7 лютого став по-справжньому «чорним днем» у житті майже тридцяти полтавців, на яких протягом всього кількох годин у Київському районі, зокрема в районі вулиць Артема, Халтуріна, Пушкіна та Нечуй-Левицького, нападав
безпритульний пес.
Згодом повідомлення про напад оскаженілого собаки до міліції та рятувальних служб надходили буквально щогодини. І вже не лише з Київського району, але й з Огнівки. Так, на одній з вулиць пес накинувся на жінку, яка ішла з п’ятирічною дитиною. Укусивши молоду матусю, котра затулила собою доньку, пес накинувся на іншу жертву – літню жінку. Та спробувала відбитися сумкою, але тварина таки зуміла вчепитися зубами в одяг переляканої пенсіонерки. Потім, залишивши жінку, пес накинувся на чоловіка, який їхав вулицею на велосипеді. Той не втримав рівновагу й упав, також не зумівши захиститися від гострих зубів. Наступного дня до лікарень міста з укусами звернулося 29 дорослих та 10 дітей. До того ж з’явилася тривожна інформація й про те, що здичавілий пес покусав і кілька домашніх собак, яких вигулювали полтавці.
В обласному центрі почалася тиха паніка: дітей боялися відпускати на вулицю самих, та і дорослі зайвого разу не виходили з квартир. Ситуація загострилася ще й через те, що в міських поліклініках, куди прямували за медичною допомогою покусані, не виявилося потрібної вакцини. Жертвам нападу собаки пропонували шукати її самим і купувати за власні кошти. Правда, трохи згодом чиновники заявлятимуть, що вакцина нібито була, але її запасу не вистачило. Хоча майже всім, хто того дня звертався до міського травмпункту, відмовляли в рятувальних уколах через відсутність сироватки. Чому місто виявилося не готовим до надзвичайної пригоди, з’ясовували вже наступного дня. А 8 лютого постраждалі та їхні родичі падали з ніг, бігаючи по аптеках обласного центру в пошуках рятівної сироватки, без якої жертви пса були приречені на страждання або навіть і смерть. Одна із жертв чотирилапого хижака розповіла журналістам, що дозу вакцини в аптечному закладі їй продали за 570 гривень. Це лише на один укол. А їх медики мають зробити 5—7, залежно від місця укусу. Тож лікування від сказу однієї особи обійдеться не менше, ніж три тисячі гривень. Сьогодні, коли в Полтаві «править бал» безробіття і люди, не отримуючи зарплату, часто не можуть придбати найнеобхідніше, вулична пригода для більшості покусаних стала справжньою катастрофою.
Слід віддати належне оперативним службам, де дуже швидко почали пошуки собаки, котра, за словами очевидців, мала всі ознаки тварини, хворої на сказ. Адже, за словами жертв безпритульного пса, з його відкритої пащі текла слина. З’явилися і його прикмети: рудий пес висотою у холці близько 40 сантиметрів, із довгим хвостом та вухами, що стирчать. Відшукати в майже 300-тисячному місті таку собаку стало непростим завданням. Ветеринарна служба звернулася до полтавців із закликом про допомогу у відлові бродячої тварини та повідомила номери телефонів, за якими необхідно було телефонувати, якщо щось стане відомо про собаку. Кажуть, що ті телефони не замовкали, бо городяни раз у раз телефонували, вважаючи, що бачили саме «того» рудого пса. На його пошуки кинули бригади комунальників з дванадцяти осіб, спеціалістів МНС, карантинної служби та міліціонерів. Зокрема посилили патрулювання вулиць Київського району. Останнім, як розповів представникам ЗМІ помічник начальника Київського райвідділу міліції майор міліції Володимир Пасічко, дозволили застосовувати зброю, якщо правоохоронці стануть свідками нападу собак на людей. До вечора восьмого лютого вдалося спіймати всього двох рудих собак. Правда, за прикметами, котрі захисники тварин назвали в Інтернеті, вони не дуже були схожі на того пса, який тримав у напрузі обласне місто. Але їх про всяк випадок помістили до кліток на 14-денний карантин. До речі, стало помітно, що в полтавців, котрі дізналися про пригоду й небезпеку, яка на них чатує, дещо змінилося ставлення до безпритульних тварин (раніше чимало жалісливих городян щодня підгодовували собак). Похитнулися й позиції захисників тварин, зокрема волонтерів громадських організацій «Юний європеєць» та «Право на життя», котрі виступали з коментарями щодо ситуації та намагалися заспокоїти жителів міста й висловлювали сумнів, що пес, який кусав людей, був справді хворий на сказ.
У Полтавській міській раді терміново скликали засідання надзвичайної протиепідемічної і протиепі-зоотичної комісії, засідання якої двічі протягом доби проводила заступник міського голови Світлана Порохня. Представники Полтавського обласного комунального підприємства «Полтавафарм», управління охорони здоров’я, освіти, медичних закладів міста, ветеринарної медицини та житлово-комунального господарства, юридичного управління міськвиконкому, міської санепідемстанції радилися та шукали вихід із ситуації. Вона могла стати непередбачуваною, адже навіть важко було спрогнозувати, скількох ще інших собак покусав хворий пес. Ті в свою чергу так само могли захворіти на сказ — і тоді Полтаву чекала б справжня епідемія. Правда, якщо дані про те, що рудий собака виявиться справді хворим на сказ. Першочерговою проблемою, яку потрібно було негайно вирішити, — це забезпечити медичні заклади обласного центру достатньою кількістю вакцини проти сказу. Її потребували все більше й більше людей. Приміром, одному постраждалому з підозрами на зараження сказом необхідно робити щеплення декілька разів: на 1-й, 3-й, 7-й, 14-й та 90-й день. Щоб знайти таку кількість вакцини, безпосередньо на засіданні комісії зв’язалися із її виробниками у Києві, Дніпропетровську, Харкові. Із Харкова вакцину привезли вже пізно ввечері 8 лютого. Було вирішено всіх покусаних собаками вакцинувати безплатно. Про введення карантину в місті поки що офіційно не говорять.
Правди нікуди діти: сьогодні, очевидно, ще зарано робити якісь висновки з пригоди, котра зненацька приголомшила полтавців, адже наслідки укусів можуть проявитися не одразу, а через кілька днів, а то й тижнів. Увесь цей час жертви безпритульного пса перебуватимуть у стані тривожного очікування. Так само неспокійно почувається наразі й решта полтавців, котрі з тривогою слідкували за розвитком подій. Для городян тепер кожний безпритульний собака – потенційна загроза їхньому здоров’ю. Чимало запитань у полтавців з’явилося і до міської влади. Головне з них – як сталося так, що в лікарнях обласного центру забракло життєво необхідної вакцини. І це при тому, що напади бродячих тварин на городян в місті далеко не поодинокі.
За даними управління з питань надзвичайних ситуацій Полтавської облдержадміністрації, «станом на 06.00 11 лютого 2013 року до лікарняних закладів м. Полтави за медичною допомогою внаслідок укусів собаки звернулися 47 громадян, з них 11 дітей. Для пошуків і відлову тварини були задіяні працівники управління ветеринарної медицини міста Полтави та співробітники ТУ МНС України у Полтавській області. О 13.00 10 лютого собаку, яка за ознаками (колір, розмір, агресивна поведінка) відповідає опису постраждалих, було знешкоджено та направлено на експертизу. Водночас пошуки не припиняються і будуть зупинені тільки після отримання експертного висновку та відсутності звернень людей до лікувальних закладів».