За допомогою новітнього канадського устаткування підприємство вносить свинячий послід на поля.
Читачі «ЕХО» повинні ще пам’ятати статтю щодо проблеми неприємного запаху в Біликах. Надто пам’ятають її самі жителі селища, котрим доводиться постійно стикатися з смородом, котрий розповсюджується з так званих відстійників. Частина біличан вважали й вважають, що запах іде з території, яка належить підприємству «Белгранкорм-Полтавщина». Хоча заради об’єктивності потрібно нагадати, що в Біликах є одразу кілька об’єктів, із яких потенційно може розповсюджуватися сильний і неприємний запах. Це не лише згаданий «Белгранкорм», а й цукровий завод та відстійники, що збирають комунальні каналізаційні стоки. Керівництво селища стверджує, що сморід розповсюджується саме з селищної каналізації.
Навесні ми їздили в селище, щоб знайти джерело смороду. На жаль, через бездоріжжя до самих відстійників добратися так і не вдалося. Тоді селищний голова Ольга Киричко пообіцяла організувати для журналістів спеціальну екскурсію до вказаного об’єкта.
І ось на початку літа ми знову приїхали в Білики. Одразу констатуємо — неприємного запаху не почули. А Ольга Григорівна, як і обіцяла, привезла нас на підприємство «Белгранкорм-Полтавщина». Далі нас крім селищного голови супроводжував ще й один із відповідальних співробітників підприємства Віталій Вандяк.
Екскурсія по території «Белгранкорму» засвідчила — запаху немає. Одразу зазначимо, що про свій приїзд ми нікого не попереджали. Неприємний запах був зафіксований хіба що біля насосної станції, яка перекачує нечистоти з корпусів, де утримуються свині. Але вже за 10 метрів його не чути.
Натомість нам продемонстрували канадське обладнання для внесення рідких добрив. Його «Белгранкорм» придбав у травні за 2 мільйони гривень. Воно складається зі спеціального могутнього культиватора, за допомогою якого нечистоти вносять у ґрунт і миттєво загортають. У комплекті є труба, по якій відходи подаються прямо з насосної станції на відстань 3,5 кілометри. Віталій Вандяк зазначив: «Виконуючи відповідні вимоги, перед тим як розпочати процес внесення добрив, ми викликали фахівців, які провели аналіз свинячих відходів на вміст гельмінтів та важких металів. І лише після того як отримали дозвіл, розпочали процес внесення». Потужність канадського устаткування просто вражає. Воно здатне подавати 125 літрів рідкої фракції за секунду. Тобто, майже тонну за хвилину. За годину роботи спеціальний насос споживає 25 літрів дизпалива. За допомогою цього обладнання фахівці «Белгранкорму» сподіваються підживити всі найближчі поля, які орендує підприємство. На більшу відстань добрива вивозитимуть у цистернах. Тверду фракцію (такий собі пісок — редакція) «белгранкормівці» складують у відстійниках і з часом теж планують використовувати як добриво.
…Після візиту на «Белгранкорм» ми зупинились на білицькому ринку. І одразу почули від жінки: «Це знову якась стаття буде? Ось я вам подзвоню, коли знову вонятиме!»
Домовились, що будемо чекати дзвінка. Ми готові знову їхати, нюхати і писати.