Із травня цього року рівень води зменшився на кілька метрів. Там де нещодавно ще була вода – зараз красуються кущі висотою в ріст людини.
– Тут, де я зараз стою, ще рік тому було по шию води, – розповідає кобелячанин, що живе неподалік. – Ось подивіться, скільки пластикових пляшок валяється! (показує) Це точно через сміття таке з ставком робиться.
Чи насправді причиною таких різких змін є людський фактор – «на око» визначити не можна. Якщо це природне явище – буде неможливо його зупинити. А якщо ні? Не вивчивши це питання, кобеляцька громада назавжди може втратити водойму.
На місце прибув держінспектор державної екологічної інспекції в Полтавській області Володимир Калюжний. Він зафіксував велику кількість сміття, яке знаходилось не лише неподалік ставка, я й в його центрі (на дні спеціальної споруди).
– Площа цього ставка півтора гектари, – повідомляє Володимир Калюжний. – Це біда не тільки цього ставка, це біда по області. На сьогодні в районі знаходиться 56 ставків і лише 5 – орендовані.
Далі Володимир Миколайович зробив екскурсію до ставка неподалік села Яблуневе. Ще чотири роки тому на цьому місті не було нічого. Землю орендував підприємець і створив штучну водойму. Ставок не загороджений, береги уквітчані ромашками. У порівняно чистій воді квакають жаби, плавають змії. Рука господаря одразу відчувається.
Голова міської ради Олександр Ісип: «В міській раді немає договору оренди з жодним користувачем відносно даних водних ресурсів та земельної ділянки, що знаходиться на цій території. Для бажаючих орендна плата становитиме від трьох до дванадцяти відсотків від експертної оцінки. Я, як голова міськради, обіцяю, що буду ставити питання перед депутатами та виконавчим комітетом, щоб затвердити мінімальний відсоток з можливого, тобто три відсотки. Цей ставок є штучною гідротехнічною спорудою. Він буде належати міській громаді, доки не з’явиться бажаюча особа орендарювати і господарювати. Перш за все, це повинна бути людина – інвестор, тобто мати можливість вкласти кошти, а не взяти їх.
Великий відсоток води до ставка надходив з підземних джерел. Чому впала вода? Можливо, там щось забилося – потрібно чистити. А можливо, вичерпалось підземне джерело. Цей ставок є такою водоймою, яка знаходиться на схилі, він не може бути повністю надійним. Тільки-но вода знайде як – вона буде стікати нижче. В будь-якому разі на ці питання повинні дати відповідь спеціалісти. Міська влада коштів немає і найближчим часом не матиме на виконання необхідних робіт по розчистці цього ставка».
Голова постійної комісії з питань екології та раціонального природокористування Полтавської обласної ради Анатолій Шкарбан: «Якщо ставок знаходиться в межах міста, то посприяти вирішенню питання може лише міська влада. Потрібно укласти договір з експертами, які зможуть виявити причину всихання ставка».
Депутати міської ради обіцяли винести це питання на обговорення під час чергової сесії. Сподіваємось, до того часу з ставка не зникне остання крапля води.