Останнє свято з серії новорічних — Старий Новий рік — має безліч цікавих обрядів і традицій для святкування.
Походження свята
Старий Новий рік — це Новий рік, який святкували раніше за юліанським календарем (за старим стилем). Як і теперішній Новий рік, Старий Новий рік у ті часи святкували з 31 грудня на 1 січня. Але після встановлення нового літочислення у 1918 році, дата святкування зрушилася на північ з 13-го на14 січня (за новим стилем). Після переходу на новий стиль, за традицією, Старий Новий рік продовжують святкувати і сьогодні.
В Україні звичай відзначати Старий Новий рік пов’язаний іще й з церковними святами. Так, 13 січня відзначається свято Маланки, а 14 січня — Василів день. До речі, сучасний Новий рік випадає на різдвяний піст, а Старий Новий рік — уже ні.
Обряди і варіанти святкування Старого Нового року
Вечір напередодні Старого Нового року збігався з українським народним святом Маланки. Святкування його походить від давнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем — це також день преподобної Меланії.
За традицією, 13 січня готували ситну їжу до вечора, тому його ще називали Щедрим. Після вечері, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, аби Новий рік зустріти зі згодою. А хлопці, які перед цим «отримали гарбуза», удруге посилали сватів з надією на згоду.
Обов’язковими частуваннями на столі в цей день були пироги, вареники з сиром, страви зі свинини, млинці та різні ковбаси. На ранок наступного дня молодь проводила щедрування і посівання та просила у господарів будинку смачні дари. Що відбувається і до цього часу.
Як передбачити майбутнє на Старий Новий рік
Старий Новий рік відомий своїми святковими ворожіннями і містерією, пов’язаної з ними. Дівчата в цей день завжди ворожили, щоб дізнатися про своє майбутнє, побачити судженого. У наш час дівчата, як і раніше, також прагнуть якомога швидше дізнатися своє майбутнє. Для тих, хто хоче долучитися до старого обряду пропонуємо декілька прикладів цікавих ворожінь:
1. Вареники з сюрпризами
Найпоширеніша традиція в Україні в ніч на Старий Новий рік ліпити і варити вареники, частина яких з сюрпризами. Якщо попадалося:
борошно — до мук, квасоля — до дітей, ґудзик — до обнови, цукор — життя в майбутньому році солодке, сіль — не дуже солодке, перець — життя з перчиком, нитка — до дороги, копійка — до грошей.
У кожній місцевості значення сюрпризів можуть відрізнятися, але сама традиція дуже тепла і дружня, адже дозволяє зібратися і поспілкуватися всій родині.
2. Воскові фігури
За допомогою ножа незаміжні дівчата знімали зі свічки трохи воску та розігрівали в ложці над свічкою до рідкого стану. Під час нагрівання — загадували бажання. Виливали віск у тарілочку з холодною водою і дивилися на символи, які утворилися з воску. Кожна дівчина тлумачила ці символи по-своєму. Комусь траплялися навіть образи сужених.
3. Паперові вісники
На невеликих паперових смужках писали значущі для себе події, наприклад: весілля, народження дитини, гроші, знайомство, переїзд, зміна роботи, і тому подібне.
Ці смужки клали на борт ємності, у якій була вода. Далі в половинку шкаралупи волоського горіха ставили маленьку свічку і спускали на воду. Не направляючи свічку, чекали, доки вона сама підпливе до папірця. Подія, написана на записці, повинна була відбутися в майбутньому році.
Окрім ворожінь, у ніч на Старий Новий рік люди намагаються передбачити майбутнє за прикметами. Ось деякі з них:
— якщо ніч після Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не лише для людей, але й для худоби;
— якщо сонце високо зійде, весь рік буде щасливим, а особливо добрим буде садовий урожай;
— якщо іній рясно покриває дерева, буде врожай зернових і хороший медозбір;
— якщо падає м’який сніг — до врожаю, а коли тепло, то літо буде дощовим;
— якщо на Меланії відлига, то чекають теплого літа.
Ми поцікавились у кобелячан, як саме вони святкуватимуть свято Старого Нового року та Маланки. Більшість із них відповіли, що збиратимуться у колі рідних та близьких. Проте, святкування буде вже не таким яскравим та гучним, як зустріч Нового року.
Подружжя Алла та Анатолій: «Ми святкуватимемо свято Старого Нового року. Проте, скромно, не так, як Новий рік. Зберемось разом усією родиною. Тим більше, що вона у нас велика та дружня».
Оксана, 25 років: «У цей день усі члени нашої сім’ї обов’язково збираються разом. Мама готує смачну вечерю, у тому числі і варенички з сиром».
Ігор, 16 років: «Ми нашою компанією збираємось ходити і вітати знайомих і друзів. Для цього будемо переодягатися в різні смішні костюми. Сидіти дома не хочемо. Бо це скучно. А так є привід хоч якось повеселитися».
Ольга, 19 років: «У цей вечір я буду гадати на суженого-ряженого. Надіюсь, цього разу мені вдасться дізнатися своє майбутнє».
Ірина Андріївна, пенсіонерка: «Я приготую смачну вечерю: домашню ковбаску, пироги та вареники з сиром, млинці. Багато наготувати не вийде, бо після Нового року грошей вже не багато залишилось. У цей вечір до мене прийдуть діти та онуки. Разом і відсвяткуємо».
Аня та Оля, школярки: «14 січня ми з подругою збираємось ходити щедрувати. Нам завжди дають багато грошей», — сміються дівчата.
Інна, 21 рік: «Новий рік та Різдво — це сімейне свято. А на Старий Новий рік ми зустрінемось із друзями і підемо меланкувати. Надіюсь, буде весело».
Саша, 30 років: «А в мене празнувати не буде возможності. Хоть і хочеться. Робота в мене така.»
Інна, 39 років: «Наша сім’я рада ще одному празнику і поводу повеселитися. Я накрию стіл і запрошу друзів».
Анна, 29 років: «Ще не задумувалась, як святкуватиму. Та обов’язково буду. Бо свят багато не буває. Є можливість відсвяткувати ще одне. Чому б і ні?».
Отже, ворожіть, щедруйте, святкуйте і не забувайте привітати своїх друзів і близьких. До того ж Старий Новий рік — це ще один привід, щоб зібратися у родинному колі та ще раз загадати новорічне бажання.