Центр ДП «Полтавастандартметрологія» отримав високе визнання на міжнародному рівні
Аби подібні запитання не виникали взагалі, кожна лабораторія, яка претендує на визнання результатів своєї роботи, періодично повинна добровільно брати участь в міжлабораторних порівняльних випробуваннях результатів вимірювань, або МПР, як їх коротко називають фахівці. На сьогодні це найефективніший спосіб підтвердити для себе й довести іншим високу точність свого обладнання, рівень знань фахівців, які з ним працюють, та ефективність методик, по визначенню тих, чи інших показників.
В ході МПР дві чи більше (кількість учасників необмежена) лабораторії досліджують одну й ту ж продукцію, за одними й тими ж самими показниками у відповідності із заздалегіть визначеною програмою. Якщо ж лабораторія не може похвалитися участю в подібних заходах, варто замислитися, чому вона жодного разу не осмілилася звірити свою точність з іншими і чи справді можна довіряти результатам випробувань, які проводяться у стінах цього закладу.
Координатором міжлабораторних порівнянь виступає уповноважений випробувальний центр, який має достатній рівень оснащення. Чим незалежніші подібні випробування, тим престижніше брати у них участь. Тому у світі існує практика, коли результати своєї роботи порівнюють не лише лабораторії однієї країни, а й кількох держав одночасно.
Наприклад, у 2010 році пройшли міждержавні міжлабораторні порівняння випробувань мінерального складу природної води питної, участь у яких з поміж інших взяли і лабораторії України. Координатором цього МПР виступив Уральський науково-дослідний інститут метрології (м. Єкатеринбург), який уповноважений на подібний вид діяльності. Щорічно в міжлабораторних порівняннях, які проводяться в цьому інституті, беруть участь понад 400 організацій та підприємств з Росії та країн СНД.
Усім учасникам МПР, в числі яких був і науково-дослідний випробувальний центр харчової продукції ДП «Полтавастандартметрологія», розіслали ідентичні зразки води, яку перед цим неодноразово протестував вищезгаданий авторитетний заклад. Учасникам іміджевого заходу необхідно було визначити у ній вміст нітратів, сульфатів, хлоридів, фосфатів, фторидів, заліза, марганцю та міді. Заради об’єктивності кожному учаснику було присвоєно таємний код, то ж хто виявився точним, а хто допустився суттєвої похибки, організатори визначали, як-то кажуть, «наосліп». Приємно відзначити, що результати випробувань проведених Полтавським центром, потрапили до когорти найточніших, що підтверджено відповідним свідоцтвом.
Крім того, Випробувальний центр ДП «Полтавастандартметрологія» взяв участь у міждержавних міжлабораторних порівняннях результатів вимірювань складу природної води питної, координатором яких виступив Аналітичний центр контролю якості води ЗАО «РОСА» (м. Москва). Загалом на участь у цьому МПР подали заявки 117 лабораторій з Росії та України. Під час випробувань у зразках води визначалися масові концентрації нітрат-іонів, сульфат-іонів, хлорид-іонів, фторид-іонів, заліза та марганцю. При визначенні мінерального складу води Випробувальним центром ДП «Полтавастандартметрологія» використовувалося високоточне обладнання. Усі отримані результати обробки даних потрапили в необхідний інтервал значень, що підтвердило їх точність, а це, в свою чергу, засвідчило високу якість проведених робіт та технічну компетентність Випробувального центру.
Торік Випробувальний центр ДП «Полтавастандартметрологія» також увійшов до числа учасників 16-ого раунду Всеукраїнської програми міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань професійного тестування програми «ПРОФ-ТЕСТ» по визначенню токсичних елементів, зокрема, міді (Сu), кадмію (Сd), заліза (Fe) та цинку (Zn) в макові олійному.
Програми професійного тестування лабораторій є обов’язковим та невід’ємним елементом зовнішнього контролю якості результатів вимірювань та відіграють важливу роль при оцінці компетентності лабораторії як під час її акредитації, так і протягом поточного контролю її діяльності. Програму «ПРОФ-ТЕСТ» започатковали у 2000-му році на вимогу інструкції Держспоживстандарту України та керівництва міжнародної організації ISO 43. ЇЇ координатором призначено незалежний аналітичний Центр контролю якості продукції Українського науково-дослідного інституту спирту та біотехнології продовольчих продуктів. Інформація про результати вимірювань кожної вимірювальної лабораторії є конфеденційною і може поширюватися лише за її згодою.
У 16-му раунді МПР, який проводився у відповідності до вимог національних та міжнародних стандартів, брали участь усі зацікавлені лабораторії, незалежно від статусу та відомчої підпорядкованості. Загалом у міжлабораторних порівняннях взяло участь 79 лабораторій з усієї України. Найбільше з них столичних – 17. Полтавщина була представлена двома підприємствами: державною лабораторією ветеринарної медицини в Полтавській області та Випробувальним центром ДП «Полтавастандартметрологія». В ході цих міжлабораторних порівнянь фахівці центру продемонстрували високу точність результатів вимірювань та були відзначені в числі кращих.
Також фахівцями центру проведено міжлабораторні порівняння результатів вимірювань з 18-ма випробувальними лабораторіями інших підприємств нашої області.
Торік фахівці центру провели валідацію (оцінювання придатності до застосування) 9-ти методик згідно галузі випробувань у харчових продуктах, зерні та воді питній та впровадили 8 державних стандартів, зокрема, на методи визначення вітаміну С в дитячому молочному харчуванні, аскорбінової кислоти в соковмісних напоях, крохмалю в цукрі та інших.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном