Запитувати інформацію можна незалежно від того, чи стосується вона вас особисто, і при цьому нікому не треба пояснювати причини, навіщо вона вам потрібна. Запит складається у довільній формі. Головне – викласти, що саме вас цікавить, вказати своє ім’я, поштову або електронну адресу та, за наявності, номер телефону, поставити підпис і дату. Все це стосується вимог до письмового запиту, який можна віднести особисто, надіслати поштою або факсом. Однакову юридичну силу мають й інформаційні запити за телефоном або електронною поштою.
Iнформація за запитом надається безкоштовно. А в разі, якщо її обсяг перевищує 10 сторінок, запитувач оплачує лише послуги копіювання.
Не плутайте запит зі зверненням!
Через запит можна отримати загальну інформацію, що стосується багатьох та носить офіційний характер. Наприклад, рішення міськвиконкому, графік ремонту під’їздів, розподіл бюджетних коштів, особливості проведення тендера тощо. Якщо ж людина просить розібратися з недотриманням графіку руху на якомусь маршруті, вимагає відремонтувати свій під’їзд або скаржиться на протікання даху – то це звернення або скарга, які носять індивідуальний характер і потребують вивчення конкретної ситуації.
На інформаційний запит громадянин отримає відповідь упродовж 5-ти робочих днів, а на звернення – упродовж 30-ти днів. Втім, розпорядник інформації може подовжити термін розгляду запита до 20-ти робочих днів, якщо він потребує надання великого обсягу інформації або її пошуку серед значної кількості даних. У такому разі запитувач у 5-денний термін повідомляється про подовження терміну з обґрунтуванням такого рішення.
У разі, якщо запит стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи, стану довкілля, якості харчових продуктів та предметів побуту, а також явищ та подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана упродовж 48 годин.
Звертайтеся сміливо!
Розпорядниками публічної інформації визначені органи влади; органи, які надають освітні, оздоровчі, соціальні та інші державні послуги; підприємства, які займають домінуюче становище на ринку, наділені спеціальними повноваженнями чи є природними монополістами. Отже, приватні керуючі компанії, ВАТ «Полтаваобленерго» або ВАТ «Кременчукгаз» у питаннях надання послуг та тарифів на них також підпадають під дію цього закону – так само, як і будь-які суб’єкти господарювання, незалежно від форми власності, котрі володіють інформацією щодо стану довкілля, якості харчових продуктів та предметів побуту чи іншою інформацією щодо явищ та подій, які стались або можуть статись та загрожують здоров’ю і безпеці громадян.
За неправомірну відмову в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, на посадові особи накладається штраф від 425 до 850 грн.
У кременчуцької влади – період перебудови
Згідно з новим законом, усі ухвалені рішення Кременчуцька міська рада, а також Автозаводська та Крюківська райради мають оприлюднювати упродовж 5-ти днів після сесійних засідань. Це стосується і рішень виконавчих комітетів.
За словами керуючого справами Кременчуцького міськвиконкому Руслана Шаповалова, наразі в мерії ухвалене тимчасове положення, відповідно до якого розпорядником інформації визначено відділ по роботі зі зверненнями громадян. Вирішено також упродовж 2-х місяців створити новий сайт міськради, на якому будуть передбачені опції подання інформаційного запита та розміщення всіх прийнятих рішень.
Президент вже виконує закон
Президент України Віктор Янукович ще у березні створив при своїй Адміністрації Головне управління щодо забезпечення доступу до публічної інформації. У травні на офіційному сайті Президента з’явився новий розділ під назвою «Доступ до публічної інформації». Зайшовши туди, кожен може в електронному вигляді подати інформаційний запит. Відповідна форма розміщена і на сайті. Iнформаційний запит також можна надіслати на електронну адресу Президента або звернутись усно, зателефонувавши за вказаним номером.