Замісна підтримувальна терапія — довготривале використовування постійних доз замісного препарату в комплексному лікуванні залежності від опіоїдів із метою стабільності фізичного та психічного стану пацієнтів; зниження медичних та соціальних наслідків використання нелегальних вуличних наркотиків; створення умов для реабілітації та лікування захворювань (ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити В і С, туберкульоз, септичних станів та ін.).
Замісний препарат покращує стан пацієнта, попереджує розвиток синдрому відміни «ломки», зменшує потяг до вуличних наркотиків, створює можливість реабілітації і зменшує імовірність ризикованої поведінки (відносно ВІЛ-інфекції та інших інфекцій, що передаються через кров). Препарат із замісними властивостями може призначатися на термін від декількох тижнів (детоксикація) до декілька років.
Детоксикація за допомогою замісних препаратів — медична процедура з призначенням замісного препарату за принципом зменшення дози з метою мінімізації проявлення синдрому відміни опіоїдів «ломки» і забезпечення повної відмови від використовування наркотичних речовин.
Замісний препарат — лікарська речовина, яка призначається пацієнтам замісної терапії. В Україні використовується два препарата: метадон (таблетки «Метадол») та бупренорфін.
Метадон — це синтетичний наркотичний препарат довготривалої дії, який був уперше використаний у підтримувальному лікуванні залежних від наркотиків. У теперішній час більше 1 млн. людей у світі є клієнтами програми замісної терапії.
Не дивлячись на схожість із такими оплатами як героїн, морфін, ацетильований екстракт макової соломки («ширка»), замісні препарати мають ряд властивостей, які використовують для лікування, а саме:
— більш довготривала дія. Метадон та бупренорфін діють довготриваліше, нім героїн або ацетильований опій. Тому навіть використання їх один раз на добу дозволяє пацієнту задовольняти потребу в оплатах;
— їх приймають перорально, у вигляді мікстури або таблеток;
— до цих препаратів не змінюється толерантність (нема росту дозировок) і він не викликає різких змін стану;
— метадон та бупренорфін — чисті препарати, які, на відміну вуличних наркотиків, малотоксичні для печінки, внутрішніх органів і всього організму навіть при довготривалому прийомі.
Цілі замісної терапії:
1. Зниження кількості випадків вживання нелегальних опіоїдів (у першу чергу, іньєкційно).
2. Стабільність та покращення фізичного й психічного стану пацієнтів із синдромом залежності від опіоїдів.
З. Зниження кримінальної активності серед споживачів ін’єкційних наркотиків.
4. Зміна поведінки на менш ризиковане відношення до розповсюдження ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів В і С, а також інших інфекцій, які передаються через кров (перш за все, це відказ від ін’єкційного використання наркотиків).
5. Створення умов для ефективного лікування інфекційних захворювань серед споживачів ін’єкційних наркотиків.
З березня місяця і по сьогоднішній день програма замісної терапії діє і в Кобеляцькій ЦРЛ. Там працюють досвідчені медичні працівники. На сьогоднішній день кабінет нарколога (№ 7) знаходиться на першому поверсі ЦРЛ, куди є окремий вхід зі сторони санепідемстанції.