Два роки тому селищна рада почала оновлення Нових Санжар із площі Перемоги. На зміну старому асфальту поклали нову сучасну плитку. А листяні дерева вирішили замінити більш охайними — хвойними. Щоправда, заміна вийшла не зовсім рівноцінною: замість тінистих каштанів площу прикрашають якісь обгризені бадилки.
Про каштани, які повністю зрізали на одній зі сторін площі Перемоги, тижневик «ЕХО» писав у квітні 2011-го року. Тоді далеко не всі мешканці селища позитивно сприйняли таку очистку. Адже в затінку каштанів завжди можна було сховатися від літньої спеки. Проте селищний голова Андрій Река пояснив, що каштани були старими, гнилими і потихеньку руйнували своїм корінням тротуар. А новопосаджені ялинки більше прикрасять площу.
Відтоді минуло більше двох років. І тепер випадковий перехожий може порівняти дві сторони площі Перемоги. З одного боку — уцілілі каштани, з іншого — ялинкові насадження. Каштани, на правій стороні вулиці (напевно, одного віку зі спиляними), ростуть і не думають згнивати й падати. А от посадженим ялинкам на новому місці явно некомфортно. Із тринадцяти хвойних дерев — чотири не прийнялися, а одне повністю пожовтіло. Іще кілька мають такий вигляд, ніби їх хтось обгриз із одного боку. У зрості нові насадження також не виділяються. І створити тінь для перехожих їм залишається не під силу.
— Їх, мабуть, добривами перепалили! — припускає продавець цигаркового кіоску.
Про каштани на цій стороні площі більшість новосанжарців уже забули. Хоча й не всі.
— Я все життя через цю площу на роботу ходила. Коли їх посадили? Не скажу точно. Мені здається, що вони завжди тут були, — намагається пригадати жінка років шістдесяти. — Так спиляли ж їх…
У селищній раді із того, що ялинки погано прийнялися на новому місці, трагедії не роблять.
— Це природно, що не всі дерева приймаються! — говорить селищний голова Андрій Река. — Там, де ялинки не вижили, будемо підсаджувати нові. Ми зараз по Новим Санжарам проводимо посадку нових дерев. Уже висадили близько 700 саджанців!
А фахівці лісового господарства пояснюють, що ялинам може просто не вистачати вологи та затишку.
— Це дуже вологолюбна деревина. Також ялинка любить тінь, а не відкритий простір, — пояснює директор «Новосанжарського держлісгоспу» Василь Красюк. — Можливо, у тому місці їм не підходить ґрунт. Адже, наприклад, на піску вони не ростимуть.
За словами Василя Красюка, якщо ялинка зростає в оптимальних умовах, то в рік може добавляти по метру в «зрості». Але деревця на площі Перемоги за два роки виросли хіба на кілька сантиметрів. Може, селищній раді варто знову провести обмін. І на місце ялинок посадити молоді каштани? Так, від них буде багато листя. Але ж площа виглядатиме більш красиво, ніж прикрашена ялиночками, які навряд чи колись виростуть.