Проблема взаємодії державі та її громадян у розрізі сплати обов’язкових податків і зборів є актуальною для всіх країн світу. Так вже створена людина, що їй не хочеться віддавати в казну свої гроші зароблені чесним, або й не дуже, шляхом. Яскравим підтвердженням цього є нещодавній скандал із еміграції з Франції всесвітнього відомого актора Жерара Депардьє. Ну не хоче чоловік віддавати державі 75% зі своїх мільйонних заробітків.
У Україні питання податкової дисципліни ще актуальніше. Рядові платники, особливо підприємці, певно надивившись і наслухавшись про офшорні подвиги своїх старших колег теж не надто горять бажанням виявляти дива законослухняності. Відверто кажучи їх можна зрозуміти. Особливо з огляду на сумнівну ефективність використання бюджетних коштів. Так, приміром, українці вже більше року щодня сплачують збір на утримання доріг, який закладений у вартість бензину та дизпалива. І це вже не ті 50 чи 100 гривень у рік, як було раніше. Зараз ці суми обраховуються тисячами, а дороги, особливо в сільській місцевості, кращими так і не стали. Щось схоже відбувається і в питанні сплати внесків до пенсійного фонду. Чимало підприємців розмірковують так: «— Невідомо чи доживу я до пенсії, тому й платити у пенсійний фонд не буду.»
Можливо, саме через це лише 70% підприємців, які здійснюють свою діяльність у кобеляцькому районі виконують вимоги законодавства про єдиний соціальний внесок в Україні. Ще менше кобелячан зважились робити внески у всі без винятку соціальні фонди. Їх всього-на-всього 32 чоловіка. Це 2% від загальної кількості платників. Хоча число таких платників постійно збільшується. У минулому році їх було лише 19. Між тим річна різниця у сумі оплати в порівнянні із звичайним єдиним соціальним внеском становить 250 гривень.
У кобеляцькому відділенні пенсійного фонду стверджують, що практично всі бізнесмени, які робили внески у різні соціальні фонди на протязі року скористалися хоча б якими-небудь пільгами. Хтось з’їздив по пільговій путівці в санаторій, а хтось просто отримав виплату перебуваючи на лікуванні.
Є й протилежні приклади. Кілька років тому в ДТП загинув один місцевий підприємець. Після смерті у 30-річного чоловіка залишились сиротами троє дітей. Але по скільки бізнесмен діяв нелегально, не роблячи ніяких відрахувань в жоден фонд, то малюки залишилися без соціальної допомоги по втраті годувальника.