2-го вересня у Новосанжарському районі сталася просто таки знакова подія. Почав функціонувати полігон для твердих побутових відходів, який урочисто відкрили аж чотири роки тому. Старе звалище у Зачепилівці, відповідно, закрили і сміття туди більше не приймають.
Після виготовлення необхідної проектної документації на старе сміттєзвалище очікує рекультивація. Іншими словами, смітник згорнуть до купи у вигляді кургану, нагорнуть зверху ґрунт, а держлісгосп потім посадить там берізки. Скільки коштів потрібно буде на рекультивацію, зараз підрахувати складно. За словами сільського голови Михайла Заріцького у 2008-му році на це потрібно було близько 500 тисяч гривень. З урахуванням росту цін зараз може не вистачити і мільйона. Старе сміттєвзалище функціонувало із 1979-го року. Після його закриття місцем утилізації сміття має стати полігон твердих побутових відходів, який документально відкрили ще у 2009-му, але реально він не міг запрацювати до вересня цього року.
Михайло Заріцький розповідає, що цьому передували тривалі перемовини між Зачепилівською сільською та Новосанжарською селищною радами.
— Ми пропонували селищній раді та комунгоспу підписати тристоронню угоду про спільне утримання полігону. Проте згоди не отримали.
Заступник селищного голови Валентин Івашина у розмові з журналістом пояснює, чому селищна рада відмовилася від полігону.
— Ми готові були прийняти цей об’єкт, але тільки у завершеній стадії, з усіма документами. А там навіть питання електрифікації не вирішене! — зауважує заступник селищного мера. — Ви ж не станете купувати квартиру, у яку не проведене світло? Навіть якщо вам пообіцяють, що потім світло проведуть?!
Світло до нового полігона дійсно ще не провели. Це підтверджує і Михайло Заріцький. Проте запевняє, що питання це незабаром вирішать.
— Трансформатор і кабель є, зараз вони зберігаються у селищному комунгоспі. Якщо ветсанзавод передасть точку, яку не використовує, тоді можна буде підвести до полігона освітлення.
Без електроенергії складно уявити процес переробки відходів. Адже більша частина сміття, яке везуть на полігон, повинна йти на переробку. Для цього потрібно встановити обладнання, яке буде спресовувати сміття. Михайло Заріцький пояснює, що це на новому полігоні таки планують робити. Підприємство «Фактор-Плюс» буде відсортовувати окремо поліетилен, пластик, жерстяну банку, скло, ганчір’я та папір.
— Загальна місткість полігону — 39 тисяч кубічних метрів сміття. Із сортуванням цього об’єму вистачить на 30 років, без сортування — на 5! — пояснює Михайло Андрійович.
Зачепилівська сільська рада таки підписала тристоронню угоду — із Зачепилівським комунгоспом та Клюсівською сільською радою. Тепер мешканці цих сільських рад мають неабияку перевагу над іншими жителями району — якщо вони самостійно привозять сміття на полігон, то можуть його розміщувати там абсолютно безкоштовно. Для усіх інших вивіз сміття автомобілем без причепа коштуватиме 3 гривні, автомобілем із причіпом та мікроавтобусом — 5 гривень. Для підприємств та організацій послуги з розміщення сміття обійдуться у 13 гривень 42 копійки, а для Новосанжарського комунгоспу — у 10 гривень 53 копійки за кубічний метр.
— Уже перебране сміття буде складуватися у карті полігону. Коли набереться потрібна кількість, ми засиплемо його шаром ґрунту та затрамбуємо його трактором. Першої карти має вистачити на 10 років. Через цей проміжок часу її потрібно буде закрити і почати експлуатувати другу карту, — розповідає директор зачепилівського комунгоспу Микола Тищенко. — Його півтора роки не могли добудувати. Потім чотири роки не могли запустити. Надзвичайно ефективно, як для об’єкта ціною в мільйон з гаком гривень. Утім, наша держава і не такою щедрістю славиться.
P. S. Маленьке нагадування (суто від автора): коли будете повертати за кістковим заводом до нового полігона, пригальмуйте і уважно подивіться на дорогу. Подивились? Вона, напевно, унікальна у своєму роді. Адже кількасот метрів ощадливо посипаної щебенем грунтівки обійшлися державному бюджету аж у 561 тисячу гривень. А куди б ви поділи півмільйона гривень?