У Нових Санжарах розчистять річку Ворона на відстані у 1,5 кілометри. Після завершення робіт русло стане глибшим та ширшим, а на водоймі знову можна буде купатися та рибалити.
— Розчистити річку у межах Нових Санжар ми планували вже давно. У 2011-му році виготовили відповідний проект. Завдяки сприянню та підтримці губернатора, нам виділили 300 тисяч гривень державних коштів. Ще 100 тисяч відшукали у місцевому бюджеті. Додаткові 100 тисяч пообіцяла виділити «Полтавська газонафтова компанія», — розповідає селищний голова Нових Санжар Андрій Река. — Та навіть загальної суми у півмільйона на все не вистачить. Потрібні будуть додаткові кошти, щоб завершити роботу в наступному році. Тому на святі обжинок я знову поспілкувався з цього приводу з губернатором Олександром Удовіченком. Він обіцяв посприяти нам у завершенні розчистки.
Чистить Ворону Новосанжарське міжрайонне управління водного господарства. Разом із його керівником Юрієм Бовкуном ми їдемо на місце проведення робіт. Дорогою він розповідає всю передісторію.
— Як ви вже знаєте, селищна рада виготовила проект у 2011-му році. Він передбачає розчистку та поглиблення русла річки на відстані 1600 метрів. Загальна вартість робіт за проектом складає 797 тисяч гривень, — пояснює Юрій Олегович. — Ви розумієте, що за два роки фінансова ситуація змінилась, суттєво зросли ціни. Тим не менше, ми не побоялися взятися за цей проект. Цілком усвідомлюємо, що він не принесе нашій організації якогось прибутку. Але особисто мені як патріоту Нових Санжар ця робота приносить задоволення. Ми водночас і реалізуємо державну програму, і робимо добру справу для нашого селища.
Керівник водного господарства нагадує, що розчистка Вороної відбувається в рамках регіональної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро, яка розрахована на період до 2021 року.
Роботи на Вороній розпочали ще у травні. Проте, через особливості рельєфу берегу річки (круті схили, велика кількість дерев та, відповідно, коріння) темпи розчищення були доволі невисокими. Додавалися і проблеми цілком прозаїчні.
— Моральне і матеріальне застаріння техніки. У нас є спеціалісти, які знають, що і як робити. Але техніка, якій по тридцять років, досить часто підводить, — сумно констатує Юрій Бовкун.
До того ж працівники управління змушені були уповільнити темпи робіт з огляду на велику кількість дерев, які росли понад Вороною. За технологією усі їх перед розчисткою потрібно випиляти на відстані десяти метрів від берега. Враховуючи прохання населення та місцевої влади, працівники водного господарства намагалися залишити максимальну кількість дерев, які не лише прикрашають річку, але й укріпляють її береги.
Роботи за проектом поділяються на три етапи. Перший — культуро-технічні роботи. Це якраз розчистка обох берегів річки від порослі та дерев, які можуть заважати роботам та наступному складуванню мулу. До того ж, у багатьох місцях Ворона була завалена сухими деревами, які також потрібно було прибрати.
Етап другий — власне розчистка русла. Ця робота виконується спеціальним екскаватором «Драглайн Е-304». З його допомогою дно Вороної поглиблюється на глибину від 1,8 до 2,5 м, а русло розширюється від 6 до 8 метрів.
— Ми приблизно підраховували. Усього під час розчистки на цій відстані з річки виймемо близько 10 тисяч кубів мулу! — приголомшує цифрою Юрій Олегович. І одразу ж уточнює, куди подінеться така маса ґрунту та піску: — Третій етап робіт — розрівнювання та планування берегів. У місцях, які колись новосанжарці використовували для купання та відпочинку, будуть облаштовані пляжі. Крім цього, працівники управління навіть виготовлять залізний місток, яким замінять нинішній дерев’яний.
Станом на початок цього тижня працівники управління вже розчистили русло Вороної на відстані близько 200 метрів. При цьому освоїли 80 тисяч гривень. Щоб прискорити роботи, у найближчий час планують долучити до «Драглайна» додаткову допоміжну днопоглиблювальну техніку. Працювати будуть до зими, точніше, до першого льоду.
Окрім розчищення та поглиблення дна працівники управління планують зробити на Вороній кілька так званих копанок. Це такі собі ставки на руслі річки. Найбільша з них буде розміром 38 на 25 метрів. Юрій Бовкун демонструє місце, де саме планують влаштувати одну з копанок. У цей час до нас підходить чоловік, який мешкає неподалік Вороної.
— Це правильно, що тут збираєтесь копанку робити! — киває головою він. — Тут найглибше місце раніше було — до шести метрів! Мене тут плавати вчили. А отам я колись під льод зимою пішов. Шайба під берег закотилася, ми поїхали її шукати, ну я і шубовснув з головою. Добре — витягли… А копанка має тут бути і далі — на повороті. Там екскаватору буде легше копати — пісок весь наносний.
Якщо не буде проблем із фінансуванням і не завадять інші непередбачувані фактори, розчистку Вороної на відстані у 1,5 кілометри планують закінчити у наступному році. І хоча до кінця робіт ще дуже далеко, результат уже можна побачити на власні очі.
— Ось тут, на повороті, річка була шириною метрів три і завглибшки від сили метр. Зараз, як бачите, ширина метрів сім і глибина до двох. Після розчистки вода стече, стане прозорою, і тут, як і раніше, можна буде купатися і ловити рибу, — переконаний Юрій Бовкун.