Лікарні не всім по кишені
Пенсіонер Олександр Завгородній прийшов на прийом до лікаря поліклініки ЦРЛ у Великій Кохнівці і почув невтішну новину: потрібна госпіталізація.
— Лікар сказала, що в мене високий тиск, це ризик. Я відповів, що радий би полікуватись, але не маю коштів. По-перше, разом із дружиною ми одержуємо невелику пенсію, навіть меншу за прожитковий мінімум. По-друге, якщо в нашій державі гарантоване безкоштовне лікування, то чому я не можу його отримати і повинен купувати ліки за власні гроші? – розповідає 65-річний кременчужанин. – Мій візит в поліклініку завершився тим, що я повернувся додому, а в медичній картці лікар записала, нібито я відмовляюся від лікування. Виходить, що держава не забезпечує мої права, ще й робить мене винним у безвідповідальному ставленні до свого здоров’я?
Журналісти «Панорами» звернулися до головного лікаря ЦРЛ Марії Iгнатчук:
— Лікар, дійсно, повинен зафіксувати у картці відмову пацієнта від госпіталізації та попередити про ризики. Щодо фінансового забезпечення, то в нашій лікарні ми безкоштовно надаємо ургентну допомогу та лікуємо пільговиків. Олександр Завгородній не належить до пільгових категорій, такі пацієнти мають купувати ліки за власний кошт.
За словами головлікаря ЦРЛ, нині держава оплачує значну частину медичної допомоги. Так, наприклад, у лютому перебування одного хворого в умовах кардіологічного стаціонару коштувало 108,80 грн на день. Що стосується медикаментів, то державне фінансування наразі здійснюється в межах 30%.
— Резерв медикаментів ми використовуємо для реанімації, ургентної допомоги, пільгових категорій населення. Наприклад, безхатченки належать до соціально незахищених верств населення, їм мінімальний набір ліків виділяємо безкоштовно, – коментує Марія Iгнатчук.
300 грн для малозабезпечених
Як бути в такому випадку звичайному пенсіонерові? Виявляється, що в Кременчуці діє програма матеріальної допомоги з міського бюджету:
— Якщо кременчужанин справді потрапив у скрутне матеріальне становище, міська влада розгляне заяву і може виділити певні кошти. Для отримання допомоги треба звернутись у відділ з роботи зі зверненнями громадян міськвиконкому, – зазначають у мерії.
Звісно, доведеться зібрати чималий пакет документів. Цікаво, чи варті будуть зусилля і на яку суму коштів може розраховувати прохач?
— Фіксованої цифри немає, традиційно це допомога в межах 300 грн. Кожну заяву комісія розглядає окремо і приймає рішення, але хочу сказати, що зазвичай громадянам не відмовляють. Щоправда, одна з вимог – не надавати допомогу одній і тій же людині двічі упродовж року, – коментує фахівець Департаменту праці та соцзахисту Олександр Дзюба.
За його словами, щороку по допомогу звертаються близько 500 кременчужан. Цього року з міського бюджету на програму виділено понад 150 тис. грн.
У 2011 р. на стаціонарне лікування нардепів та високопосадовців виділено 190 млн грн, ще 103 млн грн – на амбулаторне обслуговування. Це означає, що держава виділила на одного члена уряду стільки грошей, скільки на лікування 4026 звичайних українців, – пише видання «Кореспондент».