Волонтерів із сільської глушини до Росії вербував 46-річний посередник з подвійним громадянством Молдови і Російської Федерації. Заможний чоловік пропонував убогим селянам заробити на будівництві братерської держави пристойні гроші і на власному автомобілі перевозив їх через державний кордон. За посередництво зловмисник отримував матеріальну винагороду, а будівельники – статус нелегала без документів та умовний борг, нарахований тамтешніми роботодавцями за скоєння уявного правопорушення або злочину.
Одному із таких нелегалів, 30-річному мешканцю села Орданівка Диканського району, який «шукав кращої долі» на чужині, вдалося звільнитися з рабства і за допомогою органів внутрішніх справ повернутися в Україну.
Як з’ясувалося, молодик працював на російського господаря не вперше. Попередні дві поїздки до Москви, у 2009-2010 роках, були для нього більш вдалими. За тяжкий фізичний труд чоловікові поталанило отримати близько 6 тисяч гривень, хоча й із суттєвим запізненням. Остання ж спроба виявилася підступною пасткою – замість обіцяних 10 тисяч гривень за роботу, остарбайтер дістав 150 тисяч рублів боргу.
Погрожуючи притягненням до кримінальної відповідальності за скоєння фіктивної крадіжки золотих виробів, роботодавець змусив його майже 1,5 року безоплатно працювати на будівельних об’єктах Москви і Тули.
За фактом торгівлі людьми, вчиненої за попередньою змовою групою осіб, над встановленням яких наразі працюють правоохоронці, відносно постачальника «живого товару» порушено кримінальну справу. Незабаром варварський промисел для «работоргівця» може увінчатися реальним строком, який передбачено частиною 2 статті 149 Кримінального кодексу України: позбавлення волі від 5 до 12 років з конфіскацією майна.