Вхід | Реєстрація

Я кричу: «Мамка в хаті!» А вони: «Ми туди не підем — там дим!»

Я кричу: «Мамка в хаті!» А вони: «Ми туди не підем — там дим!»

22-го січня при пожежі власного будинку загинула 50-річна мешканка Лелюхівки. Її могли порятувати пожежники, але… у них не було спеціального спорядження. Із диму та вогню жінку винесли син та чоловік. Проте було запізно…

 

Рятувальники швидко приїжджають, але… не рятують

Трагедія сталася увечері 22-го січня. 50-річна Валентина Зимівець повернулася з роботи і займалася хатніми справами. Напевно, саме тоді вона відчула запах диму, або й побачила вогонь у одній з кімнат будинку. Так чи інакше, а саме вона о 18:45 зателефонувала за номером 101 та викликала пожежних.

Пожежна машина на місце події приїхала досить швидко — приблизно за чотири хвилини. У частини будинку вже горів дах. Пожежники розтягнули рукав і почали гасити вогонь. У цей час, близько 19:00, дорогою від Нових Санжар проїздив син Валентини Зимівець, Олег. Він із жахом побачив, що над його будинком підіймається дим. Схвилювавшись, він зателефонував до матері на мобільний. Та не брала слухавку. Тоді чоловік на машині помчав до власного подвір’я. Там побачив пожежну машину і групу рятувальників.

— Я під’їхав, дивлюсь: стоять пожежники. Кажу їм: «Мамка в хаті!» А вони: «Ми туди не підем, бо там дим…» Я тоді прошу: «Дайте мені щось надіти, я сам піду!» Вони: «У нас немає нічого…»

Після цих слів Олег скинув куртку і сам кинувся всередину будинку. Пригнувшись, він пробіг до кухні і, наскільки міг, роздивився навколо.

— Диму було дуже багато, не видно нічого! Я десь сюди добіг, потім повернувся назад!

Олег вискочив на вулицю, вдихнув свіжого повітря і знову кинувся всередину. Пробіг до кімнати, де він жив, але матері не було і там. Вчергове вибігши на вулицю, він зустрів батька, який приїхав після тривожного синового дзвінка. Утретє Олег забіг до будинку вже з батьком. І у дальньому кінці кухні за великим столом вони наткнулися на матір. Винесли її надвір, поклали у машину і повезли до лікарні. Проте врятувати жінку лікарі вже не змогли. Вдихнутий вуглекислий газ зробив свою справу…

— Лікарі півгодини робили все можливе. Проте сказали, що тіло було надто набряклим. Якби хвилин п’ять-десять раніше, то мамка була б жива, — говорить Олег.

Про події того трагічного вечора Олег та його сестра Олена розповідають журналістові «ЕХО» просто на місті пожежі. Частина кімнат будинку вигоріла, проте від повного руйнування пожежники його уберегли. А от врятувати життя людини вони не змогли.

— Що ж це за рятувальники, які не мають чим рятувати людину? — запитує Олена. — Виходить, якби брат не приїхав і не кинувся виносити матір, вона б там повністю згоріла?! Нам і ховати не було б чого… А може, якби її одразу винесли, вона була б іще жива!

Діти загиблої розповідають, що мають опосередковані свідчення того, що мати була жива іще деякий час після виклику пожежників. Мобільний телефон вона залишила у сусідній кімнаті та перейшла до кухні. Там вони знайшли відро, у ванні стояла миска з водою. Можливо, жінка намагалася самостійно загасити вогонь, перш ніж знепритомніла від чадного газу. Враховуючи, що пожежні приїхали досить швидко, вони мали б шанс її врятувати, якби одразу увійшли до будинку.

27-го січня Олег та Олена написали заяву до райвідділу міліції із вимогою перевірити дії рятувальників та притягнути їх до відповідальності за бездіяльність, яка призвела до загибелі людини.

— Маму цим уже не повернеш, але ми хочемо добитися справедливості! Якщо вони звуться рятувальниками, то повинні рятувати, — говорить Олена.

 

Ціна життя — 21 тисяча гривень?

Аби розібратися у діях рятувальників того дня, ми вирушили до районного відділу МНС, де зустрілися з його керівником Юрієм Шилом та пожежниками, які 22-го січня виїжджали на виклик. Вони пояснили, чому не зайшли до палаючого будинку.

З’ясувалося, що у Нових Санжарах на зміну заступає чергове відділення у складі трьох чоловік: командира, пожежного та водія. А для того, щоб ввести газодимозахисну службу, це відділення має складатися із п’яти чоловік. З них троє повинні мати спеціальні засоби індивідуально захисту із автономним кисневим забезпеченням. Згідно інструкції, пожежники мають право зайти у задимлене приміщення лише у цих засобах і лише утрьох. На випадок, якщо одному із рятувальників стане погано, двоє інших виведуть його з вогню. У той час, коли трійця працює всередині, четвертий пожежник контролює час їхнього перебування у будинку і по рації повідомляє, коли треба виходити.

Оскільки у Нових Санжарах відділення складається із трьох чоловік, то ні газодимозахисної служби, ні спеціальних засобів у рятувальників немає. Тому коли вони приїздять на місце пожежі, то у приміщення із високою задимленістю вони зайти не можуть.

