Працівники відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУМВС України в Полтавській області затримали на гарячому співзасновника одного з підприємств з питань житлобудівництва під час одержання ним хабара у розмірі 200 тисяч гривень.
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України Порядок фінансування завершення будівництва житлових об'єктів із ступенем готовності більш як 70 відсотків із застосуванням механізму іпотечного кредитування громадян виявився ласим шматком для фінансових махінацій. Відзначаючи несприятливу тенденцію, Міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко доручив органам внутрішніх справ контролювати операції з цільовим використанням бюджетних коштів.
Під привидом реалізації умов державної програми, одне з підприємств долучилося до завершення будівництва двох довгобудів, які простоюють в місті Пирятині близько 9 років. Планували, в межах програми, викупити житло за муніципальні кошти, підшукати підрядника, а по завершенню робіт – забезпечити житлом окремі категорії громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, і продати решту квартир.
Поряд з тим, 47-річний співзасновник згаданого підприємства, вніс корективи до «бізнес-плану» суб’єкта господарювання. На фініші, коли підрядник практично виконав умови договору і готувався передати будівлі в експлуатацію, замовник порадив не квапитися, пророкуючи серйозні проблеми, пов’язані з комісійною перевіркою будівельних норм.
Замовник запропонував вирішити проблему за «символічну суму» – 200 тисяч гривен (причому 150 тисяч призначалися для київських посадовців, а 50 тисяч – для місцевих чиновників). Окрім того, за умови позитивного вирішення даного питання, підприємець провіщав підряднику 30-тивідсоткове відшкодування вартості будівель з фондів Державної іпотечної установи. Підприємець відкрито хизувався своїми зв’язками і безмежними можливостями, демонструючи фотографії з впливовими людьми (він переконливо блефував).
Психологічний тиск на підрядника, що супроводжувався віщуванням комісійної перевірки, тривав близько одного місяця. Розуміючи, що виконати вимоги замовника можливо винятково шляхом вилучення коштів з активу будівництва (а це означає – залишити робітників без зарплатні), 28-річний підрядник звернувся по допомогу до міліції.
Затримали вимагача оперативники управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю на будівельному майданчику, акурат під час одержання хабара. Готівку, сховану за паском брюк, підприємець виймав власними руками в присутності понятих. Під час затримання він намагався переконати працівників міліції, що отримав їх на розвиток будівництва, не взявши до уваги суттєву обставину – купюри, мічені спецпорошком, являються беззаперечним доказом злочинного наміру.
Наразі порушено кримінальну справу за сукупністю злочинів – за ч. 4 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах) та ч. 1 ст. 369 КК України (одержання хабара). Сукупність наведених злочинних діянь передбачає від 5 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.