Щоправда, розвагою виставка була лише для глядачів. А для організаторів заходу, суддів, власників тварин це – свято і водночас – робота. Адже саме на виставках люди, які серйозно займаються розведенням породистих кішок, можуть почути авторитетну думку спеціалістів про своїх улюбленців, порівняти власних тварин із іншими, познайомитися й поспілкуватися з однодумцями, прорекламувати свій розплідник.
Організували виставку Руслан і Олена Сорокіни, які очолюють полтавський клуб любителів кішок «Софі». Руслан Сорокін розповів, що це – єдиний клуб у нашому місті, який вступив до Всесвітньої федерації кішок (WCF). Отже, виставки й документи цього клубу визнають не лише в Україні, а й у багатьох інших країнах. Тому на виставку з’їхалися власники кішок з Москви, Курська, Орла, Мінська, Запоріжжя, Дніпропетровська, Луганська, Львова, усіх куточків Полтавщини. Експертизу тварин проводили відомі судді Сергій Жигулін з Німеччини й Тамара Бірюкова з України.
Загалом привезли близько 80 тварин 20 порід. Це, до речі, своєрідний рекорд. Адже такого кошачого різноманіття у Полтаві ще не бачили. Зазвичай на виставках буває лише кілька більш-менш поширених порід. А цього разу, крім усім знайомих перських, сіамських та британських кішок, глядачі могли побачити представників рідкісних порід – американського кьорла з незвичайними вивернутими назовні вухами, величезних мейн-кунів, «голих» донських скіфів, яскраву невську маскарадну, безхвостого курильського боб-тейла та інші дивні створіння. До речі, родзинкою виставки стало шоу мейн-кунів – найбільших у світі котів. Хоча у Полтаві поки що немає жодної тварини цієї породи, приїжджих учасників виявилося достатньо, щоб провести такий захід.
- А головне наше багатство, звісно, - друзі, які з’їхалися до нас, - переконаний Руслан Сорокін. – Завдяки спілкуванню з колегами з інших міст і країн можна зберегти різні породи, їхнє різноманіття, на більш високому рівні проводити племінну роботу.
Про те, що розведення кішок – справа не така вже й проста, свідчить випадок, який трапився кілька років тому. Тоді якраз стали модними шотландські кішки з висячими вухами – скотіш-фолд. Вуха в них висять через мутацію, яка робить слабшими хрящі. Утім, це стосується не лише вух, але й інших хрящів. Тож, за правилами, висловухих тварин парують зі звичайними – іншого різновиду тієї самої породи, який має назву скотіш-страйт. Тоді всі кошенята народжуються здоровими, але висловухих серед них – лише половина. Утім, деякі власники кішок, намагаючись продати якнайбільше дорогих кошенят, на це не зважали і парували висловухих між собою. У результаті в Полтаві почали з’являтися тварини, в яких хрящі були настільки пошкодженими, що випадали суглоби. Такі коти просто не могли жити без регулярної ветеринарної допомоги. Крім того, через брак чистокровних скотіш-страйтів, у розведенні використовували тварин інших порід. Усе це призвело до втрати якості поголів’я. Тому Руслан і Олена Сорокіни запросили фахівця з Москви Тамару Гулякіну, яка провела спеціальні курси для власників розплідників. Вона розповіла про особливості генетики кішок, правила підбору племінних пар тощо. Після цього заводчики почали більш відповідально ставитися до своєї роботи, а любителі кішок тепер отримують від них кращих кошенят.
До речі, на вистаці можна було помилуватися чудовими скотіш-фолдами. Дуже цікаво про цю породу розповів експерт Сергій Жигулін. Виявляється, розпочалося все з єдиної висловухої кішки Сюзі, яка народилася 1959 року на шотландській фермі. Якось її побачив сусід фермера Вільям Росс, який відразу зрозумів, що ця унікальна кішечка може започаткувати нову породу. Він почав умовляти власника продати йому тварину, але тривалий час чув лише відмови. Зрештою, вони якось порозумілися. Вільям Росс зміг створити нову породу, але в консервативній Англії заборонили розведення незвичайних кішок. І лише в США шотландські висловухі кішки знайшли нову батьківщину, а згодом завоювали популярність в усьому світі. Крім Великобританії...
Нові породи продовжують з’являтися й зараз. Так, нещодавно власники розплідника «Belly Dancе» Ганна і Жанна Дідик привезли у Полтаву з Угорщини кішку сейшела. Ця порода з’явилася в Голандії близько 10 років тому, а WCF визнала її лише на початку 2010 року. Сейшела – представник сіамо-орієнтальної групи. Формою тіла і характером вона дуже схожа на своїх предків сіамських кішок, але відрізняється оригінальним двоколірним забарвленням.
Маргарита Ковальчук з Мінська показала полтавцям тайських кішок рідкісного окрасу блю-пойнт: таких дві на всю Білорусію. Узагалі ж ці родичі сіамських кішок зараз досить популярні. Як розповіла полтавська любителька цих тварин Ірина Бурштика, тайська порода – одна з найстаріших. Ці кішки відрізняються розвиненим інтелектом, прив’язуються до господарів, потребують постійного спілкування з ними. Колись такі кішки навіть охороняли храми й розважали дітей. На відміну від сіамських родичів, тайці мають більш округлі форми тіла й лагіднішу вдачу.
А ось – гарно оформлений куточок розплідника британських кішок «Bo.Na.Mu.» з Карлівки. Британці давно стали в Україні звичайною породою, і їхніх любителів, здавалося б, уже нічим не здивувати. Але власник розплідника Юрій Михайлов зміг це зробити. Він привіз з Ізраїлю й Москви тварин рідкісних окрасів. Його британський кіт із Ізраїлю золотого забарвлення став першим таким в Україні, завоював багато нагород на найпрестижніших виставках. Незвичайні й діти цього кота. Зокрема, серед них народилася перша в нашій країні тварина окрасу колор-пойнт із золотими відмітинами, а також кілька модних нині серед любителів британців довгошерстих кошенят.
Звісно, кожен власник кішок може розповідати про своїх улюбленців годинами. А ще – вигадувати нові способи показати їхню привабливість усьому світу. Зокрема, під час виставки, крім обов’язкових змагань із красоти, тобто оцінки екстерьєру, проводили й інші цікаві та веселі конкурси. Наприклад, визначали, в кого найдовший хвіст. А ще провели конкурс котячих костюмів, в якому переміг перський кіт, що грав роль кардінала Рішельє. До речі, на виставку можна приносити не лише племінних кішок, а й звичайних домашніх улюбленців, навіть безпорідних. Єдина умова – такі тварини мають бути стерилізованими. У США, до речі, подекуди понад 50% тварин, що беруть участь у подібних шоу, - стерилізовані.
А найщасливішими на виставці були, мабуть, ті її відвідувачі, які пішли додому з новим улюбленцем. Тут можна було придбати гарних кошенят різних порід від титулованих батьків. Щоправда, коштує така тваринка чимало: від 400 до 1500 доларів. Але, якщо навіть у вас немає таких грошей, не засмучуйтесь. Адже справжнім другом, який лагідно муркоче, згорнувшись на колінах господаря, може стати будь-яке кошеня, навіть підібране на вулиці. І родоводи й титули для цього зовсім не обов’язкові.
Фотозвіт цієї події