На черговій щотижневій нараді у райдержадміністрації говорили про посів озимих, демографічну кризу у школах та пояснювали, звідки ж у Новосанжарський район прийшли кошти Кіотського протоколу.
Починають нараду з надзвичайних подій. Начальник райвідділу МНС Юрій Шило в основному говорить про пожежі. 21-го серпня горіли луки поблизу Назаренків, а 26-го серпня — неподалік Малої Перещепини. У обох випадках пожежникам вдалося загасити вогонь і не дозволити йому поширитися на поля та людські садиби. Хто підпалював луки, наразі невідомо. А от у селі Судівка палієм виявилася… маленька дитина. Хлопчина вирішив пошукати цуценя, яке сховалося у сараї. Взяв сірники і пішов присвічувати, щоб його знайти у темряві та серед купи різних речей. Один із сірників упав, щось на підлозі загорілося, хлопчик злякався і втік. Добре, що дим помітили сусіди, які вчасно зателефонували до пожежників та розбудили батьків хлопчика, які спали у будинку. Сарай еменесники загасили, житло від вогню не постраждало. 22-го серпня у Нових Санжарах по вулиці Леніна, 75 знайшли небезпечну знахідку — міну часів війни. Із Полтави викликали піротехнічну групу, яка знешкодила міну та обстежила район, де її було знайдено. Інших «сюрпризів» на тому місці піротехніки не виявили.
Наступним на трибуну підіймається начальник управління агропромислового розвитку Василь Михайлик. Він розповідає, що агропідприємства району на 100 відсотків готові до збирання пізніх зернових культур. А «Чиста криниця» вже розпочала збирання кукурудзи. Усього її цього року потрібно буде зібрати на площі 29323 гектари.
— Тих опадів, які пройшли останніми днями, достатньо для посіву озимих? — цікавиться у начальника управління голова райдержадміністрації Сергій Шовкопляс.
— Випало десь 28-30 міліметрів. А середня норма — 45. Так що аграріїв радує той факт, що вже можна сіяти озиму, — відповідає Михайлик.
— Стоп! «Звонок другу», — оголошує голова РДА. І повертається до свого першого заступника Володимира Тараненка. — Федорович, можна сіяти? (Той заперечливо хитає головою — авт..) Ви подивіться у себе на городі! Тріщини такі, що дві долоні можна всунути. Земля волога на штик, а далі суха!
Василь Михайлик визнає, що вологи недостатньо, але зауважує, що найближчими днями у районі пройдуть дощі, які можуть виправити ситуацію. Далі начальник управління зупиняється на іншій проблемі, пов’язаній з урожаєм цього року.
— Кукурудзу підприємства зберуть, але чи буде ціна?! Сьогодні вона — 1100-1200, завтра може бути 800! Соя із 4000 гривень — на 2000, соняшник — з 6000 до 3000! Коли нема врожаю, ціна є. Коли у людей гарний урожай, їм не дають заробити копійку! — констатує Василь Олексійович.
Далі з трибуни звітують про криміногенну ситуацію у їхніх сільських радах Віктор Бакулей із Писарівки та Іван Чечель із Сухої Маячки. Доки перший іде до трибуни, голова РДА встигає провести йому флеш-анкетування.
— Скільки у вас першокласників у цьому році?
— П’ять! — не задумуючись, відповідає Бакулей.
— А народилося?
— Чотири!
— А народиться до кінця року?
— Іще два!
Після цього лишалося сказати: «Сідай. «П’ять»!», але голова райдержадміністрації цього чомусь не зробив.
На цій нараді взагалі багато говорили про школи. Заступник голови РДА Володимир Борт повідомив, що до 1-го вересня відновили внутрішні туалети в одинадцять школах району. І цього року дітлахам уже не треба буде вибігати надвір, а можна користуватися вбиральнями всередині приміщень.
Продовжуючи тему школи, Сергій Шовкопляс цікавиться у присутніх, як пройшли перші дзвоники у різних школах району. Найбільше учасників наради тішить розповідь директора держлісгоспу Василя Красюка.
— Я був у Зачепилівці. П’ятеро першокласників — четверо чорненьких і одне біленьке! (У залі починають хихотіти — авт.) Та й батьків більше чорненьких!
У залі продовжують посміхатися. Обізнані пояснюють тим, хто не в курсі, що Василь Федорович — не расист. Просто у Зачепилівській школі дійсно навчається чимало діток ромської національності.
Про перший дзвоник у Нових Санжарах розповідає начальник управління праці та соціального захисту населення Наталія Гомля. Вона зауважує, що свято пройшло на високому рівні.
— А що там селищний голова говорив? — уточнює Сергій Шовкопляс.
— Вітав, — лаконічно відповідає Наталія Григорівна.
— Селищний голова на першому дзвонику сказав, що влада бреше з приводу «кіотських» грошей! — сам пояснює присутнім голова РДА. — Що нібито Лелюк не має ніякого відношення до цих коштів. Ви знаєте, що за Кіотським протоколом країна отримує гроші за те, що не перевищує ліміти на викиди. Проте ці кошти йдуть не в усі райони. Якщо подивитися, то у нашій області кошти Кіотського протоколу працюють у Новосанжарському, Кобеляцькому, Карлівському, Машівському, Козельщинському, Чутівському районах. Це якраз той округ, у якому переміг Олексій Лелюк. Він винайшов можливість залучити ці гроші саме до нас. Чи ми б знайшли у своєму бюджеті 1,5 мільйона на заміну вікон у ЦРЛ? Та найближчі п’ять чи вісім років коштів на це у нас не було б!
— Завдяки заміні вікон у Новосанжарському НВК, Нехворощанській ЗОШ та Новосанжарській ЦРЛ ми лише цієї зими зекономимо 500 тисяч кубів газу! — підкреслює Володимир Борт.
— Тому якщо народний депутат зможе залучити у район ще якісь кошти, хай він це робить! — наостанок бажає Сергій Шовкопляс. — А називати це брехнею при такому великому зібранні людей — це, щонайменше, неправильно!
Наприкінці наради керівникам установ та організацій нагадують, що старий полігон твердих побутових відходів у Зачепилівці припинив функціонувати. Тому потрібно укласти угоду із Зачепилівським комунгоспом і возити сміття на новий полігон ТПВ. При цьому попереджають, що біля старого звалища на кілька тижнів встановлять чергування, аби найбільш несвідомі не надумали висипати сміття просто в лісі.
Селищного голови Андрія Реки на щотижневій нараді вже традиційно не було. Проте він прокоментував виступ голови райдержадміністрації наступного дня.
— Я не говорив, що влада бреше! Прохав учителів не сіяти у школі брехню — це так, але владу не згадував! — запевняє селищний голова. — І народного депутата Лелюка також! Просто зауважив: коли приїздив посол Японії, щоб перевірити використання «кіотських» грошей на заміні вікон у НВК, мене, як керівника громади, на території якої знаходиться навчальний заклад, не запросили. І я знаю, чому. Бо я запитав би у посла: «А чому ви сюди приїхали? Яке ви маєте відношення до цих грошей? Це ж вікна, вставлені за сприяння одного кандидата у депутати!» Тоді декому із супроводжуючих осіб довелося б стрибати із п’ятого поверху школи! Тому мене й не позвали. Щодо причетності Лелюка до грошей Кіотського протколу. А у Котельві Лелюка не було? Ні! У Диканці? У Хоролі? Решетилівці? У Магдалинівці? Не було, але там також встановлювали пластикові вікна!