— У принципі, ми часто порушуємо цю інструкцію: якщо диму не дуже багато, то все одно йдемо усередину, — говорить командир відділення Микола Коба, який чергував 22-го січня. — Але у цьому випадку пожежник діє на власний страх і ризик. Якщо рятувальник при цьому загине, то винен буде він сам і командир відділення, який допустив, щоб людина зайшла у дим без спецзасобів. Двох-трьох вдихів продуктів горіння вистачає для того, щоб втратити свідомість…

Ось така парадоксальна ситуація. Для введення газодимозахисної служби у новосанжарських пожежників не вистачає штатних одиниць. І їх точно не введуть, — запевняють керівники райвідділу. А без цієї служби і спеціального спорядження пожежники просто не можуть рятувати людей із вогню та диму пожеж. Рятувальники стверджують, що така ж ситуація у інших «маленьких» районах — Машівці, Козельщині. У Кобеляках та Решетилівці, приміром, газодимозахисна служба існує: там більше жителів.

Спілкуючись із журналістом «ЕХО», рятувальники розмірковують над можливими варіантами обходу інструкцій. Зрозуміло, що три пожежники не можуть у повному складі зайти до приміщення, навіть якби у всіх були спеціальні засоби захисту: адже тоді нікого не залишиться біля пожежної машини і нікому буде контролювати час перебування рятувальників усередині. Тоді розмова заходить про те, що для відділення треба придбати бодай один засіб захисту.

— Ми вже звернулися із відповідним листом до райдержадміністрації, — повідомляє начальник райвідділу МНС Юрій Шило. — Один такий засіб індивідуального захисту коштує приблизно 21 тисячу гривень.

Пожежники зауважують: такий засіб захисту допоможе не лише рятувати людей, але й ефективніше гасити пожежі. Адже, за словами пожежників, у ньому можна заходити досередини і зблизька гасити джерела загорання. Це набагато ефективніше, ніж поливати будинок з вулиці.

Придбання засобу індивідуального захисту не змінить пожежних інструкцій. І рятувальники не матимуть законних підстав по-одному заходити у палаючий та задимлений будинок. Проте, скоріше за все, вони це робитимуть.

— Якби тоді був апарат, я б зайшов до будинку, навіть усупереч інструкціям! — говорить Микола Коба.

Звичайно, загиблої жінки це вже не поверне. Але, можливо, цей трагічний випадок змусить зробити висновки. І якщо апарат буде придбаний, у майбутньому це може врятувати не одне життя.


Автор: Володимир ПАРШЕВЛЮК, «ЕХО з регіону»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Нові Cанжари | Надзвичайне


1. Гість / 30 січня 2014, 12:56
"Скоти" - по iншому i говорити годi, адже вони за ризик отримують доплати, звання i т.д. Сором.
2. Гість / 30 січня 2014, 13:26
   Відкрити коментар, який містить ненормативну лексику
одним словом Штопані Гандони !!! ця жінка довго буде їм снитися ...
3. Ясен / 30 січня 2014, 16:21
А син без спецобладнання і без спецпідготовки виніс матір з палаючої хати.Проблема з обладнанням звісно актуальна.Але людина загинула тому що сцикуни.
4. Гість / 31 січня 2014, 14:43
Це те саме, що по всій Україні, стоять і дивляться, як люди стрибають з вікон, та вбиваються, а вони брезент натягнути не можуть. Це не апарата відсутність винна, а мізків не має, просто зажралися,ще і в акті вказують, що пожежа без жертв, так як наче людина померла в лікарні.Ці показники, потрібні тільки МЧС, людям тільки проблеми і горе.Просто повний крах системі.
5. Гість / 31 січня 2014, 16:52
не платить премій героям які бояться бжіл і диму і купить спец засоби
6. Гість / 31 січня 2014, 18:00
Десь за тиждень до цього Валя була у нас. Обіцяла подзвонити, нагадати чоловікові, що у нього закінчується страховка на машину 6 лютого. Дуже жаль. Наші щирі співчуття дітям і рідним. Дуже була хорошою і доброю людиною. Жаль і жаль.
7. ГІСТЬа / 31 січня 2014, 21:11
підрахувати скільки коштів потратили на антимайдан з району, то стає зрозумілим, що і Лебидин і Лелюк і всі інші довбані риги ніколи не думають про безпеку людей, а насамперед, як виконати злочинний наказ. Памятайте покращувачі, кара за страждання народу на вашій совісті, задумуйтеся і тремтіть, бо в пеклі вас вже ніякий мчсник не врятує.
8. Гість / 1 лютого 2014, 11:59
Не розумію, навіщо оцей цирк, сам працюе на "швидкій",а "швиткої" взагалі не було,може там 5-10 втрачених хвилин???
9. Гість / 1 лютого 2014, 16:00
8. Гість пише:
«Не розумію, навіщо оцей цирк, сам працюе на "швидкій",а "швиткої" взагалі не було,може там 5-10 втрачених хвилин???»

це сказав або працівник МЧС абр керавник РДА. Без стида і совісті. Тьфу.
10. Гість / 1 лютого 2014, 19:38
Цирк наше життя, яке нам устроїли.
11. Ярослав Гузченко / 2 лютого 2014, 00:06
Володимир ПАРШЕВЛЮК пише:
«там дим»

Володимир ПАРШЕВЛЮК пише:
«Вдихнутий вуглекислий газ»

Володимир ПАРШЕВЛЮК пише:
«знепритомніла від чадного газу»

Ну прямо перше, друге і десерт! Автор! Це просто шик! Згадалися дві речі - сага про Товариша Старійшину і серія "Друзів", де Джої користувався Тезаурусом.

Ситуація з пожежею - просто жахлива. Мої співчуття. Але певні деталі статті - як наче на граблі наступив...
12. Гість / 3 лютого 2014, 09:34
напишіть хто знає прізвища героїв нашого часу, хто був на виклику пожежі
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації