23-го квітня традиційно відзначають Всесвітній день книги і авторського права. Ми провели соцопитування і з’ясували, чи дружать новосанжарці з книгою, а також дізналися у районній та сільських бібліотеках, що найбільше полюбляють читати відвідувачі.
У нашому опитуванні взяли участь 20 респондентів різних вікових категорій. На наше запитання «Чи любите Ви читати?» і прохання пригадати назву останньої прочитаної книги, перехожі відповідали по-різному.
Андрій, 24 роки:
— Цікавлюся документами, дореволюційною літературою та спеціалізованою літературою для художників, так як займаюся живописом. Нещодавно дочитав «Звіт Кобеляцької земської управи до 1903 р.»
Олена, 52 роки:
— Постійно читаю. Остання прочитана книга — «Бріда» Пауло Коельо.
Віта, 36 років:
— Художню літературу не читаю, читаю корисне, по господарству, і дитині віршики.
Валентин, 63 роки:
— Раніше читав історичну літературу, остання книга була про Потьомкіна, а тепер із зором погано.
Олексій, 46 років:
— У дитинстві фантастику любив. Зараз читаю в основному християнську літературу, про взаємовідносини в сім’ї, на роботі. Нещодавно дочитав книгу «Бог, где мои деньги?», автора не пам’ятаю.
Юлія, 25 років:
— Читаю дитині, а для себе часу не знаходжу.
Чоловік, представлятися відмовився:
— Два роки тому прочитав «Кримінальний кодекс»…
Тамара, 53 роки:
— Читаю постійно. Остання книга, яку прочитала, — «Троянда ритуального болю» Романа Процюка. Коли буває важко у житті, читаю Ліну Костенко.
Борис, 73 роки:
— Читаю рідко. Востаннє прочитав біографію повії, під назвою «11 хвилин», автора не пам’ятаю.
Тож, як виявилося, з 20 опитаних, 8 чоловік літературою не цікавляться взагалі, інші 12 розділилися на тих, хто не уявляє свого життя без книги, і тих, хто читає рідко, коли змушують обставини.
За словами працівників Новосанжарської районної бібліотеки, серед їхніх постійних відвідувачів є люди як пенсійного, так і юного віку. Серед пенсіонерів чоловіки віддають перевагу літературі на військову тематику, жінки в основному полюбляють читати про кохання. Молодь читає твори сучасних українських авторів: Сергія Жадана, Оксану Забужко, Ірен Роздобудько, Любка Дереша, Марію Матіос, Наталку Сняданко. Також часто запитують журнали з в’язання та вишивки. Не менш популярними серед новосанжарців є книги на історичну тематику. Неабияким попитом користуються філософські твори Пауло Коельо.
У нехворощанських поціновувачів літератури смаки дещо інші. Бібліотекар Світлана Котова розповідає, що охочих почитати у селі чимало.
— Пенсіонери з цікавістю читають книги «Бабин Яр», «Крути, січень 1918», про голодомор беруть, дивуються, що не знали раніше цих сторінок з історії нашої країни. Також люди беруть читати Забужко, Жадана, Дяченків, хоча відгукуються неоднозначно, комусь до вподоби, дехто плюється, — говорить бібліотекар.
А от у селі Лелюхівка дітям ще з дитсадка намагаються прищепити любов до літератури. З ними часто проводить зустрічі працівник сільської бібліотеки Валентина Поставна. Дорослі відвідувачі бібліотеки, за її словами, найчастіше запитують детективи, довідкову літературу та українську класику.
Судячи з почутого, поціновувачів якісної літератури або просто любителів почитати на дозвіллі серед новосанжарців немало, хоча більшість все ж таки проводить вільний час, сидячи в соцмережах або перед телевізором.