Основні продукти, які спричиняють печію: перелік та характеристики
Печія – поширене захворювання, яке характеризується відчуттям печіння в стравоході. Чи знаєте ви, що певні продукти можуть сприяти її виникненню? Дізнайтеся, що може викликати печію і як боротись з печією.
Основні продукти, які спричиняють печію:
- Цибуля та часник – містять ферментовані волокна, які можуть викликати розслаблення нижнього стравохідного сфінктера. Однак не потрібно відмовлятися від них повністю – приготовані продукти не викликають такого стійкого дискомфорту.
- Майонез – через вміст жиру майонез важко перетравлюється і є складним випробуванням для шлунку.
- Жовті сири та сири з пліснявою – як і майонез, це дуже жирні продукти, які важко перетравлюються.
- Бобові, наприклад, квасоля, горох, нут, сочевиця – містять вуглеводи, які важко перетравлюються нашою травною системою, які при ферментації викликають, серед іншого, печію; вони також сприяють утворенню так званої поганої бактеріальної флори, яка також сприяє розвитку шлункових проблем.
- Цитрусові (лимон, апельсин, лайм, грейпфрут ) – у спеціальній літературі вказується, що цитрусові (а також препарати з них) через низький рівень рН можуть негативно впливати на стан слизової оболонки стравоходу і шлунку, особливо при наявності запалення. Вони також викликають підвищену секрецію соляної кислоти, що сприяє зворотному закиду шлункового вмісту в стравохід.
- Помідори і томатні продукти – дослідження показують, що споживання цих видів продуктів сприяє загостренню симптомів рефлюксу і виникненню печії. Швидше за все, це пов'язано з їх низьким рівнем рН.
- М'ята – настій цієї рослини розслабляє нижній стравохідний сфінктер, що сприяє зворотному потоку шлункового вмісту в стравохід.
- Шоколад, какао – містять, серед іншого, кофеїн і теобромін, які викликають розслаблення нижнього стравохідного сфінктера.
- Газовані напої – найчастіше їх рН низький, що негативно впливає на слизову, викликаючи подразнення і печію.
- Кава і міцний чай – викликають розслаблення нижнього стравохідного сфінктера і, як наслідок, закидання вмісту шлунку назад у стравохід.
- Алкоголь – викликає подразнення слизової оболонки стравоходу і зменшує напругу нижнього стравохідного сфінктера.
- Фаст-фуд – це важкоперетравлювана їжа, що містить велику кількість жирів, які можуть викликати розслаблення нижнього стравохідного сфінктера. Вони також спричиняють затримку спорожнення шлунку.
Знеболюючі препарати, що містять ацетилсаліцилову кислоту, також подразнюють слизову оболонку шлунку, викликаючи запалення та ерозії. Вносячи зміни в свій раціон, слід стежити за його різноманітністю, щоб забезпечити достатній запас калорій, вітамінів і мінералів. Варто проконсультуватися з дієтологом або лікарем, який може порекомендувати додаткові добавки.
Література
1. Ghisa, M., M. D. Coletta, I. Barbuscio, E. Marabotto, B., Updates in the field of non-esophageal gastroesophageal reflux disorder, Expert Rev Gastroenterol Hepatol, 2019, 13(9): 827-838.
2. Michaudet, C., Malaty J., Chronic Cough: Evaluation and Management , Am Fam Physician, 2017, 96(9): 575-580.
3. Feldman M., Barnett C., Relationships Between the Acidity and Osmolality of Popular Beverages and Reported Postprandial Heartburn. Gastroenterology, 1995 Jan; 108(1):125-31.