Чергове опитування у Нових Санжарах ми провели на тему: «Чи святкуєте Ви 1 травня?». Тема вибрана невипадково, бо, як відомо, особливою популярністю це свято користувалося в радянські часи. Ми вирішили дізнатися, чи відзначають це свято новосанжарці. І якщо відзначають, то як.
Опитування було проведено на місцевому ринку та у центральній частині містечка. В опитуванні взяли участь 30 респондентів. Результати були наступними: 11 опитуваних відповіли, що 1 Травня святкують. 19 чоловік пояснили, що ніяк це свято не відзначають.
Серед усіх відповідей потрібно виокремити цікавий момент, що святковим цей день є для людей похилого віку. Яскравим підтвердженням цього є фраза одного з респондентів:
— У нас традиція така в родині, що святкуємо 1 травня. Накриваємо стіл, збираємося родиною. Для батьків — це свято.
На противагу старшому поколінню, молодь і люди середнього віку не відзначають 1 Травня. Саме вони склали переважну частину тих, хто не вважає цей день святковим. І так це обґрунтовували:
— Це для мене просто вихідний день.
— Я свідок Єгови і ніяких політичних свят не святкую.
— Святкую перше травня на городі.
Потрібно підкреслити, що ті, хто не святкують цей день, переважно використовують його для посадки городу. Одна з респондентів сказала:
— Ми вдячні, що взагалі є таке свято. Можемо хоч посадити город.
Історична довідка
День міжнародної солідарності трудящих — свято, що відзначається в 142 країнах. 1 травня 1886 року американські робітники організували страйк із вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією. У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу в пам'ять про виступ робітників Чикаго прийняв рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Уперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений у 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах.