«Дуже важко шукати чорну кішку у темній кімнаті, особливо, коли її там немає». Цей загальновідомий вислів, який став ледве не банальним, приписують китайському філософу Конфуцію. Він сказав цю фразу задовго до народження Ісуса Христа. Але, як і будь-яка справжня мудрість, афоризм про пошуки кішки залишається актуальним і зараз.
Згадати Конфуція і його крилатий вираз примусили події які почали розгортатися після виходу в світ минулого номера «ЕХО». А конкретніше — редакційної статі під назвою «А діти ж не винні». Стаття викликала певний резонанс. І, як завжди це буває під час полеміки, одні люди вважають, що автор правий, інші — що безпідставно спаплюжив достойних і шанованих громадян. Є в цьому розвитку ситуації як негативні, так і позитивні моменти. Перших — менше, тому почнемо з них.
Як виявилось, частина читачів так і не зрозуміла сенсу статті. Тому повторю головну ідею ще раз. Якщо ви хочете знайти чорну кішку у темній кімнаті — увімкніть світло. Хочете побороти корупцію і побори у навчальних закладах, у всіх, без винятку — будь то школи чи дитсадки — розкажіть про це, не боячись наслідків. Або зробіть ще щось. Дійте, вибір завжди є. Одна знайома розповіла про вибір, який вона зробила. Ця жінка принципово не здає кошти на пластикові вікна, лінолеум, ремонти дахів та фітобари в школах. І ось в один не надто прекрасний момент вона побачила, що її дитину утискають. Точніше — свідомо і нахабно занижують оцінки. Жінка без крику і сліз перевела свого малюка на навчання в іншу школу. І, за її словами, прекрасно себе почуває. Прекрасно почуває себе і дитина.
Тепер про позитив. Автору статті довелось зустрітися із групою розгніваних батьків і директором однієї із шкіл району. Хоча в статті не був названий жоден заклад, жодне прізвище, люди вирішили, що занадто прозорі натяки вказують на конкретну школу. Спочатку розмова велась на дещо підвищених тонах, потім сторони порозумілись. Мені, як автору натяків, що не підтверджені розповідями неанонімних свідків чи документами, довелось вибачитися. Визнаю це і роблю ще раз — публічно. Так, вчинив непрофесійно. Адже є презумпція невинуватості. Не спіймав на гарячому, не довів вину — не звинувачуй. Що ж, вік живи — вік учись. І ця наука — однозначний позитив.
Далі позитиву ще більше. Директор школи і батьки визнали, що будь-які пожертвування у школі є виключно добровільними. Жоден класний керівник, жоден завуч не має права вимагати грошей на пластикові вікна, фітобари, лінолеум та двері. Також було заявлено, що педагоги виступають категорично проти подарунків від батьків. Вони навіть квіти інколи відмовляються приймати. Адже збір коштів на подарунки вчителям — це корупція, це порушення закону.
…Чорна кішка не знайдена. Але якщо вона там, у темній кімнаті, є, то рано чи пізно знайдеться. Світло хтось увімкне. Або кішка нявкне.