Аварiя на Чорнобильськiй АЕС стала новою вiхою вiдлiку в iсторiї атомної енергетики, показала, наскiльки небезпечна позбавлена контролю сила атома i як неймовiрно важко вгамувати її.
Про людей, які не вагаючись, стали до боротьби з грiзним i невидимим ворогом — щоденно несли небезпечнi вахти бiля розпеченого реактора, очищали вiд радiацiї поля, сади i житло, — не забуває колектив Кобеляцького будинку дитячої та юнацької творчості (директор Галина Сабадирь). Щороку 14 грудня працівники і вихованці БДЮТ вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Цього року більше двадцяти кобелячан — учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС — завітали до Будинку творчості на захід, приурочений пам’ятному дню. Наші земляки добре розумiли, на що йшли, опинившись у самому пеклi смертельної радiацiї. Але вони тоді, у далекому 1986‑му врятували все людство.
Слово отримали голова Кобеляцької райради Володимир Жуков, заступник голови райдержадміністрації Лідія Плужник, міський голова Олександр Ісип, начальник управління по експлуатації газового господарства Петро Маник. Всі бажали присутнім кобелячанам, які побували в Чорнобилі, головного, здоров’я.
— Це свято зі сльозами на очах, — промовив Петро Маник.
Керівники вручили ліквідаторам грамоти. А Олександр Ісип повідомив, що одному нашому земляку-чорнобильцю за сприяння держави виділено квартиру у Кобеляках. Музичне вітання присутнім подарували Володимир Вітренюк та Андрій Уткін. Свідки трагедії поклали квіти до пам’ятного знака.
Головний спеціаліст відділу грошових виплат та компенсацій Управління праці і соцзахисту населення Тетяна Антуф’єва у розмові повідомила, що у Кобеляцькому районі статус чорнобильця мають 440 людей. З них учасників ліквідації 1‑ї категорії — 26 чоловік, 2 а — 152, 3 а — 20; а також ті, хто був переселений із забруднених територій: 2 особи категорії 2 б, 108–3 б; 8 вдів, 116 дітей. На Кобеляччині активно функціонує добровільне товариство «Союз Чорнобиль» під головуванням Віктора Гребенюка.
— Потерпілі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС протягом цього року мали можливість поїхати на оздоровлення, — зазначила Тетяна Гаврилівна. — Учасники ліквідації отримали 14 путівок в санаторії «Маяк» (Євпаторія), «Перемога» (Київська область), «Голубая волна» (Алушта), «Миргород», «Новомосковський» (Дніпропетровська область). З району загалом оздоровились 16‑теро дітей.
Проходять роки пiсля аварiї на Чорнобильськiй АЕС. От вже минає двадцять третій, а буде тридцятий, шiстдесятий. Та бiль не вщухає, тривога не полишає людей, пов’язаних скорботним часом ядерного апокалiпсиса.
Чорнобиль атомний. Вiн, мабуть, зникне лиш пiсля того, як ми витравимо в собi Чорнобиль духовний. А поки що не заживає чорнобильська рана.