександра Пантелея — 10 листопада до сільської ради прийшла постанова, якою головний санітарний лікар району тимчасово забороняв подачу води із нової артсвердловини. Крім цього, за виявлені у ході перевірки порушення Микола Сімійон був оштрафований на 425 гривень.
— Я виконав вимогу постанови і відключив воду, — продовжує Микола Сімійон. — Цілу добу постачання було перекрито. Але як можна було тримати без необхідної води старих і малих, вагітних жінок? Відновити подачу із старої свердловини ми теж не могли, тому що іще 22 жовтня нам надійшов акт-вимога від інспектора районної філії «Полтаваобленерго» Юрія Дудки, відповідно до якого ми в місячний термін мали усунути несправності в електрообладнанні свердловини. Ми опинилися у «глухому» куті. І без води.
12 листопада сільський голова звернувся до головного прокурора Новосанжарського району Віктора Карлаша та головного санітарного лікаря області Валентина Шаповала з проханням відмінити або зупинити дію постанови райСЕС. А дізнавшись, що із райдержадміністрації таки надійшли кошти на ремонт старої свердловини, Микола Сімійон того ж таки дня поїхав до Полтави і закупив все потрібне для полагодження електрообладнання. Але коли повернувся до Малої Перещепини, то з’ясувалось, що у зв’язку із погодними умовами полагодити стару свердловину цього ж дня неможливо. Тоді сільський голова скликав комісію у складі двох депутатів — сільської та районної рад, члена виконкому і відповідального за електрогосподарство. Комісія своїм актом підтвердила неможливість ремонту «в зв’язку з погодними умовами (дощ)» і постановила відновити подачу із новозбудованої свердловини.
У п’ятницю, 13 листопада, коли відбувалася наша розмова із Миколою Сімійоном, ремонтні роботи теж не розпочали — за словами сільського голови, знову завадила сира погода…
У понеділок, 16 листопада, кореспондент «ЕХО» зустрівся із Олександром Пантелеєм. Головний санітарний лікар району спробував пояснити суть проблеми.
— По-перше, нова артсвердловина до цього часу є об’єктом, який не прийнятий державною комісією, а тому, звичайно, не має дозволу на експлуатацію. Що стосується нової башти та частини водогону, які були збудовані цього року, то виготовлений на них проект був відхилений обласною санепідемстанцією на доопрацювання з усуненням недоліків. Вводити такий об’єкт в експлуатацію було просто грубим порушенням діючого законодавства. А сільський голова чомусь вважав, що єдиною необхідною умовою для прийняття об’єкту є відсутність у воді шкідливих речовин. Тому Микола Сімійон так наполягав на проведенні аналізу води з нової башти. Мовляв, якщо вода чиста, то можна запускати нову свердловину. Але без затвердженого проекту та відповідної документації результати аналізів самі по собі нічого не дадуть. Сьогодні показники можуть бути в нормі, а завтра перевищуватимуть допустимі у кілька разів. Так, наприклад, під час проведення одного аналізу води, взятої із нової свердловини, бактеріальні показники були перевищеними аж у 7 разів.
Олександр Пантелей зазначив, що під час перевірки, проведеної його підлеглими 6 листопада, було виявлено цілу низку порушень. Наприклад, відсутня документація на нововстановлену башту та прокладені труби.
— Як можна пускати туди воду, якщо ми навіть не знаємо що це за матеріали і де їх взяли? — дивується головний санітарний лікар. — Зараз на мене нарікають, мовляв, позбавив ціле село води своєю постановою! А хіба я маю право дозволити людям пити воду, яка тече по невідомо яких трубах з невідомо якої башти?! Якщо, не дай Боже, станеться хоч один випадок отруєння, то, повірте, крайніх і винних знайдуть дуже швидко! До того ж я не розумію, чому вони не продовжували використовувати стару свердловину? Якщо там і були якісь проблеми з електрообладнанням, то вони зовсім не потребували негайного відключення свердловини. І зараз, коли вже закуплене все необхідне для ремонту, сільський голова продовжує тягнути час. Він дзвонив мені сьогодні зранку і тепер нарікав на жителя Малої Перещепини Віталія Свистуна, який нібито заважає йому полагодити електрообладнання.
Отже, станом на понеділок електрообладнання старої свердловини полагоджене не було. А згадані вище 1820 чоловік продовжували пити воду із нової — неприйнятої санстанцією — свердловини. Цікаво, якщо невдовзі санітарний лікар випише нову постанову про припинення водопостачання, кого будуть винуватити жителі села — Олександра Пантелея, Миколу Сімійона чи сиру осінню погоду?