Земельні відносини в Україні посідають одне з чільних місць у житті держави та суспільства. Стаття 14 Конституції України проголошує, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Відповідно до Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI платять за землю власники земельних ділянок та землекористувачі.
Об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Суб’єкти господарювання юридичні та фізичні особи-підприємці самостійно розраховують суму податку на поточний рік, зазначають її в декларації, яку подають до органу ДПС не пізніше 20 лютого поточного року за місцезнаходженням земельної ділянки з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Сплату провадять щомісяця до 30 числа.
Нарахування податку за землю громадянам здійснюють інспектори державної податкової служби. Розмір податку, який необхідно сплатити, зазначають у платіжному повідомленні-рішенні, яке надсилають громадянину поштовим зв’язком або вручають особисто. Вказану у повідомленні суму податку громадяни зобов’язані сплатити з 1 липня по 29 серпня поточного року. У разі несвоєчасної сплати податку нараховується пеня.