Від Сколе до Лубен...
Пошуковий загін «Олімп» Лубенської школи №7 зустрічає гостя - голову ради ветеранів Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби, капітана 3-го рангу запасу В’ячеслава Володимировича Пузовікова. Сам морський прикордонник, він уже багато років вивчає історію 92-го прикордонного загону. Він завітав у Лубни з двома місіями. Перша - розповісти докладніше про те, що трапилося на цій землі 17 вересня 1941-го року. А головна – вшанувати пам’ять сотень прикордонників, які полягли під Лубнами, прикриваючи відхід 26-ої армії генерала Кирпоноса…
Вони відступали сюди із західного кордону від містечка Сколе Львівської області, одними з перших прийняли удар німецького агресора, потім обороняли Тернопіль, Бердичів, Житомир, Київ… Але тут, під райцентром Полтавської області бійці у зелених кашкетах прийняли найстрашніший свій бій.
Солдати стояли насмерть, озброєні лише автоматами, кулеметами, гвинтівками та ручними гранатами… Бій був нерівний… Люди проти танків… Багато з цими подіями пов’язано і легенд, описаних у книзі Михайла Паджева «В донесениях не сообщалось».
У боях, що точилися в районі приміських сіл та селищ, загинув майже весь 92-ий прикордонний загін. Із майже 2 тисяч бійців серед живих залишилося лише півтори сотні. Пригадують події і ветерани з Лубен.
Свідки кажуть, що за тими, хто вистріляв весь боєзапас, гітлерівці ганялися на танках і чавили гусеницями… Земля тут після боїв була червоною – адже німецькі танки прокладали свій шлях просто по тілах – як радянських, так і власних солдатів. Місцеві жителі ховали загиблих у братських могилах та переховували поранених. На одному з таких захоронень тепер стоїть пам’ятник із викарбуваними на ньому іменами та прізвищами прикордонників.
З оточення під Лубнами разом із армією генерала Кирпоноса вирвалися лише кілька сотень бійців загону. Невеличкі групи самотужки пробиралися до своїх лісами, степами, до Харківщини, Бєлгорода. Комусь вдалося, комусь – ні…
Символічно, що 92-ий загін прикордонників загинув тут 17 вересня, а рівно 2 роки потому, 18 вересня 1943 року Лубни були визволені від німецьких загарбників.
Історія 92-го прикордонного загону житиме у віках, переконаний капітан у відставці Пузовіков. Він започаткував телерадіоестафету – від Заходу до Сходу України, до Росії і потім тим же шляхом назад повернеться символ естафети – друковане видання про історію прикордонної служби. Є плани й щодо того, аби на роковини загибелі 92-го прикордонного сюди приїхали нащадки німецьких солдатів, які воювали тут...
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Лубни | Суспільство
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном