Вхід | Реєстрація

Енергетичні напої. Чого більше шкоди чи користі?

Енергетичні напої. Чого більше шкоди чи користі?
Знайомтеся. Енергетики.
Не так давно на полицях супермаркетів з’явився новий вид продукції – енергетичні напої. Вони відразу ж припали до смаку молоді, яка любить скуштувати будь-яку «новинку», особливо, якщо цей продукт здатен ще й викликати стан ейфорії чи бадьорості, якої так бракує зранку після пізньої вечірки чи для безсонної ночі перед іспитом.
Що ж собою являють ці «батарейки» для організму в бляшаних банках? В Україні «енергетики» віднесено до групи безалкогольних напоїв, виробництво яких регламентується двома державними стандартами ДСТУ 2368:2004 «Напої безалкогольні. Виробництво. Терміни та визначення понять» та ДСТУ 4069-2002 «Напої безалкогольні. Загальні технічні умови». У них наводиться два визначення: енергетичний безалкогольний напій – «безалкогольний напій, який завдяки спеціальному складові активізує фізіологічні функції організму людини» та безалкогольний напій спеціальної призначеності – «безалкогольний напій призначений для певних категорій споживачів (напій низькокалорійний; напій із зниженою калорійністю; для спортсменів; напій енергетичний для осіб, що зазнають фізичних або розумових перевантажень; напій для хворих на цукровий діабет; напій, що виводить токсичні речовини; напій з біологічно активними домішками тощо)».
На основі цих стандартів виробники можуть розробляти власні технічні умови на продукцію. Загалом при виробництві подібних напоїв дозволяється використовувати соки, концентрати, настої і екстракти рослинної сировини, виноматеріали, ароматизатори, емульсії, ароматичні основи, харчові кислоти, вітаміни, барвники, стабілізатори, консерванти, освітлювачі, замутнювачі, підсолоджувачі та іншу сировину та матеріали, які відповідають вимогам чинних нормативних документів чи мають дозвіл Міністерства охорони здоров’я України.
Незважаючи на те, що асортимент «енергетиків» доволі різноманітний, основні їхні інгредієнти однакові: багато кофеїну (психостимулятор, який у великих дозах викликає наркотичне звикання та нервозність, дратівливість, порушення серцевого ритму), сахароза (висококалорійний компонент), глюкоза, теобромін (речовина, схожа за впливом на кофеїн), таурін (похідна амінокислоти цистеїну, ефекти великих доз цієї речовини, не досліджені), глюкуронолактон – (природний метаболіт глюкози; у двох «стандартних» 250 мілілітрових баночках «енергетика», може майже в 500 разів (!) перевищувати добову норму споживання цієї речовини), L-карнитин (речовина, яка синтезується в нашому організмі, додаткового її надходження людина не потребує. Дія високих доз L-карнитину невідома), D-рибоза (виробляється в організмі людини, штучного введення не потребує), гуарана (рослина-психостимулятор), даміана (рослина, яка викликає відчуття ейфорії), женьшень (рослина-природний стимулятор різносторонньої дії), вітаміни (які невідомо чи збережуться і навряд чи принесуть велику користь в такому хімічному «коктейлі»). Крім того, для надання необхідних смакових та ароматичних властивостей, в енергетичні напої додають безліч вищезгаданих харчових добавок.

Уважно читаймо маркування
Саме тому державні стандарти висувають особливі вимоги до маркування подібної продукції. Зокрема, відповідно до ДСТУ 4069-2002, окрім традиційної інформації (про тип напою, виробника та імпортера (для імпортної продукції), місткість банки, харчову та енергетичну цінність, позначення нормативного документа, згідно з яким виготовлено, кінцеву дату споживання або дату виробництва та термін придатності, номер партії, умови зберігання, штриховий код, інформацію щодо сертифікації та повний склад продукту, розташований в порядку переважання складників, в тому числі харчових добавок, ароматизаторів та консервантів, якщо вони використовувалися при його виробництві) на маркованні концентратів і напоїв спеціального, лікувально-профілактичного призначення, з тонізувальними властивостями має бути попередження щодо вживання напою та зазначено особливості або рекомендації щодо вживання, які мають бути погоджені з центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України.
На маркованні функціональних напоїв, у яких вміст кофеїну перевищує 150 міліграм на дециметр кубічний, повинно бути зазначено: «Підвищений уміст кофеїну». У складі продукту, безпосередньо після назви «кофеїн» має бути вказаний вміст кофеїну на 100 дециметрів кубічних напою. На маркованні напоїв, у складі яких є штучний підсолоджувач «аспартам» (окремо або в суміші), повинно бути зазначено: «Містить джерело фенілаланіну. Продукт не рекомендовано хворим на фенілкетонурію та дітям віком до семи років». Заборонено використовувати назви загальних класів біологічно активних сполук замість назви конкретної сполуки. Наприклад, «вітамін В2» замість назви «рибофлавін», якщо його додано в якості барвника. На маркованні енергетичних напоїв повинен бути напис «Рекомендовано вживати в період підвищених розумових та фізичних навантажень. Не рекомендовано вживати дітям віком до 18 років, вагітним жінкам та матерям, які годують груддю, особам із захворюваннями серцево-судинної системи та чутливим до окремих компонентів напою».
Тож, якщо Вас зацікавила подібна продукція, уважно прочитайте інформацію на баночці. Демократичний підхід, який передбачає, що споживач сам обере, необхідний товар серед моря представленого різноманіття, керуючись власними знаннями, потребами та смаком, «підштовхнув» Мінздрав України дозволити виробництво енергетичних напоїв. Втім, не секрет, що вони практично не користуються попитом у людей старших 30 років і шалено популярні серед юних покупців, які за даними соціологічних опитувань, найчастіше не звертають жодної уваги на марковання й не цікавляться проблемами безпеки харчування, більше довіряючи власним відчуттям: чи смачно, чи дає необхідний ефект і таке інше. Адже в молоді роки ми не думаємо над тим, що природа виділила нам не безкінечний ліміт здоров’я.

Енергетики не дають, а забирають енергію

Сьогодні «енергетики» продаються в будь-якому кіоску, в барах, клубах, їх нерідко можна побачити навіть в тренажерних залах і на спортмайданчиках. Рекламні ролики запевняють нас, що це чудодійний засіб для боротьби із втомою, який допоможе Вам вести активний спосіб життя, покращить розумову діяльність, сприятиме захопленню спортом, танцями, тощо. Та у фахівців не залишається сумнівів у тому, що їх все ж не можна споживати безконтрольно, на зразок води чи чаю, адже вплив «збуджуючого питва» на організм людини вивчено не до кінця. Науково доведено лише одне: «енергетики» не наповнюють нас енергією, як думає більшість, а всього-на-всього змушують наш організм витрачати внутрішні запаси сил, які він береже, як-то кажуть, на крайній випадок, для якихось естренних ситуацій. Тож витрачену енергію, необхідно обов’язково поповнювати, інакше в подальшому втоми, безсоння, роздратованості та депресії не уникнути.
Вміст кофеїну в деяких видах енергетичних напоїв в 10 разів перевищує допустиму норму. Природно, це ненормально, і той, хто захоплюється подібним питвом, цілком може отримати інтоксикацію цією речовиною. Симптоми цього синдрому: підвищена нервозність, дратівливість, неможливість розслабитися, проблеми з шлунком, тремтіння кінцівок, тахікардія.
Та, крім посиленої стимуляції кофеїном, вживаючи «енергетик», людина ковтає величезний «знак питання» у вигляді вищезгаданої суміші, наслідки якого можуть датися взнаки не відразу, але відчутно вдарити по всіх системах організму. До того ж, коли напій газований, вуглекислий газ прискорює процес всмоктування хімічних речовин в кров та додатково подразнює шлунок.
У багатьох нічних клубах користується популярністю коктейль з «енергетика» та спиртного, завдяки якому можна всю ніч залишатися «під кайфом» і при цьому невтомно танцювати. Втім змішані з алкоголем енергетичні напої, можуть бути дуже небезпечними для здоров'я, адже це все одно, що тиснути на гальмо та газ одночасно: порушується ритм серця, зазнають посиленого навантаження нирки та печінка. Як відомо, кофеїн підвищує артеріальний тиск, а враховуючи його чималу дозу та поєднання із спиртним, цей ефект у багато разів збільшується. В результаті у людини досить легко може настати гіпертонічна криза.
І ще один тривожний аспект – можливе звикання. Як відомо, кофеїн та інші психостимулятори діють в три етапи: спочатку піднімають тонус, потім настає спад, за ними - апатія та дратівливість. Зрозуміло, що такі «американські гірки» будуть спонукати Вас купити ще один «квиток» на них – додаткову баночку напою, аби підзарядитися. Так розвивається залежність.
В США проводилися опитування студентів, які вживають енергетики. З 496 опитаних 51% повідомив про те, що регулярно вживає енергетичні напої різних виробників. Причому 29% цих людей розповідають про регулярні "зриви" і "депресії", а 19% повідомили про проблеми з серцево-судинною системою.
Приємний солодкий смак «енергетиків» вводить в оману підлітків: вони купують їх потай від дорослих та вживають не замислюючись, як лимонад.
Разом з тим, за даними Інституту екології людини в Україні 70% новонароджених дітей уже мають неідеальний стан здоров’я, а загальна кількість абсолютно здорових дітей сьогодні ледь перевищує 10%. Зокрема, значно збільшилася кількість новоутворень, захворювань системи кровообігу й органів травлення. Тому вживання енергетиків підлітками особливо змушує бити на сполох Одна з педіатрів порівняла дію такого напою на дитячий організм з ударами хлистом смертельно втомленого коня, він може впасти намертво. Теж саме відбувається і з слабеньким дитячим організмом, якщо в нього влити штучний збуджувач.

Енергетичні напої неможна вживати безконтрольно

Ажіотаж довкола “енергетиків” посилився у зв’язку з судовими процесами з приводу декількох смертей, пов’язаних з їх вживанням. У Швеції три людини померли на дискотеці після випитої суміші енергетичного напою з міцним алкоголем, а 18-річний ірландський баскетболіст Росс Куні після трьох банок «енергетика» помер прямо на майданчику. У російському місті Пензі від зловживання енергетичним напоєм померла 17-річна дівчина. Лікарі встановили, що причиною трагедії став крововилив у печінку, який спричинило передозування «енергетика». Наприкінці минулого року до реанімаційного відділення Львівської обласної дитячої спеціалізованої клінічної лікарні привезли 15-річного підлітка з сильним отруєнням. Він стверджував, що випив банку алкоголевмісного енергетичного напою та викурив декілька цигарок. Врахуйте, що миттєве настання критичного стану - це крайність, зазвичай, токсичні речовини накопичуються в організмі протягом певного часу й проявляються у вигляді порушення обмінних процесів та різноманітних захворювань.
Тож не дивно, що ставлення до сумнівної «енергії» з баночки у світі неоднозначне. В мусульманських країнах «енергетики» заборонені, у Франції, Данії і Норвегії вони продаються тільки в аптеках, так як вважаються лікарським засобом, у США заборонили продаж енергетичних напоїв, які містять алкоголь. Не зайвим було б ввести певні обмеження на масове споживання подібної продукції і в Україні. Якщо не в аптеках, то, принаймні, в спеціально відведених для них куточках, на видному місці повинна бути доступна інформація про склад та застереження до вживання цих напоїв. А поки що її можна прочитати, лише якщо добре додивитися до дрібного шрифту на барвистих баночках, які стоять на полицях крамниць серед подібних з пивом, колою, лимонадом…Не завадило б і заборонити продавати «енергетики» дітям, якщо чинні стандарти «не рекомендують» їх неповнолітнім, адже мова йде про здоров’я підростаючого покоління.
І все ж, якщо Вам доведеться скористатися енергетичним напоєм (а це повинно бути разово і лише у крайньому випадку), слід обов’язково дотримуватися певних правил. Ні в якому разі не споживати більше двох баночок, адже це вже явне передозування, яке може призвести до непередбачуваних наслідків. Не вживати напої після занять спортом – і те, й інше призводить до підвищення артеріального тиску. До того ж кофеїн має сечогінні властивості, а значить, вживати напій після тренувань, під час яких ми втрачаємо воду, неможна. Ні в якому разі не варто змішувати подібний напій з алкоголем, кавою та лікарськими засобами. Тим, хто піклується про свою фігуру, слід взяти до уваги, що енергетичні напої дуже калорійні.
А підвищити тонус з користю для здоров’я допоможуть контрастний душ, ранкова зарядка, рухливий спосіб життя та збалансований раціон. Соки і фрукти, що містять багато глюкози, також здатні бадьорити та покращувати настрій. «Продуктами радості» вчені невипадково назвали банани та чорний шоколад, які подразнюють «центри задоволення» головного мозку. Зрештою краще вже випити традиційну чашечку натуральної кави чи чаю, ніж хімічну бовтанку з сумнівним вмістом.

Автор: Ж.К. Кущенко, ДП «Полтавастандартметрологія»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Спорт і здоров'я
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації