Хлібом єдиним
Міні-пекарня у власній квартирі
Чи смакує вам хліб з кмином, чорносливом, з кукурудзяного, житнього або гречаного борошна? У супермаркетах таких делікатесів вдосталь, щоправда, ціна вдвічі, а то й більше, вища за вартість звичайного хліба. І тоді на виручку заощадливим господиням приходить нове диво техніки – хлібопічка. З нею будь-хто стане вправним кулінаром. Єдине, що треба вміти – це засипати у хлібопічку інгредієнти, а все інше вона зробить сама: перемішає, замісить, додасть дріжджі, витримає опару, обмісить і спече. До того ж, можна засипати продукти звечора і розрахувати час так, щоб пічка почала роботу вночі, а на момент вашого пробудження квартира наповнилася дивовижним ароматом свіжоспеченого хліба. І погодьтеся, хіба може бути невдалим день, який розпочався з такого сніданку?
Таргани замість родзинок
Страшилки про запечених тарганів, гвіздки, нитки і навіть мишенят – не плітки, а реальність. Навіть якщо ви не хочете у це вірити, то вже точно погодитеся, що хліб без упаковки назбирує по дорозі до покупця таку кількість мікробів, що його не зайве було б помити. Деякі господині винайшли свій рецепт санітарної обробки хліба: обсмажити з усіх боків по кілька секунд над газовою конфоркою – так, як обсмажують обскублену курку.
— Припинила купувати магазинний хліб, коли дочка знайшла у буханцю таргана. З того часу вже 2 роки користуємося хлібопічкою – це дуже зручно, – розповідає кременчужанка Марина М. – Крім хліба, можна приготувати тісто для вареників, пиріжків. Виходить краще, ніж вручну, тісто ідеально вимішане, витримується вся процедура приготування здоби. Переваг безліч: на кухні ніде немає слідів борошна, заощаджується багато вільного часу. А мінус лише один: ризик втратити фігуру.
Коштує хпібопічка недешево, але й тягарем для сімейного бюджету не стане – ціна стартує від 850 грн. Досвідчені майстри домашнього хліба кажуть, що за рік-півтора ця річ окупиться. Щоправда, для випікання житнього хліба потрібна більш дорога модель, та й житнє борошно знайти не так просто.
Продукт №1
Пригадую, як у дитинстві батьки посилали в магазин за хлібом, тільки просили не обгризати скоринку з усіх боків. Але свіжий буханець такий теплий, ароматний та апетитний, що втриматися було просто неможливо. І навіть якщо їсти зовсім не хотілося, все одно майже ніколи хліб не потрапляв у нашу оселю цілим та неушкодженим – скоринка обов’язково зникала по дорозі.
— Зараз магазинний хліб не такий смачний, як раніше. Не знаю, може, випікають по-іншому, може, просто раніше у гастрономах було менше делікатесів і хліб здавався людям смачнішим, – розповідає крюків’янка Любов Носуленко.
В її родині хліб печуть часто. Ця традиція з’явилась у 90-ті рр., коли заводи стояли, а зарплату видавали частинами, раз на 3 місяці, тоді домашній хліб був не лише смачним, а й вигідним. Борошно, дріжджі, дрібка солі, ложка цукру і не більше ложки олії – ось і весь рецепт від Любові Носуленко:
— З 1 кілограма борошна виходить два буханці вагою по 700 г. Собівартість моєї домашньої хлібини близько 2-х грн, а якщо купувати борошно оптом, то ще дешевше.
Домашня випічка: копійка гривню береже
У середньому кожен українець споживає 10 буханців хліба (по 600 г) на місяць. Якщо купувати хліб у магазині, то на кожного члена родини треба витратити 29 грн. При виготовленні 600 г домашнього хліба витрати такі:
• борошно, 400 г – 1,4 грн;
• дріжджі пресовані, 15 г – 50 коп.;
• сіль, 1 ложка цукру та 1 ложка олії – приблизно 20 коп.
Разом: 1,9 грн.
За місяць: 19 грн замість 29 грн. Для родини з 3-х осіб економія складе, як мінімум, 30 грн.
Вчені розробили звеселяючий хліб
Міжнародна група вчених розробила рецепт хліба, до якого входить гормон радості – серотонін. Як відомо, саме брак серотоніну спричинює виникнення у людей депресії.
Рецептуру розробляли спільно експерти Росії, Індії та США. До нового продукту вчені включили серотонін рослинного походження, що міститься в обліписі.
Виробництво хліба-антидепресанту почнеться у 2011 р. в Японії, Індії та США. У Росії, яка, за словами експертів, «поки не готова для цього продукту», цей дивовижний хліб з’явиться роки за два.
До речі, вітамін В, який і пов’язують з серотоніном, міститься у звичайному хлібі. Й якщо ви сідаєте на дієту та відмовляєтеся від хліба, то стаєте злими саме тому, що в організм не потрапляє вітамін В і не виробляється серотонін, – вважають медики.
За матеріалами «УНІАН»
Хліб і сіль… важких металів
Хліб може бути небезпечним продуктом – вказують фахівці СЕС, які перевіряють продукцію хлібозаводів та пекарень:
— Порушення можуть бути грубими та негрубими. Одна справа – якщо відхилення від норми змінює смакові якості та погіршує засвоєння хліба організмом, а зовсім інша – реальна загроза здоров’ю. За вмістом шкідливих домішок гігієністів насамперед цікавлять солі важких металів та отрутохімікати, – коментує завідувач відділу гігієни харчування міськСЕС Наталія Прокопенко.
За її словами, до СЕС надходили скарги на якість хліба, здебільшого вони стосувалися картопляної хвороби – це проблема літньої спеки. Зараз ситуація більш-менш стабільна.
Пшеничні ліки
Вчені припускають, що перший хліб людина спекла 15 тис. років тому. Чому ж саме хліб і досі вважають продуктом № 1.
Зерно пшениці містить майже всю таблицю Менделєєва, вітаміни А, Е, В, F, велику кількість мінералів: магній, калій, йод, усі й не перерахувати. От лише містяться ці корисні складові в оболонці та зародках, а високоякісне борошно дає не більше 30% корисних речовин. Тому дієтологи і радять споживати житній хліб або хліб із висівками. А народна медицина рекомендує чоловікам житній хліб як профілактичний засіб проти імпотенції: «Ешь хлеб ржаной – не уснешь с женой!».
Деякі лікарі вважають, що багато хвороб виникають саме через споживання пшеничного хліба. Друга помилка – вживання білого хліба з жирною їжею. При цьому хліб із висівками поглинає токсини та алергени, зміцнює імунітет. Дієтологи навіть призначають хворим на гіпертонію, атеросклероз, жовчнокам’яну хворобу або ожиріння хліб із висівками. Їх також можна додавати у каші, м’ясні страви, у супи або готувати відвар – цінний вітамінний напій.
Правильний і корисний хліб треба вміти їсти. Скоринка корисніша, ніж м’якуш (вона є антиоксидантом, тому на сніданок в Європі традиційно подають маленькі пісні булочки, у них багато скоринки). Сало, бульйони краще їсти з чорним хлібом. М’ясо та картоплю – взагалі без хліба. А от овочі можна вживати як з чорним, так і з білим хлібом.
А як же інтереси споживача?
Всі продукти в магазинах мають відповідне маркування: тут вам і дата виготовлення, і реалізація, і склад, і виробник тощо. Чого ніяк не скажеш про хліб – у більшості магазинів він безіменний.
Якщо заводський хліб виготовляють за традиційною технологією, то рецепт хліба з пекарень викликає багато запитань. Скільки в такому хлібі розпушувачів, стабілізаторів, ферментних добавок? Усе це залишається таємницею і невідомо, які наслідки матиме для здоров’я споживачів через 5-10 років.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Кременчук | Суспільство
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном