У цьому на сто відсотків упевнені юні прихильники велосипедного екстриму, які живуть у Кобеляках і Підгорі.
Напевно, немає у цьому світі людей, котрі б не стикалися з проявами конфлікту поколінь. У більшій мірі ця теза стосується людей старших. Тільки-но з’являються ті, хто молодший від них на 15-20 років, як починається: «Молодь — негодяща. Робити не хочуть, вчитись не хочуть». І так далі, і тому подібне: не ту музику слухають, не ті книги читають, не так одягаються. А тут ще й комсомолу немає, а Інтернет у всіх є. І так далі, і тому подібне, і бу-бу-бу, і бу-бу-бу. Знайомо, чи не так? Нині ледве не головною претензією з боку старшого покоління до людей молодших, а той зовсім юних є захоплення останніх комп’ютерами і всіма тими можливостями, які надають сучасні технології. Мовляв, молодь нічим, крім марнування часу в Інтернеті, не займається. Що ж, доля істини у цьому є. Але лише доля. А сенс претензій, швидше за все, криється у вічному конфлікті поколінь. Ну не такі молоді люди, як їх батьки і діди. І такими вже не будуть. А добре це чи погано — покаже лише час.
Між тим, і в Кобеляках, і в Нових Санжарах, і в тисячах інших малих та великих населених пунктах України є чимало молодих людей, котрі використовують своє дозвілля активно, не протираючи штани в кріслі перед комп’ютером і не витрачаючи гроші та здоров’я у пивних барах. І при цьому вони примудряються обходитись без опіки батьків, комсомолу, офіційних органів та інстанцій. Нижче піде мова саме про таких молодих людей.
На «маунтін байку» по «дьорту» та «ендіро»
Їх лексикон одразу і не зрозумієш. «Дьорт», «маунтін байк», «ендуро», «тріал», «верт», «стріт» — усі ці слова прийшли до нас в Україну з англійської мови. Їх використовують під час спілкування люди, котрі захоплюються так званим велосипедним екстримом. А означають ці слова різні види сучасного велосипедного спорту. «Дьорт» — це виконання різних трюків під час їзди на ґрунті, «стріт» — це акробатичні номери на велосипедах, які виконуються на міських вулицях, «ендуро» — гонки по лісах, горах і ярах. Безумовно, наведені в цій статті пояснення не в повній мірі дають визначення даним різновидам велосипедного екстриму. Нехай уже вибачають його прихильники. Та, щоб розтлумачити відмінність, скажімо, «ендуро» від «дьору», доведеться ледве не брошуру писати.
І ось усім оцим екстримом займаються кобеляцькі хлопці та дівчата. Хоча для порядку потрібно зазначити, що ганяє на велосипеді по трамплінах, камінцях та кам’яних сходах лише одна представниця прекрасної статі — Аня Королькова. Вік місцевих велосипедних екстремалів коливається від 12 до 18 років. Більшість із них живуть у Кобеляках та приміському селі Підгора. А вчаться — у міській школі № 2 та аграрному ліцеї.
Як не дивно, але батьком-засновником велосипедного екстриму в Кобеляцькому районі юні байкери називають ледве не наймолодшого з них — дванадцятирічного Петра Свяченого. А він, у свою чергу, захопився трюками на велосипеді під впливом свого двоюрідного брата Владислава Гаєвського, котрий є професійним спортсменом.
Досить швидко в Кобеляках організувалось неформальне об’єднання велосипедистів. Інформація про нього з’явилась у соціальних мережах. І зараз більш-менш регулярно беруть участь у «покатушках» Андрій Усольцев, Владислав Круглий, Олександр Свячений, Віталій Кликов, Іван Лисовський, Євген Няйко, Віталій Соломко, Олександр Карнаух.
У основному, місцеві байкери катаються в яру поряд із селом Підгора та в Кобеляках у місцині, де колись розташовувався центр мануальної терапії. Для тренувань хлопці навіть спеціальну трасу обладнали. Вона має довжину 350 метрів. Для цього в гайку поряд із Підгорою велосипедисти зробили проїзд, розчистивши його від чагарнику та гілля дерев. На особливо небезпечних поворотах хлопці зробили щось на зразок невеличкого тину, аби не злетіти зі стежки в яр. І, навпаки, деякі ділянки траси ускладнили, виклавши на землі перешкоди з каміння. Та головним атрибутом екстремальної велосипедної траси, безумовно, є трампліни. Один із них байкери облаштували поряд із польовою дорогою. За їх словами, він дозволяв пролітати в повітрі до десяти метрів. Та зараз тієї перешкоди вже немає, її «заїздили» тракторами. Та їх і без неї на підгорянській трасі вистачає. Особливо вражає трамплін, облаштований на межі кручі. Він височіє над землею на три метри. І стрибають із нього лише старші, більш підготовлені хлопці. До речі, рік тому байкери навіть змагання серед своїх улаштували. А Андрій Усольцев та Олександр Свячений брали участь у обласних змаганнях. Саша там зайняв третє місце. Крім Кобеляк, велосипедний екстрим має чимало шанувальників у Хоролі. Ну й, звичайно, у великих містах, таких як Полтава і Кременчук.
Батьки дають грошей на велосипеди і навіть возять на змагання
Велосипедний екстрим, як відомо, є заняттям досить травмонебезпечним. Адже польоти з трамплінів чи просто шалена їзда по лісових стежках пов’язані з ризиками падінь. Та це зовсім не бентежить юних велосипедистів. Саме за ризик, за шалений викид адреналіну вони й люблять велоекстрим.
Батьки хлопців про їх захоплення знають. Адже самотужки більшість дітей просто не зможуть купити спеціальні гірські велосипеди. Коштує ця техніка відносно недорого — від 1500 до 5000 гривень. Але й таку суму підліткам назбирати дуже важко. «Так, батьки про наші «покатушки» знають. Переживають, звичайно, але не забороняють, — розповів Андрій Усольцев. — Мене тато навіть на змагання в Полтаву возив. А щодо травм... Ми кілька років тренуємось, то тільки один раз був випадок із переломом руки». Владислав Круглий, який крім велоекстриму ще й боксом займається, додав: «На мою думку, те, що ми робимо — корисніше, аніж просидіти все життя за компом, деградувати і заробити купу болячок».
Велосипедисти хотіли б удосконалити трасу на Підгорі, зробити її придатною для справжніх, а не самодіяльних змагань. І тут би їм знадобилась допомога дорослих. Тому хлопці погодились надати номери своїх мобільних телефонів. Їм потрібно зовсім небагато: трішки дошок та допомоги в розчистці траси від дерев. Усе інше вони зроблять самостійно. Отже, бажаючі допомогти можуть зателефонувати за номерами (095)734-99-77 — Владислав Круглий та (066)263-17-84 — Андрій Усольцев.