Годі й говорити, що стаття із промовистою назвою на сайті «ЕХО з регіону» вже побила всі рекорди по кількості переглядів. Її жваво обговорюють і, безумовно, чекають продовження історії, яка розпочалася в районному «храмі культури». Ми ж спробували зустрітися з головними та другорядними персонажами трагіфарсу «Я тобі щас нос откушу, б… дь»
«Я готова надати запис на експертизу»
Ольга Павелець на запрошення відвідати редакцію відгукнулась оперативно. Під час розмови дівчина розповіла, що має 27 років, родом із Тернопільщини, закінчила Гадяцьке училище культури. До приїзду в Кобеляки працювала кореспондентом в ЗМІ, звукорежисером, світлотехніком та бек-вокалісткою в концертній програмі «Престиж-концерт».
У Кобеляки Ольгу запросив Сергій Городенко на посаду технічного директора шоу «Я вмію співати». А ось звукорежисером РЦКД, за словами дівчини, вона стала з ініціативи Володимира Проскури та Валентини Городецької. З 1 вересня Павелець була прийнята на роботу. І одразу, як стверджує Ольга, у неї почалися конфлікти із завідуючим відділом культури та туризму. На її думку, це сталося через те, що Володимир Костянтинович на той час вже мав іншого, свого, кандидата на посаду звукорежисера.
Про події, які передували скандальному діалогу, Ольга розповідає так: «Я ще й спитала Проскуру: «Я у вас офіційно працюю, чи ні? Якщо ні, то я не маю права озвучувати репетицію». Він відповів, що працюю офіційно, хоча він особисто моє призначення не ухвалював».
Після вже знаменитої «розмови» із завідуючим відділом культури, Ольга написала заяву в міліцію і отримала направлення на судмедекспертизу. Крім того, вона проходить обстеження у лікарів. Дівчина стверджує, що все це дасть їй змогу звернутися до суду з позовом про захист честі, гідності та ділової репутації. Вона готова довести автентичність диктофонного запису, оприлюдненого в Інтернеті. Щодо закидів у можливості монтажу, Ольга сміється: «Я — звукорежисер і я знаю, що можна сфабрикувати запис. Але знаю й те, що на це потрібен певний час. І за той проміжок часу, який пройшов з моменту конфлікту до написання заяви в міліцію, це неможливо. Це — по-перше. По-друге, і це знають фахівці, — виявити монтаж чи якусь підробку на плівці, а в мене старенький плівковий диктофон, дуже просто. А я готова у будь-який момент надати суду оригінал запису. Нічого там не сфабриковано. Оплачу, якщо потрібно, й експертизу. Все одно гроші ті з Проскури вирахують».
Проскура вчиться
А ось із Володимиром Проскурою нам поки що зустрітись не вдалося. Хоча одразу після появи статті в Інтернеті користувач, який назвався «Володимир Проскура», заявив, що готовий дати інтерв’ю журналістам. У відділі культури нам розповіли: «Володимир Костянтинович зараз у Полтаві на навчанні. І буде там ще тиждень».
Заступник голови Кобеляцької РДА Микола Шабалтій підтвердив, що Володимир Проскура зараз підвищує свою кваліфікацію на спеціальних курсах для держслужбовців. Микола Павлович навіть продемонстрував відповідні документи і наголосив: «Подивіться уважно на дати. Виклик на навчання і відповідне розпорядження щодо Проскури датовані ще задовго до скандалу».
Статтю в Інтернеті Микола Шабалтій, як і інші керівники району, вже читав. Щодо мір реагування, то посадовець заявив наступне: «Я пробував додзвонитися Володимиру Костянтиновичу. У суботу він був у дорозі, чутно було погано. Проскура сказав, що Павелець спалила апаратуру. Тільки-но він повернеться з навчання, як одразу ж напише пояснюючу записку. Потім буде прийняте наступне рішення. Яке, я не знаю, це не моя компетенція».
Ми залишили в РДА письмовий інформаційний запит з проханням прокоментувати ситуацію. А ось у відділі культури зробити це не вдалося. Володимира Проскури на роботі немає, а крім нього ніхто не має права приймати вхідну документацію.
Що кажуть свідки
Прямих свідків, які б чули розмову, записану Ольгою Павелець на диктофон, немає. Тому нам довелося говорити з людьми, котрі були в залі РЦКД за кілька хвилин до цього.
Гооворить Олексій Вакулинський: «Мене запросили на репетицію. Що за репетиція, я не знав. Казали, ніби-то до якогось дня села готуватимемось. Оля швендяла по залу, а Костянтинович сидів за пультом. Апаратура не фуричила, Костянтинович сказав: «Оля, пожалуйста, настрой апаратуру», а вона відповідала: «У мене робоче время кончилось». І матюкалась. Костянтинович не матюкався. Потом вони удвох удалилися. Оля вибігла і кричить: «Заберіть того дебіла зі сцени». Це вона про Проскуру. А як ми заввідділом культури будемо забирати? Думаю, Оля спровоцірувала Костянтиновича спеціально. Диктофон у неї я сам бачив».
Борис Ярошенко: «Я тоже був у залі. Да, чув, що Костянтинович заставив Олю настроювать апарат, а вона не хотіла. Чи був хтось із них п’яний? Не берусь стверджувати. Щоб хтось когось матюкав, я не чув».
Чим все закінчиться?
Сумнівів у тому, що на запису звучать голоси Павелець і Проскури, немає майже ні в кого. А нескладна експертиза здатна підтвердити, що запис не сфабрикований. Що буде після цього? Станом на середу 21 вересня Ольга Павелець ще не отримала всіх висновків лікарів. Але вже зараз відомо, що слідів побоїв на її тілі немає.
Якщо міліція порушить кримінальну справу, то це можливо по трьох статтях Кримінального Кодексу України. Статті, які можуть інкримінувати Володимиру Поскурі: 129 — «Погроза вбивством»; 296 — «Хуліганство» та 126 — «Побої і мордування». Уважно вивчивши їх разом з колишнім начальником Кобеляцького райвідділу внутрішніх справ Олександром Письмаком, ми прийшли до висновку, що якусь перспективу має хіба що стаття про мордування. Адже, згідно з нею, відповідальність наступає навіть після завдання удару, який спричинив фізичний біль. Погроза вбивством має бути не лише словесною. От якби Проскура приставив ніж до горла Олі…
А ось виграти суд про захист честі, гідності та ділової репутації дівчина може. Може «полетіти» з роботи Проскура і згідно Закону України «Про державну службу». Він же держслужбовець і давав присягу. А інцидент, за словами свідків, відбувся у приміщенні РЦКД і під час невідомо якої, але репетиції. Тобто, на робочому місці і під час виконання службових обов’язків.
Та, звичайно ж, остаточні висновки можуть робити лише фахові юристи.
Аналогії та прогнози
Ось без цього тут не обійдешся. Одразу на пам’ять приходять події 14 жовтня 2005 року за участю тодішніх перших осіб Кобеляцької РДА. Взагалі, будівля РЦКД є якоюсь неблагополучною. То голова адміністрації з першим замом там «чудять», то «найкультурніший» чоловік Кобеляччини.
Володимир Костянтинович, як відомо, не лише держслужбовець, а й затятий козацюга. Тому він не зміг чекати Покрови і почав дещо раніше. До речі, про дивні методи керівництва сигнали йшли й до цього. Говорить Володимир Білоусько, депутат райради від «Батьківщини»: «Я б цього «дєятєля» гнав поганою мітлою. Я йому ніколи не забуду і не прощу хамською поведінки у Комендантівці на 8 Березня. Після його «виступу» наші люди на сцену виходити бояться. Шкода, що мене тоді у клубі не було — летів би він і зі сцени, і з клубу, і з села».
Що робитиме влада? У свій час «регіонали» завзято і принципово критикували своїх попередників. У тому числі і за інцидент, який стався на Прокрову у 2005 році. Тодішня президентська вертикаль, як відомо, була слабкою. І тому тодішніх керівників району за гучний дебош покарали лише доганами. Влада нинішня претендує на те, щоб називатись сильною і професійною. Ось тут їм і «карти в руки».
Хоча вже зараз позиція РДА викликає здивування. Чому вони миттєво не відкликали Проскуру із навчання? Чого він там навчається — матюкатись не під диктофон?
Чи несе влада відповідальність за вчинок Проскури? Звичайно, несе. Адже він сам публічно заявив, що приїхав у район на особисте запрошення Анатолія Таранушича.
Звичайно, можна зайняти «страусячу позу» і чекати, доки все забудеться. Але така поведінка слабо асоціюється із сильною владою. Вона швидше личить затягнутим у шкіру прихильникам Захера-Мазоха.
(на фото - потерпіла Ольга Павелець)