Таке рішення у Міністерстві будівництва, архітектури та ЖКГ мотивували тим, що проведення індивідуального опалення розбалансовує систему теплопостачання і може призвести до надзвичайної ситуації в багатьох містах України. Значна кількість письмових та усних звернень юридичних та фізичних осіб на ім’я міського голови щодо вирішення питань, пов’язаних із відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання з метою влаштування індивідуальної (автономної) системи опалення, стала приводом для спілкування з заступником міського голови Михайлом Харланом.
КОР.: Михайле Михайловичу, чи правда, що мешканці багатоквартирок втратили можливість провести індивідуальне опалення, і що потрібно сьогодні зробити для того, щоб гріти свою квартиру самому?
М. Х.: - Влаштування індивідуального опалення можливе, але тільки для всього багатоквартирного будинку. Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 р. затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Для вирішення питання відключення житлового будинку від мереж центрального опалення його мешканці повинні створити ініціативну групу і звернутися з письмовою заявою до постійно діючої комісії виконавчого комітету Гадяцької міської ради. Окрім ініціативної групи, заява може бути подана керівництвом об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). У заяві про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання мешканці будинку зазначають причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи повинне бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи і у місячний термін приймає відповідне рішення. При цьому обов’язково враховуються технічні можливості мереж газо-, водо-, електропостачання.
При позитивному рішенні комісії заявник звертається до відповідних організацій з метою отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального опалення.
КОР.: - У яких випадках комісія може відмовити?
М. Х.: - Комісія має право відмовити, якщо йдеться про відключення від централізованого опалення та встановлення індивідуальної системи опалення та гарячого водопостачання окремої квартири чи приміщення, що знаходяться в багатоквартирному житловому будинку, а не цілого будинку, в якому вони розміщені.
КОР.: - Михайле Михайловичу, що робити тим, хто раніше отримав дозвіл та ще не провів індивідуальне опалення з якихось причин?
М. Х.: - На минулому тижні відбулося засідання постійно діючої комісії з питань відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання. Комісія вирішила, що нові дозволи на влаштування індивідуального опалення окремих квартир видаватися не будуть, за винятком випадків, коли весь будинок виявить бажання відключитися від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання і встановлення індивідуального (автономного) опалення.
КОР.: - У місті вже є будинки, де мешканці повністю перейшли на автономне опалення?
М. Х.: - Так, є. Це два будинки по вулиці Лохвицькій. За весь період роботи комісії було видано 1112 дозволів на відключення від системи централізованого опалення. Скористалися дозволом і встановили індивідуальне опалення 762 власники квартир. Є дозволи ще на 350 квартир, але там ще не проведено індивідуальне опалення. Комісією вирішено встановити термін дії раніше виданих дозволів до 15 вересня 2011 року. Тобто всі власники квартир, які раніше отримали дозволи і тільки у будинках, де на сьогоднішній день є технічна можливість, зможуть до початку нового опалювального періоду цього року виготовити проекти та виконати роботи по влаштуванню індивідуального опалення.
На сьогодні проблемною є п’ятиповерхівка по вулиці Воровського, 9. Там із 70 квартир без індивідуального опалення залишилися 24 квартири. З них 12 вже мають дозволи і виготовляють проектні документації. Ми дуже просимо, щоб усі мешканці цього будинку провели індивідуальне опалення. Пов’язано це з частою аварійністю тепломережі, а коштів немає. Цей будинок, швидше за все, у опалювальному сезоні 2011–2012 буде відключений від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання. Мешканцям квартир потрібно знайти кошти і до початку опалювального сезону встановити систему індивідуального опалення.