Продовжуємо нашу ветеринарну рубрику, в рамках якої лікар-практик дає поради людям, які утримують тварин.
У цьому номері ветеринар Дмитро Биба в основному буде розповідати про проблеми, з якими стикаються люди, котрі в домашньому господарстві тримають корів. Актуальність теми важко переоцінити. Адже навіть за офіційною статистикою більшість молока, яке виробляється в Україні, поступає саме від індивідуальних власників, котрі тримають одну, дві або й більше корів. Для самих же селян ця тварина часто-густо є ледве не єдиною годувальницею. За відсутності у селах постійної і добре оплачуваної роботи саме здане молоко приносить людям «живі гроші». І втрата корови через хворобу може залишити її господаря без засобів для існування.
Частіше тримайте корову за хвіст
Однією із найбільш небезпечних хвороб корів, безумовно, є парез. Якщо його не лікувати, то тварина неодмінно загине.
Тому ветеринар Дмитро Биба радить усім власникам корів бути зараз особливо уважними. Парез може виявлятися як явно, так і тривати у латентній, тобто прихованій формі. У першому випадку тварина падає на задні ноги, їй важко пересуватись, у неї знижується температура. При латентному парезі корови на ноги не падають. Але потрібно насторожитись, якщо тварина переминається з ноги на ногу, погано встає, втрачає апетит.
Згадана хвороба виникає через те, що після родів корови втрачають багато кальцію та інших, необхідних для організму, мікроелементів. Вона проявляється, як правило, через місяць-півтора після отелу. Інколи власники тварин не звертають уваги на вищевказані симптоми. Вони думають, що корова щось не те з’їла. А вже стурбувавшись, ідуть по шляху найменшого спротиву: прямують до аптеки і купляють різні медпрепарати. Найчастіше — це різні вітаміни та спеціалізовані добавки. За допомогою них люди думають ліквідувати дефіцит мікроелементів. Дмитро Биба, як ветеринар-практик, наголошує, що це є хибним шляхом. Він говорить:
— Усі ці вітамінні добавки, безумовно, потрібні й корисні. Їх необхідно вводити до раціону тварин. Але вони є суто профілактичними засобами. Тобто, їх потрібно застосовувати до хвороби, щоб парез не виник. А вже коли корова захворіла, вони не діють. Це — не ліки. Люди марно витрачають свої зусилля і гроші. А головне — марнують дорогоцінний час.
Є старі, дідівські методи діагностування парезу. Після отелу кожен господар повинен регулярно заглядати корові в рота і тримати її за хвіст. Якщо нижні зуби тварини хитаються — це ознака парезу. Якщо та частина хвоста, що ближча до хребта, стала м’якою, легко гнеться — це теж ознака того, що з організму тварини «пішов» кальцій. І потрібно бити на сполох.
Дуже часто після отелу коровам дошкуляє залізо. Металеві предмети до організму худоби потрапляють під час випасу. Корови їх просто ковтають, пасучись на луках. Досить довго та «залізяка» може нічим себе не проявляти, не завдаючи тварині ні шкоди, ні дискомфорту. «Заявляє» залізо про себе після отелу. Під час спазмів, пов’язаних з родами, метал впивається у внутрішні органи і травмує їх. Лише кваліфікований лікар може точно встановити, від чого страждає тварина. І лише він може призначити правильне лікування. За словами Биби, звернувшись до ветеринара, господар отримує подвійну користь. По-перше, він економить гроші, не купляючи непотрібних препаратів, а по-друге, і це головне — він зможе вилікувати свою годувальницю.
Мажте вим’я глиною, але поспішайте до ветеринара
Іншою небезпечною хворобою, яка навесні дошкуляє коровам, є мастит. Перенісши його, тварина, швидше за все, виживе. Але неодмінно втратить продуктивність. У кращому випадку, господар буде змушений продати свою корівку на м’ясо.
Про виникнення маститу можуть сигналізувати слизьку клубочки, які видно на цідилку після доїння. Більш явною ознакою є набряк вимені. Цей симптом потрібно ліквідовувати негайно. Як правило, корові прописують сечогінні препарати і мазі, які знімають набряки. Часто застосовують людський препарат диклофенак-гель. Якщо його немає під рукою, а до аптеки далеко, то в пригоді стає інший дідівський метод — вим’я обмазують рудою глиною, змішаною з оцтом і доведеною до консистенції рідкої грязюки. Але, знову ж, слід пам’ятати, що боротьба із набряком як симптомом маститу не є лікуванням. Як і чим лікувати — скаже лікар. Як правило, після того, як визначить збудників хвороби. Це можуть бути стафілококи чи інші бактерії.
Кліщі вже на старті
Якщо коровам навесні дошкуляють парез і мастит, то інші брати наші менші — собаки часто потерпають від укусів кліщів та хвороб, які переносять ці кровососи.
Весна вже остаточно перемогла і стабільна плюсова температура розбудила зголоднілих за зиму кліщів. Вони чатують скрізь — не лише в лісі, а навіть у траві, поряд з вашою домівкою. І першими жертвами кліщів стають собаки. Крім того, що ці комахи, кусаючи, завдають шкоди організму тварин своєю отрутою, вони ще й розносять смертельно небезпечну хворобу — піроплазмоз.
Ще вранці ваш цуцик може бути веселим і грайливим, а ввечері перетворюється на млявого зомбі. Температура у собак після зараження піроплазмозом підскакує до 40 градусів. Але ніс при цьому залишається мокрим. І тому люди не звертають уваги на зміну поведінки своїх чотирилапих друзів. А хвороба тим часом робить свою чорну справу. Невдовзі у собаки з’явиться жовтуватість в очах, сеча почорніє. А потім песик помре через те, що в нього розкладеться печінка.
Для того, щоб запобігти смертельній хворобі, потрібно обов’язково обробляти своїх собачок і кішечок краплями від бліх та кліщів. Асортимент таких препаратів у ветаптеках більш ніж достатній. Якщо ж тварина все ж захворіла — негайно до лікаря. Якщо звернутися вчасно — лікування недороге й нескладне. А головне — дає повну гарантію одужання.
— Людям піроплазмозу боятися не слід, вони ним не хворіють, — наголошує ветлікар. — Але кліщів остерігатись потрібно у будь-якому разі. Адже в рідкісних випадках люди гинуть від одного чи кількох укусів просто через те, що мають індивідуальну надчутливість до отрути цих комах.
Наступного разу ми домовились з Дмитром Бибою поговорити про сказ.
Важливо знати
• Мастит виліковується за 2-3 дні. Якщо ви лікуєте його тиждень чи два — це означає, що робите це неправильно.
• Частіше мацайте хвіст вашої корови. Біля хребта він повинен бути твердим. Якщо зм’якне — з організму «пішов» кальцій.
• Піроплазмозом, від якого гинуть собаки, люди не хворіють.
• Телефон Дмитра Биби: (067)589-79-76