Чи приносять сонцезахисні окуляри користь, чи вони, скоріше, шкідливі для зору? Журналісти «ЕХО» спробували знайти відповідь на це запитання.
Хтось є затятим прихильником сонячних ванн, а хтось категорично не допускає попадання сонячних променів у очі, вважаючи їх згубними для власного зору. В цілому, думки офтальмологів зводяться до того, що сонце корисне для очей, але в дуже помірних кількостях.
Медики рекомендують підходити до вибору окулярів особливо серйозно. Адже купуючи дешеві і неякісні окуляри, яких тепер безліч, ми ризикуємо спровокувати появу дистрофії сітківки очей або катаракту. Щоб цього уникнути, необхідно враховувати такі фактори, як якість оправи, затемненість скла і їх колір. Загалом, цей невеликий аксесуар може стати для вас не просто захистом від ультрафіолетових променів, але і додати вашому стилю неординарності та вишуканості.
За словами лікаря-окуліста Людмили Строніної, ультрафіолет дуже шкідливий для очей, адже від попадання його в область макули, зір може погіршуватися. Тому лікар наголосила, що окуляри корисні для очей. Тільки до їхнього вибору потрібно підходити ретельно.
Якими мають бути колір, форма та оправа окулярів?
Вибір кольору сонцезахисних окулярів, як правило, залежить від ваших особистих уподобань. Але крім цього, корисно знати, як ті чи інші відтінки впливають на сприйняття навколишнього світу.
Кращими кольорами для лінз, на думку лікарів, є зелений, сірий і відтінки коричневого. Зелений розслабляє очі і заспокоює нерви. Такі скельця корисні для людей із початковою стадією глаукоми. Сірий колір мінімально спотворює кольори, а коричневий знімає втому і допомагає ясно бачити при яскравому світлі й відблисках.
Найнебезпечнішими для зору вважаються сині і фіолетові лінзи. Ці кольори стимулюють розширення зіниць, тим самим очі отримують більш високу дозу опромінення. Не рекомендують лікарі також червоні, жовті та оранжеві скельця. Вони можуть викликати роздратування і навіть підвищити очний тиск.
До речі, окуляри з дзеркальним ефектом призначені усунути відблиски, наприклад, на морі або в сніжних горах. Лінзи, затемнені, в основному, у верхній своїй частині з плавним переходом донизу, підійдуть, коли потрібно захиститися тільки від яскравих верхніх сонячних променів. Але такий варіант може приводити до швидкої стомлюваності очей. Тому бажано, аби окуляри мали рівномірне затемнення. Дуже темний колір скла негативно відображається на очах. Тому варто обирати середній ступінь затемнення.
При виборі окулярів має значення і вигин лінзи. Тільки це вже залежить від індивідуальних особливостей очей. Припустимо, ви добре відчуваєте себе з плоскими лінзами, а опуклі викликають у вас дискомфорт. Це може бути пов’язано з прихованими проблемами. Наприклад, з порушенням бінокулярного зору. Тому, якщо ви відчуваєте хоч найменшу незручність, краще відмовтеся від цієї моделі окулярів.
Від матеріалу оправи залежить не тільки вага та міцність сонцезахисних окулярів, а й алергенні властивості. Алергію найчастіше викликає нікель, який використовується в багатьох сплавах. Нержавіюча сталь, титан, золото і срібло вважаються гіпоалергенними.
Що стосується оправи, то головне правило дуже просте: якщо ви вибрали для себе модну оправу, у якій відчуваєте себе впевнено і комфортно, то це найкращий варіант.
Для кожного типу обличчя підходять різні окуляри, але загальне правило одне: верхня межа окулярів повинна повторювати лінію брів. Що стосується форми, то за допомогою сонцезахисних окулярів можна коректувати контури обличчя на ваш смак.
Добре підібрані сонцезахисні окуляри захищатимуть чутливу шкіру в області очей. Косметологи також рекомендують із настанням теплої пори року використовувати легкі сонцезахисні креми для додаткового догляду за шкірою обличчя.
Скло чи пластик?
Ми вирішили відвідати одну з торговельних точок, де продають сонцезахисні окуляри. Вікторія Колісник надала нам вичерпну інформацію про якість окулярів, які вона має в наявності.
За її словами, існує досить поширена думка, що скляні окуляри набагато кращі за пластикові. Та на її розсуд, це не так.
— Скло найкраще підходить людям після таких захворювань очей, як глаукома чи катаракта. Здоровим очам підійде і якісний пластик, який зовсім не шкідливий для зору, — каже жінка.
За словами Вікторії, якісний пластик може бути хорошою альтернативою для ваших окулярів. При виготовленні окулярів до складу пластика вводяться спеціальні добавки, а також наносяться спеціальні поляризаційні покриття на готові лінзи, щоб захистити очі від шкідливого ультрафіолетового випромінювання. Сонцезахисні окуляри з цього матеріалу виходять більш легкими і практичними.
— Найкраще для очей — коли окуляри покриті поляризаційною плівкою, яка і захищає їх від ультрафіолету. Зазвичай, на окулярах є позначка про наявність такої плівки. До речі, на деякі окуляри наносять подвійне і навіть потрійне поляризаційне покриття. Тільки вони, звісно ж, коштують дорожче, — каже Вікторія.
Що стосується цінової політики, то найдешевші сонцезахисні окуляри можна придбати від 50 гривень. А найдорожчі ми побачили за 160.
— Де б ви не купували окуляри, чи то в брендових магазинах, чи на ринку — усі вони везуться з Китаю. Питання лише в тому, що одні — фабричні, а інші — підробки. Ціни ви можете побачити різні. Просто дехто продає неякісні окуляри, говорячи, що вони брендові. Тому і ціни в декого космічні, — каже жінка.
Наостанок нашої розмови Вікторія порадила не купувати сонцезахисні окуляри дітям до семи років. Адже в них ще не сформований очний кристалик і окуляри можуть негативно відобразитись на якості зору дитини.
Для гарного зору вживайте вітаміни
За словами лікаря-окуліста Людмили Строніної, аби зберегти хороший зір дуже важливо приділяти увагу правильному харчуванню. Особливо в раціоні повинен бути вітамін С. Найбільше його в чорниці, цитрусових та солодкому перці. Дуже корисно вживати моркву. Можна протягом місяця кожного ранку випивати по стакану свіжого морквяного соку. Один раз на рік для очей потрібно проводити вітамінне лікування. Найкраще для очей підходять вітаміни з групи С, А, Е і В.