Річкове таксі
Щороку кількість човнів на Дніпрі все більшає. Кременчужани з задоволенням відпочивають самі, з родинами та друзями, а деякі ще й катають по Дніпру клієнтів. Річкове таксі – транспорт неофіційний, але він працює. Оголошення про прогулянки на катерах можна побачити будь-де: чи то в газеті, чи то просто на стовпах. Одне з них, наприклад, пропонує не лише приємну подорож, а й пікнік, фуршет і все, що для свята потрібно. Зателефонувавши, дізналися, що річкове таксі коштує 200 грн за годину оренди.
Але документів на право перевезення пасажирів у власників місцевих катерів немає, натомість самих власників – близько 3 тис. Важко сказати, скільки з них будуть займатися підприємницькою діяльністю, проте є попит, то буде і пропозиція – цього закону економіки ніхто не скасовував.
Наприклад, кременчужанин Олег регулярно винаймає катер для відпочинку з друзями:
— Зазвичай катер орендуємо великою компанією: осіб 10-14, виходить не так уже й дорого. Повірте, прогулянка того варта! Чесно кажучи, про безпечність судна чи дозвіл на перевезення пасажирів ми у власника не запитували. Так само не цікавилися, чи є для всіх рятувальні засоби, щоправда, на прохання декількох пасажирів їм давали рятувальні жилети. Я вважаю, що офіційні документи потрібні «для галочки», вони не зроблять перевезення відпочивальників безпечнішим. Все залежить від совісті власника катера, захоче він ризикувати людським життям заради грошей?
За штурвалом у нетверезому стані
Наскільки безпечні річкові прогулянки? Представники водної міліції кажуть, що дисципліна на воді покращала.
— З початку сезону навігації, 1 травня, пройшло кілька рейдів і було інспектовано близько 50-ти човнів – порушень немає. Перевіряємо документи, рятувальні засоби. На воді, як і на дорозі, не можна керувати транспортним засобом у нетверезому стані. За це штраф від 2550 до 3400 грн. До речі, одного такого порушника в цьому році вже оштрафували, – розповідає керівник лінійного відділення в річковому порту «Кременчук», що підпорядковується УМВС України в Полтавській області, Олександр Мартиш.
Водна міліція патрулює Підрозділ патрулює територію близько 200 км – на воді: від Сули до Ворскли, або на суші: від с. Радянське Кобеляцького району до Вереміївки Чорнобаївського району. Діяльністю річкових таксистів міліціонери поки що не цікавились. У власників човнів просто перевіряють документи на транспортні засоби:
— Має бути судовий білет, де вписано характеристику мотора. Другий документ – право на керування маломірним судном з позначкою про перевірку знань раз на 3 роки, а також свідоцтво про придатність судна для плавання, – розповідає Олександр Мартиш.
Крім документів, у власників запитають і про рятувальні жилети для всіх членів екіпажу та рятівний круг. «Якщо з документами не все гаразд – складаємо протокол. Важливо також, щоб число пасажирів не перевищувало норму. А за недостатню кількість рятувальних засобів на перший раз попереджаємо», – продовжує керівник водної міліції.