Тему Крут цього року вилучено зі шкільної навчальної програми, але близько ста учасників автопробігу - дорослих і дітей із Києва, Харкова, Житомира, Нетішина на Хмельниччині, Полтави, Миргорода на Полтавщині, Чернігова, Запоріжжя своєю акцією засвідчили, що пам'ять про героїв житиме.
Учасники автопробігу вклонилися символічній могилі у меморіалі пам'яті крутянців на Аскольдовій могилі в Києві. У Меморіальному комплексі «Пам'яті героїв Крут» біля станції Крути на Чернігівщині оглянули музейну експозицію, що міститься у спеціально відреставрованих вагонах поїздів 20х років. Також вони передали бібліотеці села Печі книги про період Визвольних змагань 1918-1922 років. Учасники автопробігу відвідали віднайдену могилу невідомого бійця армії УНР у селі Печі. За два роки могила не була включена ні до складу Меморіального комплексу в Крутах, ні до туристичних маршрутів. За свідченням 83-річного Івана Костюка, який оповідає зі слів своєї матері, у похованні - один із 28 українських бійців, закатованих більшовиками Муравйова. Він залишився на місці свого поховання, оскільки не був упізнаний і не знайшлося родичів, які б забрали його для перепоховання в Києві у березні 1918 року.
Володимир Кухар, засновник ГО «Українська альтернатива», зазначив, що поки влада думає, чи визнавати поховання героя таким, у якому дійсно упокоївся учасник січневого бою під Крутами, громадськість за підтримки місцевої громади повинна зробити все можливе для того, щоб це поховання було гідним чином впорядковане і вшановане. «Взагалі, країна вичерпала усі можливості політичних схем та державної корупції: лише широке громадське об'єднання знизу здатне позитивно вплинути на розвиток країни, на здійснення як невеликих проектів, так і масштабних перетворень!», - наголосив громадський активіст.
Анатолій Гайдамака, народний художник України, автор проекту меморіалу в Крутах, меморіалу пам'яті жертв Голодоморів та багатьох інших знакових меморіальних комплексів, вважає, що, хоча влада в Україні силиться відновити комуністичне бачення історії, це нічого не змінить: «Влада намагається повернути плин історії назад. Водночас, народ розчарований у політиках і партіях, які були при владі попередні п'ять років, помітна певна апатія. Але те, що люди зі всієї України самі, за власною волею і власним коштом з'їжджаються на таку акцію, додає мені впевненості, що Україна повернеться до своїх цінностей і демократичного шляху.»
Автопробіг організований Громадським об'єднанням «Українська альтернатива». Акція відбулася під гаслом Визвольних змагань «Не ридай, а добувай!»
Громадське об'єднання "Українська альтернатива" створене 4 травня 2010 року. Першими її учасниками були люди з соціальної мережі в інтернеті, які раніше не були знайомі. В ГО Українська альтернатива півтори сотні громадян, яким не байдуже, куди прямує Україна. За ними не стоять жодні політичні сили чи політики, бізнес-групи чи окремі підприємці, жодні організації. Їхня добровільна ініціатива - об'єднання представників середнього класу, які хочуть більш гідного життя для всіх.