На черговій сесії районної ради депутати прийняли рішення з надзвичайно суперечливого питання — призначення директорів комунальних навчальних закладів на роботу за контрактом. Представники влади запевнили, що це піде лише на користь керівникам шкіл. Депутати від опозиції переконували: таке рішення прийняли лише для того, аби на директорів можна було тиснути.
Депутати закрили ФАП, який не працював два роки,…
Про те, що 15-го жовтня на сесії будуть вирішувати щось «гаряче», опосередковано свідчить поява у залі журналістів 5-го каналу. Також голова ради Володимир Левицький повідомляє, що на сесії бажає бути присутньою директор Соколовобалківської школи Світлана Земляна. Головуючий радиться із колегами, чи дозволяти їй перебувати у залі.
— Там їхнє питання є, треба дозволити! — пропонує хтось із фракції Партії Регіонів.
— У нас у залі достатньо місця! — додає Сергій Бульбаха із «Батьківщини».
Володимир Левицький пропонує колегам проголосувати, і директорці дозволяють перебувати у сесійній залі.
Починається порядок денний розглядом бюджетних питань. Начальник фінуправління Любов Кибкало розповідає про виконання бюджету за дев’ять місяців. При цьому на екран виводяться відповідні цифри.
— А можна уточнити, який відсоток із цього не пройшов через держказначейство? — цікавиться голова фракції «Батьківщина» Геннадій Супрун.
— По загальному фонду — близько 300 тисяч, по спеціальному — до мільйона, — констатує Любов Яківна. — Проблема, наприклад, із фінансуванням бюджету для «швидких допомог». Ця стаття не належить до захищених, хоча мала б. А фінансуються зараз лише захищенні статті. Ліміт малий…
Перше питання, яке викликає бурхливе обговорення, стосується закриття ФАПу в селі Оборона Рад. Депутатам пояснюють, що територію села будуть обслуговувати із Сухомаячківської амбулаторії сімейної медицини. У обговоренні питання на трибуну підіймається Геннадій Супрун. Спочатку він знайомить присутніх із ситуацією з реформуванням медицини в Україні. Чим викликає зауваження головуючого: той прохає говорити по суті.
— В Україні на медицину виділяється лише 3,5 % ВВП. Тоді як у країнах Європи — 5-7 %. За таких умов не можна проводити реформування! — продовжує опозиційний депутат.
— Вимкніть йому мікрофон! — пропонує хтось із залу.
— Та ні, хай говорить, — іронічно заперечує Іван Гак із Партії Регіонів. — Може ж він про Оборону Рад скаже! Він хоч знає, де вона є?
Заступник голови райдержадміністрації Володимир Тараненко точно знає, де знаходиться Оборона Рад. Він інформує присутніх, що в амбулаторію в Сухій Маячці нещодавно придбали нову «швидку», ноутбук, необхідне обладнання.
— Населений пункт, у якому 76 жителів, вона цілком зможе охоплювати! — запевнив заступник голови РДА.
— ФАПу там уже два роки немає. На папері він є, але реально немає, тому що нема спеціаліста, — додає головний лікар центру ПСМД Володимир Тур.
Утім, Геннадій Супрун наприкінці свого виступу все одно прохає колег не підтримувати рішення і не закривати ФАП. Депутати не прислухаються до прохання і більшістю (32 з 41 присутнього) голосують за реорганізацію.
…проголосували за призначення директорів за контрактом,...
Проте не це питання стає найбільш напруженим. У продовження розгляду порядку денного депутатам пропонують проголосувати за зміни до Порядку призначення керівників закладів комунальної власності (у конкретному випадку йшлося безпосереднього про директорів шкіл — авт.). Зміни прості, та водночас дуже цікаві. Тут не обійтися без цитати одного пункту змін.
1.2.Доповнити п. 2.4.3. Порядку новим абзацом такого змісту: «У випадку непогодження райдержадміністрацією та/або районною радою кандидатури на посаду керівника загальноосвітнього або позашкільного навчального закладу, відділ освіти райдержадміністрації, враховуючи обґрунтованість зауважень щодо запропонованої кандидатури на посаду керівника, подає на погодження іншу кандидатуру на вакантну посаду керівника загальноосвітнього або позашкільного навчального закладу».
1.3.Доповнити п. 4.1. новим абзацом такого змісту: «Контракт з новопризначеними керівниками комунальних підприємств (установ, організацій, закладів) укладається терміном на 1 (один) рік».
1.4 …Відділ освіти райдержадміністрації, в разі згоди райдержадміністрації та районної ради на продовження терміну перебування на посаді керівника закладу, укладає з ним контракт на новий термін з дня, наступного за останнім днем попереднього контракту». (Виділено автором — ред..)
Ось такі прості зміни. Якщо раніше директор школи підписував довгострокову угоду із начальником відділу освіти, то тепер має укласти контракт, який ратифікуватиметься у районній раді та райдержадміністрації.
Представники опозиції пропозицію розглянути питання зустріли у штики.
— На президії це питання було полемічним і згоди щодо нього так і не дійшли. Зміни, які пропонуються, не відповідають профільним законам України. Тому я прохаю колег не поспішати голосувати за ці зміни, аби не створили юридичний прецедент на всю Україну! — звернувся до колег Сергій Бульбаха.
— Такі зміни — це спроба отримати повний контроль над директорами шкіл. Із нелояльними контракти будуть укладати лише на рік! — застеріг Геннадій Супрун. — Це роблять для того, аби директори були слухняними виконавцями під час виборів президента України. Адже продовження перебування їх на посаді буде цілком залежати від влади!
— А в чому проблема? — здивувався голова райдержадміністрації Сергій Шовкопляс. — Я працюю за контрактом. Мої заступники — теж. Голова районної ради — також. Тим більше, рішення стосовно терміну контракту буде прийматися не одноосібно, а рішенням ради депутатів. Хіба це не демократія?!
— У обласній раді укладено близько двохсот контрактів із керівниками комунальних закладів. Взагалі, це — світова практика. Тому прохаю підтримати цей проект рішення, — висловився депутат обласної ради Григорій Перерва.
У обговоренні питання бажають взяти участь Світлана Земляна та зачепилівський сільський голова Михайло Заріцький. Проте половина депутатів голосує «проти» надання їм права на виступ.
— Ось вам і демократія! — констатує один із опозиційних депутатів.
Зрештою, народні обранці голосують за проект рішення. «За» підіймають руки 33 депутати, 7 голосують «проти», один утримується.
…і прийняли зміни до шкільних статутів
Далі — цікавіше. Головуючий пропонує депутатам проголосувати за зміни до статутів шкіл району. Щоб, напевно, цілком законно включити у них статті про призначення керівників за контрактом та інші зміни.
— Статути затверджуються відділом освіти! — нагадують опозиціонери. Проте на розгляд питання їх коментарі не впливають. Не уточнює головуючий і того, які саме зміни вносяться до статутів. Депутатам демонструють повний перелік шкіл району і пропонують проголосувати за кожен статут окремо.
— А хто вам надав статути? — цікавиться Світлана Земляна.
— Відділ освіти! — відповідають їй.
— Не мали права! — констатує директор школи.
Утім, депутатів від більшості такі нюанси не обходять. Вони посміхаються і переходять до голосування по школах. Результати передбачувані: 32 — «за», 8 — «проти», 1 — «утримався».
— Ви ж навіть не знаєте, за що голосуєте! — звертається до більшості Геннадій Супрун.
Зрештою, зміни приймають по всіх школах.
— Мабуть, Світлана Борисівна вже директором не робитиме… — тихенько говорить одна із опозиційних депутатів. — І може — дуже скоро.
Дещо псує радість від вдалого голосування лише той-таки Геннадій Супрун.
— Я прохаю дуже не радіти тих, хто голосував «за». Тому що рішення прийняте з порушенням законодавства України. І буде оскаржене!
Після завершення сесії ми поспілкувалися з директором Соколовобалківської школи Світланою Земляною. Вона впевнена: районна рада не мала права приймати зміни до статутів.
— До нас прийшов досить цікавий лист із відділу освіти, у якому вимагали надати оригінал статуту! Але це вже порушення закону, тому що оригінал нікому не надається! — зауважила директор школи. — Знаю, що деякі колеги все-таки надали, інші повезли копії. На їх основі, напевно, і готували ці зміни.
Щодо питання укладення контрактів із керівниками шкіл директор Соколовобалківської школи були лаконічною:
— Це роблять виключно для того, аби мати можливість тиснути на кожного керівника школи! — запевнила Світлана Земляна.
Результати голосування 15-го жовтня будуть помітні досить швидко. По-перше, дуже цікаво, якою буде реакція прокуратури на прийняте рішення. По-друге, не менш цікаво, хто саме із директорів стане першою жертвою «контрактного покращення» (якщо рішення не опротестують). Можливо, саме Світлана Земляна?